Vyhledat dovolenou

Kam do Itálie? Místa, která si zamilujete

Kam do Itálie
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor12.01.2023
Itálie je léty prověřenou klasikou, která si získala srdce tisíců Čechů. Krásné pláže, vyhlášená kuchyně i všudypřítomná dobrá nálada. Nikdo nikam nespěchá a čas jako by tu plynul pomaleji – no nezní tohle jako sen? V tomto Skrz Tipu vám poradíme, kam na dovolenou do Itálie v páru, s rodinou nebo jako sólo cestovatel. A nezapomeneme ani na ty, kteří do Itálie chtějí dojet autem.

Pro páry: Benátky

Benátky v páru

Vybíráte, kam na dovolenou v Itálii ve dvou? Naše odpověď je jasná: do Benátek. Může se to zdát jako klišé. Avšak každý, kdo už někdy v Benátkách byl, nám dá za pravdu – pro zamilované dvojice je tohle město postavené nad vodou prostě jako dělané. Mnoho lidí přitom neví, že si tu neužijí „jen“ nádherné výhledy na kanály a procházky úzkými uličkami. V těsném okolí Benátek se totiž vykoupete na krásné písečné pláži. Najdete ji na ostrově Lido.

Hned po příjezdu do Benátek je ideální pořídit si vícedenní jízdenku na vaporetto. Věřte nám, nebudete litovat. Po benátských kanálech se budete libovolně projíždět sem a zase zpátky. Rozhodně využijte i delší lodní linky. Chytněte to správné vaporetto a doplujte na blízké ostrovy Murano, Burano a Torcello. Naším tajným favoritem je třetí jmenovaný. Jedná se o drobný ostrůvek, na který zavítá už jen minimum turistů. Se svou láskou ho tak budete mít téměř jen pro sebe.

V Benátkách určitě neminete vyhlášené Náměstí sv. Marka. Víte ale, že existuje místo, odkud na město protkané kanály budete mít ještě hezčí výhled než ze zvonice sv. Marka? Oním místem je kostel Santa Maria della Salute na ostrově Giudecca. Najdete jej přímo naproti již zmíněnému náměstí, doplujete k němu vaporettem. Při západu slunce to bude romantika největšího kalibru.

Karneval v Benátkách, Veneto
Uložit
21% sleva
Vyhlášený benátský karneval s odjezdem z Čech
Uložit
Benátské ostrovy
Uložit

Pro rodiny s dětmi: Lido di Jesolo

Dovolená s dětmi v Lido di Jesolo

Ptáte se, kam do Itálie autem? Nejlepší volbou bude sever Itálie. Jestli k tomu cestujete s dětmi, máme návrh. Ten zní: Lido di Jesolo. Do tohohle populárního letoviska to z Prahy budete mít zhruba 8 a půl hodin cesty. Trasa vede po kvalitních rakouských silnicích, po cestě je spousta možností k zastavení a odpočinku.

V cíli vás přivítá nádherná písečná pláž dlouhá 15 km. Zlatavý písek přímo svádí k tomu si na něj lehnout a nic nedělat. Nadšené budou i malé děti, které tu najdou spoustu prostoru pro stavbu písečných děl. Pláž je perfektně vybavená, nechybí lehátka a slunečníky, sprchy, bary ani stánky se zmrzlinou. Výborným osvěžením je čerstvý kokos, který pořídíte u plážových prodejců. Pozvolný vstup do moře je samozřejmostí.

V Lido di Jesolo se nachází jeden z největších aquaparků v celé Itálii. Caribe Bay má něco přichystané pro každého: malí se zabaví pirátskou show, ti nejodvážnější sjedou nejdelší skluzavku v Evropě. Pokud se večer rádi couráte ulicemi, Lido di Jesolo si oblíbíte. Hlavní třída Via Bafile je plná obchodků a večer tady korzuje spousta lidí. Předností letoviska je také jeho strategická poloha. Leží totiž na dohled od Benátek. A ty by byl hřích při své dovolené v Itálii vynechat. 

Hotel Alla Rotonda, Veneto
Uložit

Pro seniory: Ischia

Senior na dovolené na Ischii, Itálie

Termály v Itálii? I když to někoho možná překvapí, právě jimi proslul největší ostrov v Neapolském zálivu: Ischia. Naleznete tu hned několik termálních parků a lázní, v nichž si naplno užijete regenerační účinky zdejších pramenů. Potřebujete léčit respirační onemocnění anebo povzbudit kardiovaskulární či imunitní systém? Naložte se do termálů na Ischii

Největší středomořské ostrovní lázně ale starší generace okouzlí i přidanou hodnotou v podobě exotické vegetace, čistého moře a příjemného podnebí. Jestli nemáte rádi horko, vydejte se sem na jaře nebo z kraje léta. Přivítají vás nižší teploty i krásně vonící květena. Až si lehnete na pláž, kulisou vám budou ostrá skaliska, pomerančovníky a agáve. 

Obdivovatelé historie by si měli prohlédnout impozantní Aragonský hrad vytesaný do skály i církevní stavby v hlavním městě. Protože jde o ostrov, ke všem památkám to budete mít co by kamenem dohodil. Pro Ischii jsou charakteristická malebná italská městečka. Až na výjimky zde nenajdete ohromné hotelové komplexy, ale spíše hotýlky rodinného typu. Vládne tu všudypřítomná pohoda a dobrá nálada. Tzv. ostrov věčného mládí vám tak omladí nejen tělo, ale i duši.

Ischia - pobytový zájezd, KAMPÁNIE
Uložit
Ischia - pobytový zájezd, KAMPÁNIE
Uložit
Ischia - pobytový zájezd, KAMPÁNIE
Uložit

Pro partu přátel: Rimini

Parta kamarádů na pláži Rimini

Na dovolenou do Itálie jedete se skupinou kamarádů? Jestli vaši vysněné prázdniny popisují slova jako písečná pláž, vodní sporty a večerní zábava, vyrazte do Rimini. Tohle největší přímořské turistické letovisko Itálie leží v regionu Emilia-Romagna. Jen pár kilometrů odtud začínají hranice miniaturního státu San Marino, tip na případný výlet tedy už máte.

Přes den se chcete opalovat na pláži? Zdejší podmínky vám budou mimořádně přát. Připravená je pro vás extra dlouhá písečná pláž, která je rozdělená do několika menších úseků pro snazší orientaci. Nechybí hřiště určená pro beach volejbal ani široká nabídka vodních sportů. Po odpočinku na pláži si projděte staré centrum Rimini, které je skvostnou připomínkou zdejší minulosti. I když historii běžně moc nedáte, tady byste neměli chybět.

A večer? V Rimini je noc stále mladá a zábava tu trvá od soumraku až do úsvitu. Žije zejména hlavní třída Corso di Augusto. Každou noc minimálně jeden klub pořádá velký večírek, hodně oblíbené jsou pěnové párty. Vyhlášený je festival Růžová noc (la Notte rosa), kdy se pobřeží regionu Romagna dlouhé 110 km zbarví do růžova. Koncerty, ohňostroje, opulentní výzdoba – a vše se nese ve znamení jediné barvy.

Pro sólo cestovatele: Sardinie

Žena v moři na Sardinii

Sólo cestovatelům doporučujeme Sardinii. Proč? Je tu stále co podnikat a mnohé hotely nabízejí jednolůžkové pokoje bez příplatku. Bezpečně se tu bude cítit každý včetně žen-cestovatelek. Místní sice až na výjimky neumí plynně anglicky, jsou ale maximálně nápomocní a i přes jazykovou bariéru se snaží porozumět. Když se naučíte pár základních italských slůvek, budete mít všude dveře otevřené.

Pláže na Sardinii patří k tomu nejlepšímu, co v Evropě můžete nalézt. Naprostým klenotem je La Cinta s běloskvoucím pískem. Přes den sem proto míří poměrně velký počet turistů. Pokud to není zrovna podle vašeho gusta, naplánujte si výlet k pláži Cala Goloritzé. Tahle nádhera působí až nadpozemsky a patří mezi jedny z nejfotogeničtějších pláží vůbec. Dá se k ní ale dostat jen na lodi, případně náročnější pěší vycházkou. I proto se tu obvykle nebudete mačkat s davy.

Byla by škoda dovolenou na Sardinii proležet na plážích, ať jsou sebekrásnější. Zabalte batoh, obujte (toulavé) boty a navštivte známou jeskyni Grotta di Nettuno s dlouhými stalaktity nebo archeologické naleziště Nora na jihu ostrova. A jestli máte rádi nejen Itálii, ale také Španělsko, zavítejte do tzv. malé Barcelony – města Alghero.

Sardinie - pobytový zájezd, SARDINIE
Uložit
Sardinie - pobytový zájezd, SARDINIE
Uložit
Krásy Sardinie, SARDINIE
Uložit

Pro aktivní jedince: Lago di Garda

Cyklista u Lago di Garda v Itálii

Lago di Garda by nemělo uniknout pozornosti žádného dobrodruha. Právě tady si totiž splníte svůj sen o aktivní dovolené. Největší italské jezero najdete na severu Itálie, z Česka je tedy výborně dostupné autem. Z Prahy vede nejrychlejší trasa přes Německo a rakouský Innsbruck, kde si udělejte pauzu na svezení lanovkou. Do cíle dorazíte po cca 9 hodinách jízdy.

Ať už vaše srdce hoří pro jakýkoliv sport, Gardské jezero nezklame snad nikoho. Oblast je doslova prošpikovaná cyklostezkami. Co nevidět by také mělo dojít k otevření unikátní cyklostezky Garda by Bike o délce 140 km. Zatím se můžete projet po dvoukilometrovém okruhu, který slibuje jedny z nejhezčích výhledů, jaké během své dovolené zažijete. Pojedete totiž těsně podél útesů na lávce vystavěné nad vodou. Kolo a další výbavu si případně jednoduše zapůjčíte na místě.

Od cyklistiky k dalším zážitkům. Koupání v jezeře je samozřejmostí, k tomu je možné se tu pustit do závodu lodí nebo windsurfingu. Ne nadarmo má Lago di Garda přezdívku jezero větrů. Horolezci mohou zdolat některý z okolních vrcholů, ti pohodlnější se na Monte Baldo nechají vyvézt lanovkou. Dolů pak můžete zvolit zase jiný způsob dopravy, a to paragliding. A odměna? My hlasujeme pro výborné červené víno z města Bardolino na východním břehu Gardského jezera.

TIP:

Volbou Itálie si zatím nejste 100% jistí? Zážitky k nezaplacení si odnesete také z jiných destinací. Podívejte se kam na dovolenou do Bulharska nebo kam do Turecka.

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené