Vyhledat dovolenou

9 výletů za zvířátky v Čechách

Výlety za zvířátky v Čechách
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor22.11.2022
Už znáte každou ZOO v okolí? Zkuste zvěř pozorovat v prostředí obor a lesních minizoo. Omrkněte 9 výletů za zvířátky, ze kterých budou nadšení děti i vy.

Šumava

Vlčí výběh Šumava

Vlci ve výběhu Srní

Vlci na Šumavě? Ano. Najdete tu 3hektarový vlčí výběh. Nad ním vede vyvýšená lávka s přístřešky, odkud můžete tyto respekt vzbuzující šelmy pozorovat. Bavit vás bude i naučná vlčí stezka mimo výběh, kde se dozvíte víc o způsobu života vlků a komunikaci mezi členy smečky.

Soví voliéry Šumava

Sova ve voliéře na Šumavě

Od května do září můžete v Borové Ladě navštívit soví voliéry. Uvidíte zde většinu druhů, které si zvolily Šumavu za svůj domov. Těmi jsou například výři, kalousi, sýčkové, sova pálená i raritní a ohrožený puštík bělavý. Ve volné přírodě je skoro nemožné tyto noční ptáky pozorovat, a tak je šumavská naučná stezka s expozicí skvělou příležitostí.

Západní Čechy

Obora Linhart

Skupina mladých prasat divokých v Linhartově oboře

V Karlových Varech – Doubí najdete téměř 70hektarovou oboru svatý Linhart. Jedinečná je možností pozorovat přírodu z výšky, a to díky soustavě můstků. Ocitnete se i 6 metrů vysoko. Můžete tu spatřit jeleny, daňky a divočáky, krásný výhled je z vyvýšené pozorovatelny na palouk, kde se zvířata pasou. Až tedy budete nedaleko Karlových Varů, Linhartova obora jednoznačně stojí za zastavení.

Jizerské hory

Obora Židlov

Zubr v Česku

Zubři v ČR? Stačí navštívit oboru Židlov v Ralsku, která se rozkládá na téměř 4 000 hektarech borových a smrkových lesů. Vede jí cyklostezka i stezka pro pěší, takže jeleny, muflony a hlavně šestnáctičlenné stádo zubrů můžete pozorovat z první řad, jenom buďte ohleduplní a opatrní. A s sebou si přibalte svačinu, s ohledem na zvířata tu žádné občerstvovny nenajdete.

Východní Čechy

Zámek Častolovice a zoo

Pštros v zoo Častolovice

Kam s dětmi za zvířátky? Zámek Častolovice nedaleko Hradce Králové je u dětí oblíbený hlavně díky zámecké minizoo. Spatřit zde můžete například pštrosy, lamy, poníky, osly, ovce a kozy, pávy i rozmanité druhy papoušků a bažantů. Unikátní je, že se zvířaty jste v přímém kontaktu, některé z nich můžete nakrmit i pohladit. Nejen zvířátka ale lákají k návštěvě, nadchne vás i samotný zámek Častolovice a růžová zahrada okolo.

Střední Čechy

Obora bílých jelenů Žleby

Bílý jelen v oboře Žleby

U zámku Žleby kousek od Kutné Hory najdete stejnojmennou oboru, která od května do září nabízí možnost pozorovat unikátní bílé jeleny. Dvakrát denně je navíc můžete obdivovat na vzdálenost pouze několika málo metrů při krmení. Kromě jeleních albínů se v další části obory Žleby můžete těšit i na muflony, daňky, srnce nebo dravce.

Obora Lány

Srnec v Lánské oboře

Lánskou oboru v křivoklátských lesích zřídil už na začátku osmnáctého století Jan Josef z Valdštejna jako místo určené pro zábavu aristokratů při honu. Pokud si k ní uděláte výlet dnes, čeká vás krásná procházka po naučné asi 4,5 km dlouhé stezce čítající 22 zastávek. Ve zpřístupněné části obory Lány stojí za to také dřevěná plošina s vyhlídkou na výběh s jeleny, daňky, muflony a divokými prasaty.

Praha

Vojanovy sady

Páv u Karlova mostu v Praze

Kam za zvířaty v Praze? Ani v hlavním městě není o zvířenu nouze. Vojanovy sady sice najdete co by kamenem dohodil od Karlova mostu, ale zdaleka o nich neví všichni. Vy si tam procházku určitě udělejte, v nádherně opečovávané zahradě se volně procházejí pávi a je tu neskutečný klid. Největší kouzlo tu mají rozkvetlá jarní rána.

Chuchelský háj a minizoo

Rys ostrovid chuchelský háj

Udělejte si výlet do Chuchelského háje, kde je nepřetržitě otevřena lesní zoo. V klecích a výbězích uvidíte muflony, daňky, polární lišku i rysa ostrovida, čeká vás také mluvící krkavec, ovce, kozy a další zvířátka. Dostanete se sem po třech různých turistických stezkách. Zoo Chuchle zkrátka znamená ideální únik z města. 

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené