Chorvatsko - Dovolená 2024 pro 1 osobu
Kdykoliv
Vyhledat dovolenou
Vyhledat destinaci, místa, typ dovolené, hotel ...
Termín
Počet nocí
Filtrovat, cena, doprava, strava, cestující ...1
Změnit
Filtrovat, město, kategorie ...

Chorvatsko - Dovolená 2024 pro 1 osobu

Máme pro vás 288 nabídek.

Láká vás dovolená v Chorvatsku? Vyberte si z našich slev na pobyty s polopenzí či all inclusive na Makarské riviéře, v oblasti Istrie, Hvaru nebo na ostrovech Pag a Krk.

Do destinace se můžete dopravit autem, letecky nebo autobusem. Je jen na vás, zda strávíte dovolenou relaxací na pláži nebo podniknete výlet třeba po naučné stezce národního parku Paklenica nebo do oblasti Plitvických jezer, která se proslavila díky natáčení filmu Poklad na stříbrném jezeře. Chorvatsko nabízí kromě krásné přírody širokou škálu letních kulturních akcí.

Hledáte dovolenou na poslední chvíli? Prohlédněte si levné last minute zájezdy do Chorvatska.

Chorvatsko –⁠ informace

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Zde najdete všechny důležité informace, které před cestou do Chorvatska potřebujete vědět. Nyní už vás nic nepřekvapí.

Kdy do Chorvatska

Hlavní sezónou pro dovolenou v Chorvatsku je červenec a srpen, kdy si tu užijete průměrné teploty kolem 30 °C. Teplota moře se průměrně pohybuje okolo velmi příjemných 25 °C. Letní prázdniny zároveň představují ty nejméně deštivé měsíce v roce.

Pokud neholdujete velkému horku, oceníte pobyt u moře v červnu nebo září. V Chorvatsku platí, že čím jižněji vyrazíte, tím teplejší ovzduší můžete čekat. Dobrou volbou může být i dovolená na jednom z chorvatských ostrovů, kde vedra nebývají tak úporná.

Moře a pláže v Chorvatsku

Milovníky mořských aktivit potěší, že Jadranské moře, které Chorvatsko omývá, je jedno z nejčistších v Evropě. Pobřeží lemuje množství zálivů a zátok, narazíte tu tedy spíše na menší pláže obklopené borovicovými háji, které poskytnou stinný úkryt. Většina pláží je kamenitých nebo oblázkových, najdete tu ale i dlouhé písčité pláže. Tou nejznámější je pravděpodobně pláž Zlatni Rat na ostrově Brač

Mezi nejkrásnější pláže celého Chorvatska patří pláž Trstenica u Orebiče. Tady si to oblíbí všichni. Děti, neplavci i milovníci vodních aktivit. Pláž na poloostrově Peljašac nabízí pozvolný vstup do moře, stín od borovic i možnost vyzkoušet si jízdu na vodním kole a skútru, vodní lyžování nebo wakeboarding. Čistota vody zde nahrává i šnorchlování. Znáte pohlednice a obrázky pláže s kamenem zarostlým borovicemi? Tak přesně touto scenérií se pyšní pláž Punta Rata na Makarské. Nejeden zahraniční magazín ji zařadil mezi nejkrásnější pláže světa. Právě tato popularita s sebou nese velkou turistickou vytíženost. Při návštěvě Chorvatska si však člověk tu podívanou nemůže nechat ujít. 

Pokud hledáte neobvyklé místo pro slunění a koupání v okolí Dubrovníku, vydejte se na pláž Pasjača. Je malá, Konavelskými stěnami obklopená a pyšní se oceněním „Nejlepší evropská pláž pro rok 2019“. Skalnatý reliéf v kombinaci s tyrkysovým mořem z pláže vytváří fotogenickou lokalitu. I přesto je tu díky absenci obchůdků a atrakcí klid a pohoda. Mějte na paměti, že se k pláži sestupuje strmější stezkou po schodech. Proto je návštěva pláže doporučena fyzicky zdatnějším osobám.

Jak už to tak bývá, přístup na dechberoucí místa si člověk musí zasloužit a ani u zátoky Stiniva na odlehlejším ostrově Vis to není jinak. Od parkoviště vás do cíle čeká prudší sestup, ale stojí to za to. Plavat mořskou soutěskou a kochat se divokou scenérií všudypřítomných skal se stane jedním z nejintenzivnějších momentů, které si z dovolené odvezete. Zátoka Divna znamená v překladu krásná. Jméno není náhodné. Jde rozhodně o jednu z nejhezčích chorvatských pláží. Blízko to k ní budete mít z letoviska Trpanje. Oblázková pláž, písčité dno moře, čirá voda, výhled na horský masiv a borový háj s příjemným stínem. Na toto vše se můžete při výletu do zátoky těšit. A ve zdejší hospůdce se budou těšit zase oni na vás.

