Vyhledat dovolenou

Kam k moři v dubnu a květnu? Tam, kde už mají léto

Kam k moři v dubnu a květnu? Tam, kde už mají léto
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor21.03.2023
Kam v dubnu či květnu k moři? Známe destinace, kde už je to na koupání, davy turistů přitom dorazí až později. Nečekejte na léto, dovolenou naplánujte hned.

(Ne)výhody dovolené u moře v dubnu a květnu

Proč pobyt u moře v květnu či dubnu stojí minimálně za zvážení? Má to hned několik dobrých důvodů:

Když chcete k moři v zimě, většinou musíte do exotiky. To v tomhle ročním období už kvůli výletu za sluníčkem není nutné cestovat přes půlku světa.

I ty nejpopulárnější destinace si užijete bez turistů. Uprostřed hlavní sezóny může být náročné najít na pláži kousek místa, nyní vás boj o volná lehátka nečeká.

Ceny zájezdů jsou nižší než v hlavní sezóně. Mnohdy ušetříte až desítky procent.

V destinacích, jaké jsme vybrali, už v dubnu a květnu panuje takřka letní počasí. Ještě ale nejsou úmorná vedra, která lidskému organismu obecně příliš nesvědčí.

Jestli odpočinek na pláži rádi kombinujete s aktivním poznáváním, právě na jaře pro to budete mít ideální podmínky.

Jarní dovolená u moře má samozřejmě i své nevýhody:

V moři už se vykoupete i v Evropě a blízkých destinacích, voda však ještě nebude vyhřátá jako kafíčko. Příjemně vás osvěží, na dlouhé cachtání to ale nebude. Tip: Perfektně vyhřátou vodu si užijete na dovolené u moře v září či říjnu. Navíc se také vyhnete návalu turistů o letních prázdninách.

Jarní pobyt u moře pravděpodobně příliš nenadchne rodiny, protože děti nemají dvouměsíční prázdniny jako v létě. Na druhou stranu můžete k moři vyrazit třeba o Velikonocích, kdy i při týdenní dovolené školáci zameškají jen minimum učení.

Egypt

Dívka před pyramidami v Egyptě

Kam k moři v dubnu, abyste měli téměř 100% jistotu skvělého počasí? Naší jedničkou je Egypt, kde vás přivítá plnohodnotné léto. Je příjemné teplo, které svádí ke koupání a opalování, zároveň zatím nepanují nesnesitelná vedra. Kromě plavek si určitě přibalte i šnorchl, egyptský podmořský svět vás bude bavit.

Být v jednom z egyptských letovisek a neudělat si výlet k pyramidám v Gíze? Nemyslitelné. Až se na tomto místě ocitnete, naplno vám dojde jeho velkolepost. Atmosféra pouště, ve které se jeden ze sedmi divů světa nachází, je neopakovatelným zážitkem. Navíc když se po památkách nebudete lopotit v parném létě, ale za mnohem příjemnějších teplot.

Tip: Egypt je naším favoritem i pro dovolenou u moře na Velikonoce.

Turecko

Letecký pohled Dalamán v Turecku

Vybíráte, kam v květnu k moři? Zvolit Turecko je výborný nápad. Počasí už totiž začíná být „koupací“ a pláže, na kterých je v sezóně hlava na hlavě, se teprve probouzejí. Vy tak budete mít tyhle krásné kousky přírody skoro sami pro sebe. K tomu vám 11 hodin denně bude svítit sluníčko, které vzduch vyhřeje až na příjemných 26 °C.

V letních vedrech není na výlety nálada? Ať už dovolenou budete trávit v kterémkoliv tureckém letovisku, na jaře vás uvítá přívětivější tvář zdejších měst. Jejich uličky tentokrát nebudou plné turistů, ale nenapodobitelné atmosféry. Květen je super na koupání, jestli chcete podnikat výlety za hranice měst, do Turecka už vyrazte v dubnu. V tu dobu je moře ještě studené, ale na cestách vám bude skvěle.

Kanárské ostrovy

Letecký pohled na Kanárské ostrovy

V dubnu a květnu vás na Kanárech přivítají teploty kolem 23 °C. Najdete tu pláže, které se vám vryjí do paměti. Ty krásně upravené, neskutečně dlouhé a vhodné pro rodiny s dětmi, ale i ty divoké, opuštěné a panenské. Protože Kanárské ostrovy obklopuje Atlantský oceán, v průběhu celého roku musíte počítat s chladnější vodou (na jaře průměrně 19 °C). U každého většího hotelu si ale případně zaplavete ve vyhřívaném bazénu.

Kromě skvělého koupání, opalování se a popíjení delikátního kanárského vína (určitě vyzkoušejte), vám sopečné ostrovy nabídnou i něco navíc: spoustu zajímavých míst a výletů. Například na Tenerife si můžete vyšlápnout na Pico de Teide, nejvyšší horu celého Španělska. Teplotní podmínky pro to budete mít optimální.

Kypr

Výhled na pobřeží Kypru

Kypr je učiněným rájem sluníčka. Zimy tu obecně mají jen velmi mírné a příjemných teplot si místní užívají po většinu roku. Jiné to není ani v dubnu a především květnu, kdy se po příletu na Kypr rovnou budete svlékat z bundy do trička. Dovolenou by vám neměl překazit ani déšť. Ostrov se pyšní tím, že minimálně 300 dní v roce je slunečných.

Kdyby se vám zdálo až moc horko, doporučujeme půjčit si auto a vyjet do pohoří Troodos. Oblastí vede několik turistických stezek, které mají jedno společné: úchvatné výhledy. Naším favoritem je Avakas Gorge. Procházka kaňonem je krásná v každém ročním období, jaro ale vede. Rozkvetlá příroda, krajina měnící se skoro s každým kilometrem a kozy skákající po strmých skalních stěnách – tenhle obrázek z paměti nevymažete ještě dlouho.

Kapverdy

Loď u pláže Kapverdy

Kam na jaře k moři, když vám chybí sluneční paprsky, toužíte po bělostných plážích a nevadí vám v letadle strávit delší dobu (zhruba 8 až 12 hodin dle konkrétního letu a počtu přestupů)? Zalovte v exotických vodách a na dovolenou se vypravte na Kapverdské ostrovy. Právě v dubnu a květnu si tu užijete nejvíc sluníčka z celého roku.

Jestli na Kapverdy vyrážíte za surfováním či windsurfingem, lepší je dovolenou naplánovat na duben. Květen zase bude vhodnější pro ty, kteří hodlají relaxovat na pláži s drinkem něčeho dobrého v ruce. Dlouhé dny a teploty mezi 25 až 30 °C – tohle zní jako snová příležitost k načerpání energie po dlouhé zimě. Co vy na to?