Přemýšlíte, jestli potřebujete do Turecka pas? Odpověď zní ano – na občanku se sem totiž nedostanete. Tato povinnost platí i pro děti. Pozor – zkontrolujte nejen jeho platnost, ale i to, zda si je vaše dítě na fotografii ještě podobné. Pokud ne, je pro vstup do země nutné zařídit nový cestovní doklad.
Naopak vízum pro vstup do Turecka řešit nemusíte. Tedy pokud je účel vaší cesty turistický a na dobu kratší než 90 dní. Na letišti jen dostanete cestovní razítko.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR českým občanům doporučuje před cestou zkontrolovat, zda se podmínky pro vstup do země nezměnily. Nejaktuálnější informace najdete na webu zastupitelského úřadu daného státu.
Čas v Turecku je v létě napřed o 2 hodiny. To platí od 31. března do cca 28. října. Pokud plánujete cestovat v zimě, bude časový posun oproti Česku jen o 1 hodinu napřed.
V Turecku se platí tureckou lirou. Některé restaurace či obchody sice přijímají i eura, ale to vám moc nedporučujeme, a to kvůli nevýhodnému kurzu. Raději si připravte kapesné v hotovosti – ne všechny obchody totiž berou karty.
V rámci Evropské unie nemusíte nic řešit. Při cestách mimo EU je ale potřeba mít zapnutý roaming. Co to je a k čemu slouží? Jde o službu zajišťující telefonické spojení mezi státy. Aktivovat si ji můžete v mobilu a nebo přímo v mobilní aplikaci vašeho telefonního operátora.
Ano. Pro volání z Turecka do ČR je to zásadní. A platí to i pro příchozí hovory nebo SMS. Nefunguje vám volání i když máte zapnutý roaming? Pak jste asi zapomněli na předvolbu. Pro odchozí hovory do Česka je to +420.
Cena volání se liší podle vašeho operátora. Ověřte si je na těchto odkazech:
- Roaming pro uživatele Telefonica O2
- Roaming pro uživatele T-Mobile
- Roaming pro uživatele Vodafone
Případně si můžete zakoupit místní SIM kartu s daty (mobilní internet) a využívat ke komunikaci aplikace jako je WhatsApp nebo Facebook apod… Kde seženete v Turecku SIM kartu? Téměř v každé trafice, elektru nebo supermarketu. Pozor! Je ale nutné se prokázat cestovním pasem.
Skvělá zpráva! V Turecku nepotřebujete adaptér a elektrické napětí je stejné jako u nás (220 V/50 Hz). Takže můžete vesele fotit i natáčet na mobil jak se vám zlíbí.
Turecké obchody mají otevřeno poměrně standardně. Od pondělí do pátku je odhadovaná otevírací doba 9:00 až 18:00. Obvykle ale s hodinovou pauzou mezi 13. a 14. hodinou. O víkendu je otevřeno spíše individuálně.
Stejně, jako v Evropě. Turecko má pracovní dny od pondělí do pátku. Víkend tedy připadá na sobotu a neděli.
Tip: Nakupovat běžte spíše ráno. Je možné, že budete jedním z prvních zákazníků a uzavřete tak lepší obchod.
Státní svátky v Turecku se dělí podle typu kalendáře. Věřící muslimové rozlišují gregoriánský (pevné datumy) a islámský (pohyblivé datumy).
V tomto případě není pevně stanovené datum a oficiálně se nejedná o volné dny. I tak se ale můžete setkat se zavřenými obchody nebo omezenou dopravou. Jelikož je islámský kalendář lunární, datum svátků se mění. Každý rok jsou asi o 11 dní dříve. Jaké jsou v tyto dny turecké zvyky a tradice?
Je hlavní náboženský svátek, kterému by se slabší povahy měly vyhnout. Slovo obětování v názvu totiž není pro nic za nic. Na ulicích se podřezávají ovce, což určitě není něco, co by měly vidět například malé děti.
Je postní měsíc, který trvá 30 dní. Pro místní a věřící obyvatele to znamená ochuzení o všechny lidské požitky. Od východu do západu slunce je zakázáno jíst, pít (i vodu), mít sex a kouřit. Jakmile se ale slunce vydá ke spánku, je možné si všechny kratochvíle zase dopřát. Nemějte ale obavy, vás se to nedotkne. Maximálně vám přes den odmítnou nalít alkohol.
Následuje ihned po ramadánu a trvá krásné tři dny. V tomto období bývají zavřené některé obchody a lidé se radují, navštěvuji a vydatně oslavují.
Jsou na státní svátky v Turecku zavřené obchody? Ano, a to takřka nekompromisně. V ulicích je živo, města jsou zaplavena vyvěšenými vlajkami a všude zní hudba. Tady je jejich seznam.
1. leden - Nový rok
23. duben - Den nezávislosti a Den dětí
1. květen - Svátek práce
19. květen - Ataturkův památný den
30. srpen - Den velkého vítězství
29. říjen - Den vyhlášení Turecké republiky
V Turecku se prázdniny dělí na dvě části, a to podle semestru. Začátek i konec akademického roku určuje Generální ředitelství středního školství. Tím se lehce mění i datum letních prázdnin, semestrálních přestávek a podobně.
Školy v Turecku jsou ale s jistotou zavřené o státních svátcích, o kterých píšeme výše. Rodiny obvykle tráví čas spolu a užívají si kratochvíle, které jim tahle krásná země nabízí. V tyto dny se tedy dá očekávat, že bude například víc lidí na pláži.
od 18 190 Kč
za osobu
od 16 019 Kč
za osobu
od 15 990 Kč
za osobu
od 8 019 Kč
za osobu
od 7 339 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 11. 12. - 14. 12.
od 11 349 Kč
za osobu