Měna a ceny v Chorvatsku

V Chorvatsku se platí chorvatskou kunou (kód HRK). Kurz se pohybuje okolo 1 HRK = 3,40 CZK.

Ceny základních potravin v supermarketech jsou srovnatelné s cenami v Česku. V levnějších restauracích a bistrech se najíte v přepočtu od 130 CZK na osobu. Pokud dostanete chuť na mořské plody v luxusní restauraci s výhledem na moře, můžete zaplatit i 500 CZK za jedno jídlo bez nápojů. Před restaurací bývá vystavený jídelní lístek, můžete tedy vybírat podle své chuti i rozpočtu.

Jak se mluví v Chorvatsku

Úředním jazykem Chorvatska je chorvatština. Ale až 50 % Chorvatů ovládá angličtinu a přes 30 % němčinu. V turistických oblastech se mnohdy domluvíte i česky.  

Cestovní doklady do Chorvatska

Chorvatsko je členem Evropské unie, ke vstupu do země vám tedy stačí občanský průkaz. Prokázat se můžete také cestovním pasem. Jako občané EU nemusíte řešit vízum. 

Čas v Chorvatsku

Chorvatsko se nachází ve stejném časovém pásmu jako Česko, nemusíte si tedy lámat hlavu s časovým posunem.

Cesta do Chorvatska

Na dovolenou do Chorvatska se většina turistů dopravuje autem či autobusem. Stále oblíbenější variantou je také letecká doprava.

Doba letu do Chorvatska + doprava z letiště

Doba letu z Prahy do Splitu činí přibližně 1 hodinu a 20 minut, do Dubrovníku pak 1 hodinu a 40 minut. Do Puly nebo Záhřebu se létá s mezipřistáním, celková délka letu se tak protáhne až na 6 hodin. Vyrážet můžete i z Ostravy nebo dalších evropských měst jako je Vídeň, Krakov nebo Mnichov.

Z letiště do destinace pak můžete využít transfer cestovní kanceláře, se kterou letíte, autobus nebo zapůjčené auto. Na ostrovy využijete dopravu trajektem, třeba na Krk se ovšem dostanete i přes unikátní most.

Cesta autem do Chorvatska + dálnice

Pokud si vyberete cestovat do Chorvatska autem, nabízí se hned několik tras podle toho, odkud a kam vyrážíte. Z Prahy můžete jet po D1 přes Brno, Vídeň a Graz přes Maribor až do Splitu nebo to vzít přes České Budějovice, Linec a napojit se na stejnou cestu přes Graz. Cestu na Istrii pak můžete podniknout přes České Budějovice, Salzburg a Lublaň do Puly. Další možností je projet Brno, Bratislavu a maďarské město Szombathely, odkud opět cestujete směrem na Split.

Ve všech zemích po cestě budete potřebovat dálniční známku, v Chorvatsku se pak nevyhnete mýtnému. Průměrná doba cesty se pohybuje od 9 do 12 hodin a vyjde vás zhruba na 5 až 8 000 Kč. Doporučujeme tankovat v ČR, Rakousku, Slovensku a Maďarsku, kde je cena nafty a cena benzínu příznivější. V Chorvatsku bývá cena pohonných hmot vyšší.

Města v Chorvatsku

Chorvatská města vás okouzlí, ať jste milovník historie, gastronomie či nočního života. Dubrovník, nazývaný právem Perla Jadranu, je architektonickým skvostem, který by bylo škoda vynechat při návštěvě Jižní Dalmácie. Výhled z jeho hradeb vystavěných na útesu bere dech a není divu, že je město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. 

Architekturou zaujme i Pula na poloostrově Istria. Její dominantou je Arena, amfiteátr jen o něco menší než římské Koloseum. A když už na Istrii budete, nezapomeňte navštívit ani romantické rybářské město Rovinj nazývané chorvatskými Benátkami. Přímořský Split je po hlavním městě Záhřebu 2. největší město Chorvatska. Kromě historických památek si zde můžete vybrat program v jednom z mnoha divadel, restaurací a nočních barů nebo dát přednost pomalému vychutnávání kávy na zdejší kouzelné promenádě. 

Dobrodružné povahy zaujme nedaleké město Omiš obklopené skalnatými horami, které lákají horolezce, paraglidery i pěší turisty. Adrenalin vám zvýší i rafting na řece Cetině, která vytváří mezi skalami kaňon jako z pohádky. Ten nakonec můžete přeletět na zip line dráze. Při výhledu se vám bude tajit dech. Mezi další města, která stojí za to v Chorvatsku navštívit, patří hlavní město Záhřeb, Korčula, Hvar, Trogir nebo rušnější Zadar

Zajímavosti v Chorvatsku

Kam se v Chorvatsku podívat? Vybrali jsme několik památek a zajímavých míst, která stojí za to vidět:

Hory v Chorvatsku

Chorvatsko je turisty oblíbenou zemí hlavně díky průzračnému moři. 40 % Chorvatska ale tvoří Dinárské hory, země má tedy co nabídnout i milovníkům přírody, pěších túr a horolezení. Majestátní vrcholy můžete objevovat v mnohých chorvatských národních parcích jako je Biokovo nebo Paklenica, většinou vás ale budou obklopovat i ve vaší destinaci, například na Makarské riviéře. Pokud se hor nemůžete nabažit, doporučujeme dovolenou v Omiši, kde řeka Cetina mezi horami vytvořila hluboký kaňon, který můžete prozkoumávat na raftu, výškové zip line stezce nebo při výšlapu na pevnost Starigrad. Nejvyšší horou Chorvatska je s 1 830 metry Dinara na hranicích s Bosnou a Hercegovinou. K té si můžete udělat odbočku, pokud si k cestě ze Záhřebu do Splitu vyberete cestu vnitrozemím.

Státní svátky a prázdniny v Chorvatsku

Během státních svátků jsou v Chorvatsku uzavřené obchody, úřady a banky. Zároveň se ale mohou konat různé festivaly a slavnosti. 

Přehled státních a církevních svátků v Chorvatsku

22. června – Den boje proti fašismu

25. června –Den Státnosti 

5. srpna – Den vítězství a díkůvzdání

15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie

Jídlo v Chorvatsku

Chorvatská národní kuchyně hojně využívá lokálních surovin, při dovolené v této zemi si tedy pochutnáte na čerstvých místních specialitách. Jako přímořská destinace nabízí mnoho druhů ryb. V Dalmácii tedy nezapomeňte ochutnat rybí guláš brudet (brodetto), který je připravován dušením více druhů ryb a mořských plodů s cibulí, česnekem, rajčaty, bylinkami a kořením. Podáván je nejčastěji s kukuřičnou kaší. Za vyzkoušení stojí i černé rizoto s mořskými plody, které je k dostání v celém Chorvatsku. Svou typickou barvu získává díky inkoustu ze sépie. Pokud jste milovníky rizota, po návštěvě Národního parku Krka se nezapomeňte zastavit v městečku Skradin, po kterém je pojmenováno speciální rizoto připravované 12 hodin. 

Velmi oblíbené je v Chorvatsku také pečené jehněčí a pokrmy z mletého masa, kdo by neznal čevapčiči nebo pljeskavici. Servírovány bývají s ajvarem (mixovaná směs zeleniny). Nejčastější přílohou potom bývá blitva (brambory s mangoldem na oleji a česneku). Za zmínku stojí také výborné ovčí sýry z chorvatských ostrovů. Až v Americe je známý Paški sir, unikátní sýr z ostrova Pag. Ovce tu spásají divoce rostoucí byliny jako šalvěj a smil, na kterých ulpívají kapičky mořské vody přiváté od moře. Sýru to dodává velmi výraznou chuť a aroma. 

Ve střední Dalmácii si můžete jako svačinku dát soparnik (chlebová placka plněná zeleninou a sýrem, která potěší samotná nebo v kombinaci s místní sušenou šunkou pršut). Opravdové gurmány nadchne, že Chorvatsko je také domovem luxusních ingrediencí. Istrie je proslulá lanýži, jejichž sezóna vrcholí na podzim. V oblasti Limského zálivu pak můžete ochutnat čerstvě vylovené ústřice a slávky. A byla by škoda nezapít to vše výborným vínem z místních vinic.

Chorvatsko – doplňující informace

Rozloha: 56 594 km²

Počet obyvatel: 4 171 954

Předvolba: +385

Zásuvky: Stejné jako v Česku, adaptér nepotřebujete

Zobrazit méně
Info
Vyhledat dovolenou
Vyhledat destinaci, místa, typ dovolené, hotel ...
Termín
Počet nocí
Filtrovat, cena, doprava, strava, cestující ...1
Změnit
Filtrovat, město, kategorie ...
Zobrazit na mapěMapa
Hlídat nabídky
Seřadit
Chorvatsko
1 osoba
Zrušit všechny filtry
Chorvatsko - Baška Voda na 8-10 dnů
Chorvatsko - Baška Voda na 8-10 dnů
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • bez stravy
Chorvatsko - Baška Voda na 8-10 dnů
Chorvatsko - Baška Voda na 8-10 dnů
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • bez stravy
11% sleva
UNESCO výlet: busem na nádherná Plitvická jezera
UNESCO výlet: busem na nádherná Plitvická jezera
Uložit
Chorvatsko - Podgora na 8-10 dnů
Chorvatsko - Podgora na 8-10 dnů
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • bez stravy
11% sleva
7 nocí na Makarské: apartmány pro partu až 6 osob
7 nocí na Makarské: apartmány pro partu až 6 osob
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • bez stravy
100%

z 1 hodnocení

25% sleva
Villa Porat***, Živogošče, Makarská riviéra, Makarská riviéra
Villa Porat***, Živogošče, Makarská riviéra, Makarská riviéra
Uložit
Dítě do 14 let bydlí ve vybraných ubytování zdarma
Dítě do 14 let bydlí ve vybraných ubytování zdarma
 • vlastní doprava
 • 5 dní / 4 noci
 • polopenze
 • Dětské hřiště
90%

z 3 hodnocení

Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Dítě do 14 let bydlí ve vybraných ubytování zdarma
Dítě do 14 let bydlí ve vybraných ubytování zdarma
 • vlastní doprava
 • 5 dní / 4 noci
 • polopenze
 • Vhodné se psem
90%

z 723 hodnocení

Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Chorvatsko - Podgora na 8-10 dnů
Chorvatsko - Podgora na 8-10 dnů
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • bez stravy
 • vlastní doprava
 • 4 dny / 3 noci
 • polopenze
 • S bazénem
100%

z 2 hodnocení

Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
 • vlastní doprava
 • 4 dny / 3 noci
 • bez stravy
 • Vhodné se psem
92%

z 255 hodnocení

Nízká záloha v podobě 500 Kč za osobu
Nízká záloha v podobě 500 Kč za osobu
Chorvatsko - Baška Voda na 8-10 dnů
Chorvatsko - Baška Voda na 8-10 dnů
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • bez stravy
27% sleva
MOBILNÍ DOMY MAKARSKÁ RIVIÉRA KEMP DOLE, Živogošće
MOBILNÍ DOMY MAKARSKÁ RIVIÉRA KEMP DOLE, Živogošće
Uložit
Dítě do 14 let bydlí ve vybraných ubytování zdarma
Dítě do 14 let bydlí ve vybraných ubytování zdarma
Chorvatsko - Baška Voda na 8-15 dnů
Chorvatsko - Baška Voda na 8-15 dnů
Uložit
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Chorvatsko - Orebić na 7-17 dnů, all inclusive
Chorvatsko - Orebić na 7-17 dnů, all inclusive
Uložit
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • all inclusive
 • Vhodné pro rodiny s dětmi
100%

z 5 hodnocení

Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Chorvatsko - Baška Voda na 8 dnů, polopenze
Chorvatsko - Baška Voda na 8 dnů, polopenze
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • polopenze
 • Parkoviště
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Chorvatsko - Pakoštane na 8-15 dnů
Chorvatsko - Pakoštane na 8-15 dnů
Uložit
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Chorvatsko - Tučepi na 8-10 dnů
Chorvatsko - Tučepi na 8-10 dnů
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • bez stravy
Chorvatsko - Zadar na 4-10 dnů, all inclusive
Chorvatsko - Zadar na 4-10 dnů, all inclusive
Uložit
Chorvatsko - Podgora na 8-10 dnů
Chorvatsko - Podgora na 8-10 dnů
Uložit
 • vlastní doprava
 • 8 dní / 7 nocí
 • bez stravy
Chorvatsko - Trogir na 7-10 dnů, all inclusive
Chorvatsko - Trogir na 7-10 dnů, all inclusive
Uložit
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu
Nízká záloha v podobě 5 % z ceny zájezdu