Španělsko - Dovolená 2023 / 2024
Kdykoliv
Vyhledat dovolenou
Vyhledat destinaci, místa, typ dovolené, hotel ...
Termín
Počet nocí
Filtrovat, cena, doprava, strava, cestující ...
Filtrovat, město, kategorie ...
Akce a slevy
Cena

0 Kč

50 000 Kč+

Španělsko - Dovolená 2023 / 2024

Máme pro vás 1351 nabídek.

Zahořte láskou ke slunnému Španělsku. Tato země nabízí víc než jen panáka tequily a tác s tapas. Hravě vás o tom přesvědčí dovolená na Ibize, Mallorce, Kanárských ostrovech nebo v Andalusii. Ať už si vyberete pro dovolenou v některém z přímořských letovisek, nebo se zabydlíte více ve vnitrozemí, vaší pozornosti by určitě neměly uniknout španělské národní parky a četné historické a umělecké zajímavosti jako jsou chrám La Sagrada Familia, jeskyně Altamira, poutní místo Santiago de Compostela, obrazárna Museo de Prado nebo Gaudího domy v Barceloně. Stejně tak tamní kultura, kterou proslavila corrida a flamenco.

Pečlivě pro vás vybíráme ty nejlepší slevy na zájezdy do Španělska a levnou dovolenou od slevových serverů a cestovních kanceláří. Užijte si léto naplno.

Španělsko –⁠ informace

Plánujete dovolenou ve Španělsku? Zde najdete všechny informace, které před cestou do Španělska potřebujete vědět. Nyní už vás nic nepřekvapí.

Kdy do Španělska

Pokud se chystáte do Španělska za písečnými plážemi, potěší vás, že ty si tu užijete po celý rok. Protože je ale Španělsko velmi rozlehlá a různorodá země, počasí se v různých oblastech liší. Celoročně můžete za sluníčkem a příjemnými teplotami zavítat na Kanárské ostrovy, především na Gran Canarii

Obecně si dovolenou ve Španělsku nejvíc užijete od června do září s tím, že vyšší teploty a méně srážek nabídne jih. O letních prázdninách se ve Španělsku můžete těšit na teploty 26–30 °C a teplotu moře mezi 21–25 °C. Otužilci se v moři vykoupou i v květnu a říjnu, kdy se teplota vody pohybuje kolem 18–21 °C.

Moře a pláže ve Španělsku

Břehy Španělska jsou omývány na severu Biskajským zálivem, na východě Středozemním mořem a na západě Atlantským oceánem. Oceán obklopuje i Kanárské ostrovy, je tedy třeba počítat s tím, že v létě tu voda bude o něco chladnější než ve Středozemním moři.

Mezi nejkrásnější pláže Španělska patří Cala Agulla na Mallorce, půl kilometru dlouhá bílá písečná pláž, která se nenachází v letovisku, ale v přírodě. Vstup do průzračné vody je tu pozvolný, je tedy ideální pro dovolenou s dětmi. Stromový porost nabídne dostatek stínu i za horkých dnů. Na Mallorce stojí za návštěvu i nádherná Playa de Muro, Playa de Alcudia nebo Playa Es Trenc. Evropským Karibikem je nazývána pláž Playa de Ses Illetes na ostrově Formentera, která je součástí přírodní rezervace. Kromě 3 restaurací tady nenajdete žádnou zástavbu a užijete si tak opravdu romantický den u moře.

Za nejkrásnější pláž Ibizy je považována pláž Cala Comte s výhledem na ostrov Illa des Bosc. Pokud se chcete vyhnout návalu turistů, doporučujeme sem vyrazit ráno nebo večer. Bezkonkurenční koupání zažijete také na ostrovech Cies na severozápadě Španělska nebo ve Vigu na Playa de Rodas. Kouzelný relax vás čeká i na pláži Playa de Paraiso v Alicante. Okouzlující je také přírodní pláž Playa de Monsúl. Mezi nejoblíbenější městské pláže ve Španělsku patří Playa de La Concha v San Sebastián. A pokud máte rádi i pláže, které nejsou úplně vhodné na koupání, rozhodně se zajeďte podívat na západ slunce na romantické pláži obklopené útesy Playa del Silencio.

Měna a ceny ve Španělsku

Ve Španělsku se platí eurem (symbol €). Kurz se pohybuje kolem 1 EUR = 26 CZK. 

