Vyhledat dovolenou

Kam do Turecka? 6 letovisek pro každého

Kam do Turecka
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor31.05.2022
Mnozí tvrdí, že Turecko je s ničím nesrovnatelné. Na jednom místě zde najdete krásné pláže i vysoké hory, významné památky historie i moderní služby na úrovni, kosmopolitní města i malé vesničky. Tahle nádhera už přirostla k srdcím mnohých a věříme, že okouzlí také vás. Kde se vám bude líbit úplně nejvíc? Dali jsme naše cestovatelské zkušenosti dohromady a sestavili seznam letovisek, mezi nimiž si vybere každý.

Pro páry: Alanya

Kam do Turecka v páru, Alanya

Do Turecka jedete se svým milým nebo milou? Krásně se samozřejmě budete mít kdekoliv, kde budete spolu. Místem přímo stvořeným pro romantickou dovolenou je ale Alanya. Vzhledem ke strategické poloze na poloostrově ve Středozemním moři byla významným centrem již v minulosti, dnes patří mezi nejoblíbenější letoviska na Turecké riviéře.

Na letní dovolené u moře vás pravděpodobně nejvíc budou zajímat pláže. Ty jsou zde skvostné. Jedna z nich, Kleopatřina pláž, proslula po celém světě. Své jméno nenese náhodou. Učarovala totiž samotné Kleopatře, slavné egyptské královně. Ta se zde údajně ráda slunila po boku svého milého Marka Antonia. A jak je známo, Kleopatra se rozhodně nespokojila s druhou jakostí. Na kvality téhle pláže se tak můžete spolehnout.

Až se polehávání na pláži nabažíte, vystoupejte k hradbám a hradu Alanya. Výšlap je poměrně náročný, v horkém létě proto může být lepší využít služeb taxi nebo se svézt lanovkou Teleferi Alanya. U hradu se vám pak naskytne nádherný výhled na celé město a mořskou hladinu. Vůbec nejlepší je sem dorazit na západ slunce a počkat až do setmění. Výšlap k hradu se rázem vyhoupne na 1. místo vašich nejromantičtějších zážitků. A jestli se vám výletování ve dvou zalíbí, nějaký ten romantický výlet si naordinujte i v Česku.

Hotel Muz, Turecká riviéra
Uložit

Pro rodiny s dětmi: Antalya

Dívka na lehátku v bazénu Turecko

Řešíte, kam do Turecka s dětmi? Do našeho užšího výběru postoupila dvě místa: Antalya a Kemer. Chybu neuděláte výběrem ani jednoho z nich, u nás to ale o chlup vyhrála Antalya. Právě na zdejší letiště směřuje většina prázdninových letů. Zatímco transferem do okolních středisek strávíte delší desítky minut, v případě ubytování v Antalyi můžete plavky vytahovat za chviličku. I ty nejméně trpělivé děti se tak brzy dočkají vytouženého moře.

Antalya je centrem všeho dění na Turecké riviéře. Ať už svou dovolenou chcete naplnit koupáním, nákupy, nebo procházkami, tady budete mít vše tak říkajíc přímo u nosu. Najdete zde 3 hlavní pláže, rodiny s dětmi by měla zajímat zejména ta s názvem Lara beach. Místní ji někdy označují jako Altinkum beach, v překladu Pláž se zlatým pískem. A přesně ten si tady užijete dosyta. Zároveň se jedná o nejdelší pláž Turecka. Pozvolný přístup do vody je samozřejmostí.

Až se rozhodnete slanou vodu vyměnit za sladkou, krom hotelového bazénu zavítejte také do aquaparku. V Antalyi je z čeho vybírat, náš nejoblíbenější je Wet´n Wild Park. Žádný pohádkový nadšenec by si neměl nechat ujít návštěvu zábavního parku Masalpark-Kepezpark se sochami známých postaviček. A co výlety do okolí? Vyrazte k vodopádu Kurşunlu, který je od centra letoviska vzdálený jen 19 km. Zatímco vy se budete kochat výhledem na všechnu tu přírodní nádheru, menší dítka zabaví ochočený papoušek.

Pro seniory: Kemer

Senior v Turecku

Pro starší generace tu máme poklad v podobě tureckého letoviska Kemer. K vaší vysněné dovolené patří kvalitní služby na vysoké úrovni, upravené pláže a spousta zeleně kolem? Pak je pro vás Kemer jako dělaný. Z letiště Antalya to sem budete mít 58 km, je proto třeba počítat s tím, že transfer zabere zhruba jednu hodinu. Pro někoho to může být překážka, jinak ale stojí za to cestu absolvovat.

Zdejší pobřeží vás přenese do plážového nebe. Centrální pláže sice uprostřed hlavní sezóny nejsou liduprázdné, nikdy ale není problém popojet dolmuší (sdílené taxi) a najít si kousek soukromí. Naše oblíbená je pláž Cirali, na jejímž okraji se nachází chráněné hnízdiště karet obecných. Učarovala nám i pláž Phaselis, kde si nejen skvěle odpočinete, ale také podniknete exkurzi do turecké historie. Uvidíte zde totiž pozůstatky antického města Phaselis.

Co je specialitkou Kemeru, to je netypicky velké množství zeleně. Snadno tak najdete v létě tolik kýžený stín. Zelený dojem ještě umocňují strmé kopce pokryté borovicemi, které obklopují celé město. Po ulicích se pohybuje jen menší množství skútrů a pouličních prodejců. Klid je tady zkrátka zaručený, obzvlášť v září či říjnu.

29% sleva
Turecko - Kemer letecky na 7-15 dnů, ultra all inclusive
Uložit

31% sleva
Turecko - Kemer letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

31% sleva
Turecko - Kemer letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

Pro partu přátel: Marmaris

Párty na lodi v Turecku

Nejlepší dovolená v Turecku pro vás znamená především spoustu zábavy? Turci by vám řekli, ať zamíříte do Istanbulu. Když si však nechcete užívat jen párty, ale také moře a pláže, vydat se musíte víc na jih. U nás to vyhrávají letoviska Bodrum a Marmaris. Leží na Egejské riviéře a pro obě platí, že snad nikdy nespí. Zatímco Bodrum je plný barů s hipsterským rázem, Marmaris nabídne klasickou klubovou scénu. Tady už je pak na každém, čemu dává přednost.

Když vyberete Marmaris, otevřou se před vámi široké možnosti zábavy. Vaše (taneční) kroky by měly vést na Long beach a do příhodně pojmenované ulice Marmaris Bar Street. Tyto lokality totiž platí za epicentrum nočního života v Marmaris. Myslete jen na to, že ty nejlepší párty začínají až okolo jedné hodiny v noci. Nezabalte to tedy předčasně.

Město je z jedné strany lemováno zlatavými plážemi, z druhé pak zelenými kopci. V takových kulisách se vám přes den bude výborně odpočívat. Protáhnout se můžete při plážovém volejbalu nebo po pobřeží vyrazit na procházku do sousedního letoviska Icmeler. V Marmarisu je také třetí největší jachetní přístav v Turecku. Lodní výlety se těší velké oblibě, na jeden se vydejte i vy.

Pro sólo cestovatele: Side

Sólo cestovatelka na dovolené v Side v Turecku

Ptáte se, kam do Turecka jako sólo cestovatel? Volbou Side nikdy nešlápnete vedle. I když se jedná o menší město s pár tisíci obyvatel, o turisty je tu v TOP tureckých hotelech skvěle postaráno. Nebudete se nudit, zároveň ale nebudete přehlceni davem lidí. Známá je také pohostinnost místních, kteří vás rádi pozvou na pravý turecký čaj.

Side má za sebou bohatou historii. V dobách dávno minulých zdejší obyvatelé dokonce měli vlastní řeč, která zanikla až za nadvlády Alexandra Velikého. Kleopatru a Marka Antonia jsme už jednou zmiňovali, jejich milostný příběh se ale psal i v Side. Město nejvíc vzkvétalo za římské nadvlády, právě z tohoto období zde dnes najdete nejvíc památek. Historická část města je vlastně muzeum pod širým nebem. Projděte si starověkou agoru, amfiteátr a ruiny antických lázní. Side si zkrátka říká o objevování.

Nechybí ani krásné pláže, na kterých se bude odpočívat jedna radost. Na populární pláži Side West v sezóně bývá dost živo. Jestli chcete vyzkoušet některý ze vzrušujících vodních sportů, zamiřte právě sem. Za větším klidem vyrazte na východní pláž, která se táhne až daleko za město. Na závěr ještě tip na výlet. Zhruba 15 km to budete mít k pozůstatkům města Seleukia. Místo má úžasně působivou atmosféru. Uvidíte sami.

Pro aktivní jedince: Belek

Muž v oblasti Green Canyon v Turecku

Na dovolené v Turecku se hlavně nechcete nudit? Pak zvolte město Belek. I když by se na první pohled mohlo zdát, že jde o letovisko určené pouze rekreantům toužícím po all inclusive pobytu, rozhodně tomu tak není. Pokud patříte mezi golfové nadšence, nejspíš už jste o Beleku někdy slyšeli. Zdejší greeny jsou totiž pojmem. Ubytovat se můžete přímo v některém z rozlehlých golfových resortů a pustit se do vylepšování handicapu. 

Belek přeje i ostatním sportovcům. Tenis, surfování, potápění nebo jachting, všechny tyto aktivity tady mají zelenou. Podnikat můžete pěší výlety do okolí, zdejší scenérie berou dech. A věděli jste, že Turecko patří mezi nejvyhledávanější destinace mezi lezci? Jednou z nejlepších oblastí pro sportovní lezení je skalní útvar Geyikbayiri, k němuž to z Beleku budete mít zhruba hodinu cesty. 

I ten největší dobrodruh se jednou unaví. Zmínit proto musíme také koupání, které je v letovisku Belek fantastické. Hlavní pláž je pokrytá jemným pískem a odpočívá se to na ní samo. A ta nejlepší zpráva? Město se může pochlubit více než 300 slunečnými dny v roce. Když se vám Belek zalíbí nebo se vám v zimě zasteskne po slunci, dovolenou si můžete kdykoliv zopakovat.

Nejste si jistí tím, že Turecko skutečně plně odpovídá vaší představě ráje na zemi? Zážitky k nezaplacení si odnesete také z jiných destinací. Podívejte se třeba kam na dovolenou do Řecka nebo kam do Bulharska

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené