Vyhledat dovolenou

Kam do Bulharska na dovolenou? My to víme

Kam do Bulharska na dovolenou
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor02.06.2022
Vybíráte letní dovolenou u moře? Bulharsko by se mělo objevit ve vašem hledáčku. Za příznivou cenu totiž nabídne vynikající kvalitu. Poradíme, v jakém letovisku se bude nejvíc líbit rodinám, starším generacím či aktivním objevitelům.

Pro páry: Nesebar

Pár v bulharském Nesebaru

Přirozeně romantická atmosféra, nádech dávných časů a množství restaurací, v nichž si užijete večeři při svíčkách – představujeme vám Nesebar. Pokud se do Bulharska chcete vydat v páru, právě toto kouzelné místo vám učaruje nejvíc. Je rozdělené do dvou částí, které spolu poměrně ostře kontrastují. Tato směsice minulosti s duchem moderního letoviska se nikdy nepřejí.

Nesebar se pyšní více než 3 200 let starou historií. Jeho centrum má takový kulturní význam, že v roce 1983 bylo zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO. Pro město jsou charakteristické domky se spodními patry z kamene a horními ze dřeva. Z důvodu nedostatku prostoru totiž místní byli nuceni svá obydlí zvětšovat do výšky, a to šlo se dřevem jednodušeji než s kamenem. Kromě domů si prohlédněte také kostel sv. Sofie, ruiny starých římských lázní a větrné mlýny.

Až vás poznávání historie unaví, osvěžte se na menší pláži ve Starém městě Nesebar nebo vyrazte na rozlehlou písečnou pláž v nové části letoviska. A protože láska prochází žaludkem, den zakončete večeří v jedné z mnoha restaurací. Pokud rádi ochutnáváte místní dobroty, vyzkoušejte polévku tarator nebo smažené rybičky caca. Vaše chuťové buňky budou v sedmém nebi. A vy s nimi.

MPM Hotel Arsena, Burgas
Uložit
Bulharsko - Nesebar na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit

Pro rodiny s dětmi: Zlaté Písky

Rodinná dovolená v bulharských Zlatých Píscích

Vybíráte, kam do Bulharska s dětmi? Zlaté Písky vám už svým jménem prozradí, co můžete čekat. Nejde o pouhé reklamní lákadlo, tady si skutečně osušku rozložíte na nádherném zlatavém písku. Dětem k tomu nezapomeňte povědět legendu o velkém zlatém pokladu. Ten tu údajně ukryli piráti. Než se pro něj ale stihli vrátit, země jej proměnila ve zlatý písek. Zatímco si tak dítka budou hrát v písku a hledat zbytky pokladu, vy si krásně odpočinete.

Když cestujete s dětmi, zajímat vás bude i vzdálenost od letiště. Přiletíte do Varny, kterou od Zlatých Písků dělí 25 km. Konkrétní délka transferu se odvíjí od toho, v jaké části letoviska vámi vybraný hotel stojí. Každopádně ale můžeme říct, že na cestě celkem strávíte cca 3 hodiny (doba letu + transfer). Co se ubytování týče, budete mít z čeho vybírat. Mnohé z hotelových resortů se přímo specializují na rodiny s dětmi.

Zamlouvat se vám budou také zdejší pláže. Přístup do moře je krásně pozvolný a ideální i pro nejmladší ratolesti. Až se vám moře omrzí, vyrazte do aquaparku Aquapolis nebo aquaparku Prestige. Oba se řadí mezi ty spíše menší, něco ale nabídnou pro každého člena rodiny.

Pro seniory: Primorsko

Senioři v Bulharsku

Starším generacím se bude zamlouvat Primorsko. Proč? Každoročně sem proudí tisíce českých turistů. Místní jsou na Čechy zvyklí a přizpůsobují jim nabídku služeb. Nezřídka tak na reklamní ceduli uvidíte český název nebo vám v restauraci dají menu v češtině. Dokonce zde najdete i české informační centrum. Nemusíte tedy vládnout dokonalou angličtinou. Případně na každém rohu natrefíte na krajana, který vám s domluvou určitě rád pomůže.

Těšit se můžete na plnou turistickou vybavenost. Restaurace, stánky se suvenýry, různorodé obchůdky – to všechno tady najdete. Chybět vám nebudou ani krásné pláže, v Primorsku konkrétně najdete dvě jednoduše pojmenované jako Severní a Jižní. Obě jsou písečné, dlouhé a do moře se svažují jen velmi pozvolna. V hlavní sezóně tu může být docela plno, stačí ale popojít víc k okraji a snadno si najdete místečko jen pro sebe.

Může se zdát, že Primorsko nemá žádnou vadu na kráse. Pro milovníky historie ale jeden škraloup mít bude. Jedná se totiž o relativně nové město bez delší minulosti. Z toho důvodu tu nenajdete desítky starobylých památek, za nimi musíte vyrazit za brány letoviska. Vaším cílem by se měl stát Sozopol, z něhož historie jen sálá. Od Primorska je navíc vzdálený jen 23 km.

Hotel Belitsa, Primorsko
Uložit
Hotel Queen Nelly (Primorsko), Primorsko
Uložit

Pro partu přátel: Slunečné pobřeží

Skupina mladých lidí v Bulharsku

Synonymem kvalitně strávené dovolené je pro vás minimálně jedna bujará párty trvající do ranních hodin? Pak je pro vás odpověď na otázku „kam do Bulharska“ jasná. Slunečné pobřeží nikdy nespí. Někteří ho dokonce přirovnávají k proslulé Ibize. To, jestli s nimi budete souhlasit, zjistíte jednoduše – ověříte si to na vlastní kůži.

O počasí mít strach nemusíte, lokalita plně dostává svému názvu. Sluneční paprsky vás tu budou hřát po většinu vaší dovolené. Přes den se opalujte na zlatavé písečné pláži, která se v délce 8 km táhne podél celého letoviska. Na jejím jižním konci můžete začít svou „tour de bar“. Určitě nevynechejte legendární Cacao Beach Club nebo Bedroom Beach Club s infinity bazénem.

Co ještě musíme vyzdvihnout, to jsou přiměřené vysoké ceny. Na Ibize za vstup do klubu zaplatíte desítky euro, na Mykonosu – v další vyhlášené párty destinaci – si připravte podobný obnos. K tomu si dáte pár koktejlů a z dovolené budete odjíždět s hodně odlehčenou peněženkou. To v Bulharsku je příjemně levno. I sem navíc zavítají známá jména, již zmíněný Cacao Beach Club hostil třeba Tiesta nebo Swedish House Mafia.

Pro sólo cestovatele: Albena

Žena na pláži v Bulharsku

Albena nadchne i ty nejnáročnější cestovatele. Hovoří se o ní jako o místu s nejkrásnější pláží nebo jako o nejmodernějším bulharském letovisku. Jestli se chcete pořádně (a zaslouženě) rozmazlit, právě tady najdete plejádu luxusních hotelů. Služby all inclusive a soukromá vířivka? V Albeně se vám splní sny.

Největší chloubou střediska je více než 7 km dlouhá a místy i přes 100 metrů široká pláž pokrytá světlým pískem. Její okraje jsou neorganizované a poskytnou vám soukromí, na zbytku pláže využijete lehátka. S knížkou v ruce se vám tu bude výborně odpočívat, případně kdykoliv hravě najdete společnost na plážový volejbal nebo petanque.

Z jednoho konce letoviska na druhý vás dopraví bezplatný minibus, na mnohá místa vás tu vyvezou eskalátory. Tuhle dovolenou tak můžete prolenošit co hrdlo ráčí. Jestli ale po nějakém pohybu přece jen zatoužíte, udělejte si výlet podél pobřeží do sousedního letoviska Balčik. Ze začátku je cesta náročnější, jedná se ale jen o krátký úsek. Následně už půjdete po široké stezce a před vámi se rozprostřou nádherné výhledy na Balčik. To stojí za to!

Bulharsko - Albena na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
Bulharsko - Albena na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
Bulharsko - Albena na 8-15 dnů, polopenze
Uložit

Pro aktivní jedince: Sveti Konstantin

Aktivní turistka v Bulharsku

Když jedete na dovolenou, chcete toho co nejvíc stihnout a poznat? Podle našich vlastních zkušeností doporučujeme letovisko Sveti Konstantin (Svatý Konstantin). Naše volba vám může připadat zvláštní, toto malebné městečko totiž patří mezi ta menší a klidnější letoviska. Jeho výsadou je ale blízkost k mnoha turistickým cílům.

Do Zlatých Písků to odtud budete mít jen 8 km, což zdoláte klidně i po svých. Podobná vzdálenost vás bude dělit od Varny, třetího největšího města Bulharska. V ní jsou místní oproti turistům stále ve výrazné převaze, poznáte tu tak ničím nefalšovanou tvář této země. Ve Varně určitě zavítejte do archeologického muzea nebo do rozlehlého parku Sea Garden. Když se vám pobyt v kvetoucím parku zalíbí, ze Sveti Konstantin to budete mít necelých 30 km k Paláci a botanické zahradě Balčik.  

V samotném letovisku Sveti Konstantin budete většinu času trávit u vody. Moře tu umí být docela divoké, pokud tedy máte rádi vlny, budete ve svém živlu. Seberte odvahu a vyzkoušejte jízdu na vodních lyžích, případně jízdu na banánu. Po všech aktivitách si svaly uvolněte v přírodním sirném pramenu s teplotou 46 °C. A další den se opět plní sil vrhněte vstříc zážitkům.

TIP:

Nejste si jistí tím, že je Bulharsko skutečně vašeho srdce šampion? Milionové vzpomínky si odnesete také z jiných destinací. Podívejte se kam na dovolenou do Itálie nebo kam do Chorvatska.

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené