Pokud těhotenství probíhá v pořádku, cestování letadlem není problém. Lékaři se shodnou na tom, že až do 36. týdne těhotenství je létání bez rizika. Od začátku třetího trimestru si akorát nezapomeňte přinést na palubu potvrzení o zdravotní způsobilosti k letu od svého gynekologa. Pojďme si to ale celé říct podrobněji a pěkně od začátku.
Ohledně létání na začátku těhotenství kolují nejrůznější fámy. Pravdou je, že podle výzkumů snížení vlhkosti ani změny tlaku vzduchu nemají škodlivý vliv na vás či vaše dítě. Pokud se tedy cítíte dobře, není žádný důvod, proč na dovolenou neodletět. Cestu vám mohou znepříjemnit jen těhotenské nevolnosti – pokud tedy patříte mezi ty ženy, které na ně trpí.
Nejvhodnějším obdobím pro cestování je 14. až 28. týden těhotenství. V tomto čase už ženy obvykle nejsou tak unavené jako na začátku těhotenství, ranní nevolnosti se zmírnily nebo úplně zmizely a bříško zatím není tak velké, aby vás na cestách obtěžovalo.
Většina lékařů schvaluje létání zhruba do 36. týdne těhotenství. Může se stát, že po vás letecká společnost bude vyžadovat souhlas od vašeho gynekologa, ve kterém budete mít uvedený předpokládaný termín porodu. Tyto podmínky si nezapomeňte nastudovat ještě před odletem. Po 36. týdnu už hrozí zvýšené riziko předčasného porodu.
Létání v těhotenství gynekologové obecně nedoporučují, pokud trpíte těhotenskou cukrovkou, máte vysoký krevní tlak, krvácíte nebo vaše těhotenství doprovázejí jiné obtíže. V každém případě platí: pokud máte jakékoliv pochybnosti, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Při cestě do zahraničí si pohlídejte i možnosti cestovního pojištění. Většina pojišťoven totiž proplácí zdravotní úkony spojené s těhotenstvím jen do 26. týdne těhotenství (např. předčasný porod). Po této lhůtě si je budete v případě nutnosti platit sami.
od 21 790 Kč
za osobu
od 23 990 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 26. 11. - 03. 12.
od 10 790 Kč
za osobu
1. Předem si zjistěte, zda letecká společnost nepožaduje lékařské potvrzení či zda nenabízí výhody pro těhotné jako například přednostní nástup. Nezapomeňte si přibalit ani těhotenskou průkazku, kartičku zdravotní pojišťovny a cestovní pojištění.
2. Do letadla zvolte pohodlné oblečení. Výběr promyslete hlavně u bot, které by měly jít snadno sundat a zase nazout.
3. Do příručního zavazadla přihoďte dezinfekci a něco proti případné nevolnosti (například zázvorové bonbony nebo esenciální olej, ke kterému si můžete přivonět).
4. Ideálně chtějte místo u uličky. Usnadníte si vstávání i protahování nohou.
5. Minimálně jednou za hodinu se zvedněte a projděte se uličkou. Během sezení můžete procvičovat nohy kroucením v kotnících či hýbáním prsty.
6. Kontrolujte si, že máte správně zapnutý bezpečnostní pás. Spona by měla být těsně pod břichem a pásek spočívat nízko na bocích. Případně se nebojte požádat o delší pás, který letušky mají pro takové situace připravený.
7. Dodržujte pitný režim. Vyhýbejte se ale nápojům s bublinkami, které by mohly být zdrojem nepříjemných pocitů v průběhu letu.
8. To nejdůležitější: buďte v klidu a těšte se na dovolenou u moře.
Ideální jsou země, kam let netrvá více než 3 hodiny. Stejně tak transport do hotelu by neměl zabrat příliš času. Při výběru cílové destinace se zaměřte i na dostupnou zdravotní péči na dostatečně vysoké úrovni. Z toho důvodu pusťte z hlavy například dobrodružnou cestu napříč Afrikou. Je také dobré se vyhnout místům s povinným očkováním, pokud jste už potřebná očkování neabsolvovala dříve.
Pláže, zajímavá architektura, tapas a ničím nefalšovaná prázdninová pohoda – nejen to všechno vás čeká ve Španělsku. Z Prahy jste tam za chvilku, například let do Barcelony trvá 2 hodiny a 35 minut, na Mallorku ještě o 10 minut méně. Španělsko podle mezinárodní studie srovnávající zdravotnické systémy 195 zemí světa patří do TOP desítky.
Řecko, to je krásná a bezpečná země plná dobrého jídla a pohostinných lidí. Dejte si jen pozor na výběr konkrétního ostrova. Některé totiž nemají vlastní letiště a doprava na ně je značně zdlouhavá. Pro těhotné se hodí zůstat u klasiky a na letní dovolenou vyrazit na Krétu, Rhodos či do pevninského Řecka.
Naše poslední doporučení vás možná překvapí, ale dává perfektní smysl. Sedmé nejlepší zdravotnictví na světě, krátká doba letu a v létě obvykle absence extrémních veder – Francie je skvělou destinací pro letní dovolenou v těhotenství. Doporučujeme jih země, případně Korsiku.
od 20 480 Kč
za osobu
od 18 489 Kč
za osobu
od 32 379 Kč
za osobu
Do Thajska jsme letěli na začátku druhého trimestru. Let trval i s přestupem v Dubaji 12 hodin. Můj lékař s touto cestou neměl žádný problém, pouze mi doporučoval častější pohyb v letadle z důvodu možností otoků nohou či trombózy. Rezervovali jsme si proto sedadlo do uličky, abych mohla každou hodinu vstát a procházet se.
V Thajsku jsme pak absolvovali další lety, nejdříve jsme si udělali výlet do Kuala Lumpur v Malajsii a odtud jsme letěli na ostrov Phuket. Z něj na ostrov Koh Samui. Všechny lety byly absolutně bez problémů. Velice ohleduplné od personálu na letišti bylo, že jsem při kontrolách nemusela procházet bezpečnostními rámy. Nevím, zda je to tak ve všech zemích, ale v Asii jsou k těhotným ženám opravdu ohleduplní.
Trochu náročnější byla pravda cesta zpátky domů. Letěli jsme z Koh Samui do Bangkoku, z Bangkoku do Dubaje a pak konečně do Prahy.
Pokud je těhotenství bez komplikací, všechny kontroly a testy vyšly na jedničku, vy se cítíte dobře a lékař cestu schválil, určitě leťte a dovolenou si užijte. Možná ještě maličkost: přemýšlejte při volbě cílové destinace, abyste v případě komplikací a nutnosti ošetření nebyli mimo civilizaci.