Potěší vás, že v supermarketech jsou ceny jen nepatrně vyšší než v Česku a nakoupit můžete i v nám známých řetězcích jako je Lidl nebo Carrefour. Asi nikoho nepřekvapí, že v turisticky vyhledávaných destinacích si za jídlo připlatíte. Pokud jedete s cestovní kanceláří, vyplatí se objednat variantu zájezdu s all inclusive nebo polopenzí. Na místě za stejné pokrmy zaplatíte více. V klasických restauracích se najíte v přepočtu od 10 EUR za osobu včetně pití. Ceny pohonných hmot jsou stejně jako ceny potravin v supermarketu vyšší jen o jednotky korun.

Jak se mluví ve Španělsku

Oficiálním jazykem Španělska je španělština. Zároveň ale v autonomních regionech Španělska zaslechnete spoustu jiných jazyků. Kolem Barcelony a na Baleárech to bude katalánština, kolem Bilbaa baskičtina, u severních hranic s Portugalskem galicijština – a tím výčet zdaleka nekončí. Španělsky se ale dorozumíte téměř všude. 

Na druhou stranu pouze 30 % Španělů mluví anglicky a německy se tu nedomluvíte téměř vůbec. Výjimkou jsou například Baleáry, které jsou oblíbenou destinací německých turistů. Obecně ale platí, že v turisticky oblíbených lokalitách s cizími jazyky uspějete spíše než v malých vesničkách. Velkou roli tu hraje i národní či regionální hrdost Španělů.

Cestovní doklady do Španělska

Španělsko je členem Evropské unie, ke vstupu do země vám tedy stačí občanský průkaz. Prokázat se můžete také cestovním pasem. Jako občané EU nemusíte řešit vízum.

Čas ve Španělsku

Španělsko se nachází ve stejném časovém pásmu jako Česko, nemusíte si tedy lámat hlavu s časovým posunem. 

Cesta do Španělska

Na dovolenou do Španělska se ve většině případů dopravíte letecky. Pokud je vaším cílem pevninská část země, pak pro dopravu můžete zvolit také auto či autobus.

Doba letu do Španělska + vzdálenosti od letiště

Doba letu do Španělska závisí na cílové destinaci. Přímé lety se z Česka vypravují například do Barcelony nebo na Baleáry, tam počítejte s délkou letu cca 2,5 až 3,5 hodiny. Nejkratší dobu v letadle strávíte při dovolené v oblasti Costa Brava na severovýchodním pobřeží, let trvá méně než 2 hodin. Naopak při cestě na ostrov Gran Canaria, kdy je nutný přestup, musíte počítat s celkovou délkou letu přes 5 hodin.

Cesta autem do Španělska + dálnice

Pokud jedete do Španělska autem, doporučujeme zvolit cestu z Prahy přes Norimberk, Heilbronn, Karlsruhe, Freiburg, Mylhúzy, Belfort, Besancone, Dole, Lyon a Montpellier do Barcelony. Celková trasa je dlouhá přibližně 1 700 km a trvá kolem 17 hodin. Ve Francii a Španělsku se platí mýtné, které vás v jednom směru může vyjít dohromady zhruba na 2 300 Kč. Po německých dálnicích s osobním automobilem projedete zdarma. Pozornost věnujte také dopravním předpisům ve Španělsku. V obci můžete jezdit rychlostí do 50 km/h, mimo obec pak 90 km/h. Na dálnici je maximální povolená rychlost 120 km/h.

Půjčení auta ve Španělsku

Půjčení auta ve Španělsku je poměrně běžná záležitost. Podmínky půjčoven aut se ale mohou velmi lišit. Nejpohodlnější je auto rezervovat předem online, můžete si tak jednoduše srovnat ceny. Na místě se nejvíce vyplatí autopůjčovny přímo na letišti. Je tam velká konkurence, která tlačí ceny dolů. Ve většině případů bude půjčovna vyžadovat kreditní kartu (zafungovat může ale i klasická debetní), někdy je vyžadovaná záloha v hotovosti a navíc povinnost pojištění. Některé půjčovny nabízejí možnost vrátit auto v jiném městě.

Města ve Španělsku

Ve Španělsku si přijdou na své nejen milovníci moře a sluníčka, ale i obdivovatelé kultury a historických památek. Začít můžete rovnou v Madridu, hlavním městě Španělska. Ten je zároveň 3. největším městem Evropské unie, čekat tedy můžete pulzující metropoli s nepřebernými možnostmi vyžití. Symbolem Madridu je palác a fontána na náměstí Plaza de Cibeles, ale ohromujících památek tu najdete celou řadu stejně jako kulturních akcí a parků, kde si můžete odpočinout od ruchu velkoměsta. 

Podobně je na tom i Barcelona, která je 2. největším městem Španělska a proslula především originálními stavbami architekta Antonia Gaudího, na které budete narážet po celou dobu návštěvy tohoto nádherného města. Skvostem se stal chrám Sagrada Familia, který svou jedinečností potěší nejedno oko. Na návštěvu Barcelony si vyhraďte dostatek času, ani za 3 dny nestihnete projít většinu zdejších zajímavostí.

Jižněji na východním pobřeží najdete Valencii, kde se prolíná historická architektura s futuristickou. Komplex nazvaný Město vědy a umění uchvátí nejednoho návštěvníka. Navíc je Valencie díky mnoha krásným parkům poměrně zelené a klidné město, doporučujeme ji tedy k návštěvě, máte-li rádi rovnováhu mezi bujarým životem a relaxem. Ještě jižněji nevynechejte návštěvu Alicante, která potěší milovníky pláží i historie. Krásný výhled si tu užijete z hradu Santa Barbara a můžete odtud vyrazit na výlet trajektem na nejmenší trvale obydlený ostrov Tabarca. Ten je obklopený mořskou rezervací, kde můžete zpozorovat i tuleně. Pokračovat doporučujeme do Cartageny, jejíž dominantou jsou teprve před několika lety objevené pozůstatky antického Římského divadla. 

Asi nejkrásnějším městem na jihu Španělska je Granada. Tady si nesmíte nechat ujít dechberoucí komplex středověkých paláců Alhambra s arabskými zahradami, který návštěvníci často popisují jako jedno z nejkrásnějších míst, které kdy navštívili. Na jihu se nezapomeňte zastavit ani ve městě Malaga, rodišti slavného Pabla Picassa, kterému je tu věnováno celé muzeum. Kromě toho vás zde uchvátí i místní katedrála, římské divadlo, opevnění s pevností a hradem, aréna pro býčí zápasy nebo přírodní park Pohoří Malagy s nádhernými výhledy do okolí. 

Specifickým výběžkem na jihu Pyrenejského poloostrova je Gibraltar, který náleží Velké Británii. Pokud byste tedy chtěli vyjet lanovkou za výhledem na zdejší majestátní skálu nebo zjistit, jak žije jediná kolonie opic v Evropě, budete ke vstupu potřebovat cestovní pas. Městem, které si nechcete nechat ujít na jihozápadním pobřeží, je určitě Cádiz, který patří mezi nejstarší města Evropy. Můžete si být jisti, že tu na vás historie bude dýchat na každém kroku. Jako „nejšpanělštější“ město Španělska je označována Sevilla, která dodnes žije flamencem, býčími zápasy a fiestami. Zároveň tu najdete jednu z největších katedrál na světě. Odtud vás směrem do vnitrozemí zavede řeka Guadalquivir, na níž je vystavěna kouzelná Córdoba. Ta bývala pod maurskou nadvládou hlavním městem Španělska a z té doby se dochovala majestátní Velká mešita. 

Velmi známým městem na severu Španělska je Santiago de Compostela, kam vede slavná svatojakubská pouť. Ta končí na náměstí před ohromující katedrálou, kde jsou uloženy ostatky sv. Jakuba, patrona této cesty. Nedaleko odtud určitě navštivte i starobylé město Lugo s množstvím historických památek, z nichž nejvýraznější jsou zachovalé městské hradby. Každoročně se tu na konci června koná festival Arde Lucus připomínající historii římské říše, který přiláká téměř půl milionu lidí. Na severním pobřeží byste určitě neměli vynechat Bilbao, jehož dominantou je moderní Guggenheimovo muzeum, které má ve sbírce i díla Andyho Warhola. Bilbao ale kromě moderního umění a architektury nabídne kousek historie a rušný společenský život. Dovolenou, kde si užijete příjemné koupání na pláži, výlety za památkami i procházky po promenádě, si naplánujte na severu v San Sebastiánu

Ani města na španělských ostrovech ale nezaostávají. Na Mallorce byste měli alespoň den strávit v hlavním městě Palma de Mallorca. Můžete si tu dát sklenku vychlazené sangrie s výhledem na katedrálu nebo se toulat v uličkách historického centra, kde se zastavíte na tradiční tapas. Nezapomeňte si také udělat výlet do jednoho z romantických městeček jako je Valldemossa, terasovitý Banyalbufar nebo Fornalutx. Na Menorce byste zase neměli opomenout přístavní městečko Ciutadella

Pokud milujete bujaré oslavy, ideální destinací pro vás bude Maspalomas na Gran Canarii. Po náročném večírku se tu zklidníte pohledem na rozlehlé duny u pobřeží. Pokud naopak vyhledáváte klid, udělejte si výlet do městečka Teror na severu. Pohádkové barevné domky obklopené zelení vám jistě zlepší náladu. Na Tenerife zase nevynechejte hlavní město Santa Cruz.

Zajímavosti ve Španělsku

Kam se ve Španělsku podívat? Vybrali jsme několik památek a zajímavých míst, která stojí za to vidět:

Hory ve Španělsku

Nejznámějším horním masivem ve Španělsku jsou Pyreneje, které Španělsko oddělují od Francie a Andorry. Toto pohoří bývá nejčastějším cílem pěších turistů, v sezóně tu ale leží sníh. Lyžařská střediska najdete také v Sierra Nevadě, kde sezóna začíná už na konci listopadu a končí na začátku května.

Pokud preferujete turistiku, užijete si ji ve Španělsku ideálně od jara do podzimu. Za návštěvu určitě stojí Montserrat – kouzelný horský masiv kousek od Barcelony. Případně pak Picos de Europa na severu, kde si užijete jednodenní výlety i několikadenní přechod celého pohoří. V celém Španělsku ale najdete náhorní plošiny a množství tras ideálních k procházkám i náročnějším výstupům. Nádherné je také kamenité pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce, odkud máte nádherný výhled na moře. Nejvyšší horu Španělska Pico de Teide pak najdete na Tenerife. Jedná se o stále aktivní sopku, na jejíž vrchol můžete vystoupat, nebo dojet lanovkou. 

Státní svátky a prázdniny ve Španělsku

Španělsko je jednou z nejkřesťanštějších zemí Evropy, většina státních svátků je tedy náboženského původu. Úřady a některé obchody jsou během svátků zavřené, je tedy ideální informovat se o nich předem. Na druhou stranu tyto svátky Španělé často bujaře oslavují, můžete se při nich tedy ocitnout v centru velkolepých festivalů. Kromě hlavních národních svátků mají své významné dny i jednotlivé regiony. 

Přehled státních a církevních svátků ve Španělsku: 

1. ledna – Nový rok

6. ledna – Tři králové

Pohyblivé Velikonoce

1. května – Svátek práce

15. srpna – Svátek nanebevzetí Panny Marie

12. října – Státní svátek Španělska

1. listopadu – Svátek všech svatých

6. prosince – Den španělské ústavy

8. prosince – Svátek neposkvrněného početí Panny Marie

25. prosince – Vánoce

Jídlo ve Španělsku

Španělská kuchyně je historicky ovlivněná arabským a židovským stravováním, na severu také francouzským. Španělsko je největším světovým producentem i konzumentem olivového oleje, který je tu základem téměř každého jídla. Jídelní zvyklosti Španělů se liší od těch našich. Snídani většinou moc nedají, hlavním jídlem dne je pro ně oběd, který jedí později odpoledne a který často mívá několik chodů. Poté následuje siesta. I večeři si Španělé dopřávají později, až po deváté večer. 

Národním jídlem Španělska je tortilla (omeleta z brambor, vajec a cibule). Známá je vám určitě i paella (dlouze vařená směs rýže, často s více druhy masa a mořských plodů, se zeleninou a šafránem). Určitě poznáte i gazpacho (studená polévka z rajčat). Mezi španělské speciality patří bacalao (sušená nasolená treska, která se dále upravuje) nebo lomo (maso z vepřového hřbetu nakrájené na plátky). Zapomenout nesmíme ani na ryby a mořské plody. V Galicii můžete ochutnat například specialitu zvanou calderada de pescado, který se dá přeložit jako kotlík ryb.

K jídlu se tu hojně popíjí místní víno. V restauraci máte často možnost objednat si výhodně karafu stolního vína (vino de mesa). Bílé se označuje blanco, červené tinto. Oblíbeným stylem stravování je tu tapas, jenž se často připravuje právě k vínu. Jedná se o malé porce různých druhů pokrmů, které lze sdílet s přáteli. Často mezi nimi najdete sušenou šunku jamón serrano, sýry, sušené maso, chorizo, olivy nebo oříšky, ale i teplá jídla jako španělské kroketky (croquetas) či mořské plody. Převážně v Baskicku pak najdete obdobu našich chlebíčků a jednohubek zvanou Pinchos. 

Oblíbeným pitím je tu také Sangria (studený punč s ovocem) nebo šumivé víno Cava. A k Španěly velmi oblíbené kávě ochutnejte Churros (tyčinky z koblihového těsta, které se namáčejí nejčastěji do čokolády), případně pudinkový dezert flan s karamelem.

Španělsko – doplňující informace

Rozloha: 505 990 km²

Počet obyvatel: 48 958 159

Předvolba: +34

Zásuvky: Stejné jako v Česku, adaptér nepotřebujete

Zobrazit méně
Info
Vyhledat dovolenou
Vyhledat destinaci, místa, typ dovolené, hotel ...
Termín
Počet nocí
Filtrovat, cena, doprava, strava, cestující ...
Filtrovat, město, kategorie ...
Zobrazit na mapěMapa
Hlídat nabídky
Seřadit
Španělsko
Zrušit všechny filtry
Španělsko - Mallorca letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Španělsko - Mallorca letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Mallorca letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Španělsko - Mallorca letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Costa Dorada letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Španělsko - Costa Dorada letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Tenerife letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Španělsko - Tenerife letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • all inclusive
 • Vhodné se psem
Španělsko - Tenerife letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Španělsko - Tenerife letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • all inclusive
 • Wi-Fi zdarma
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Mallorca letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Španělsko - Mallorca letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Costa del Sol letecky na 8-15 dnů, polopenze
Španělsko - Costa del Sol letecky na 8-15 dnů, polopenze
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • polopenze
 • Wi-Fi zdarma
100%

z 1 hodnocení

Španělsko - Mallorca letecky na 8-15 dnů, polopenze
Španělsko - Mallorca letecky na 8-15 dnů, polopenze
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • polopenze
 • Wi-Fi zdarma
Španělsko - Ibiza letecky na 4-8 dnů, snídaně v ceně
Španělsko - Ibiza letecky na 4-8 dnů, snídaně v ceně
Uložit
 • letecky
 • 4 dny / 3 noci
 • snídaně v ceně
 • Wi-Fi zdarma
Španělsko - Tenerife letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Španělsko - Tenerife letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Andalusie letecky na 4-5 dnů
Španělsko - Andalusie letecky na 4-5 dnů
Uložit
 • letecky
 • 4 dny / 3 noci
 • bez stravy
 • Parkoviště
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • all inclusive
 • Parkoviště
100%

z 1 hodnocení

Španělsko - Costa del Sol letecky na 8-15 dnů, polopenze
Španělsko - Costa del Sol letecky na 8-15 dnů, polopenze
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • polopenze
 • Wi-Fi zdarma
Španělsko - Costa del Sol letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Španělsko - Costa del Sol letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • all inclusive
 • Wi-Fi zdarma
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8 dnů, all inclusive
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8 dnů, all inclusive
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8 dnů, all inclusive
Španělsko - Fuerteventura letecky na 8 dnů, all inclusive
Uložit
Španělsko - Costa de Almería letecky na 8-22 dnů
Španělsko - Costa de Almería letecky na 8-22 dnů
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • polopenze
 • S bazénem
Španělsko - Ibiza letecky na 4-8 dnů, snídaně v ceně
Španělsko - Ibiza letecky na 4-8 dnů, snídaně v ceně
Uložit
 • letecky
 • 4 dny / 3 noci
 • snídaně v ceně
 • Wi-Fi zdarma
Španělsko - Tenerife letecky na 8-15 dnů, polopenze
Španělsko - Tenerife letecky na 8-15 dnů, polopenze
Uložit
 • letecky
 • 8 dní / 7 nocí
 • polopenze
 • Wi-Fi zdarma
100%

z 1 hodnocení

Španělsko - Lanzarote letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Španělsko - Lanzarote letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Uložit
 • letecky
 • 9 dní / 8 nocí
 • all inclusive
 • Wi-Fi zdarma
Španělsko - Lanzarote letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Španělsko - Lanzarote letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Uložit