Vyhledat dovolenou

TOP 5 evropských ostrovů pro dovolenou

TOP 5 evropských ostrovů pro dovolenou
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor22.07.2021
Připravte sluneční brýle a opalovací krém, dobrodružství čeká za rohem. Tedy za mořem. Podívejte se na evropské ostrovy, které jsou jako dělané pro dovolenou. Naši TOP pětku tvoří místa s vynikajícím klimatem, krásnými plážemi a historickými památkami. Pojďte je poznat.

Sardinie

Žena na pláži na ostrově Sardinia

Italský klenot a smaragdová perla Středomoří – Sardinii bychom mohli opěvovat do nekonečna a stále by nám nedocházela slova. Věděli jste, že zrovna tady žije nejvíc lidí na světě starších 100 let? Inu čistý vzduch, vyvážená strava a úplná absence stresu dělá své. Alespoň pár dní čerpejte zdejší pohodu, nabije vás na jakou dobu dopředu.

Kdybychom měli říct jeden důvod, proč jet na dovolenou na Sardinii, byly by to pláže. Ve Skrzu už jsme viděli leccos, pláže na Sardinii s přehledem patří k tomu nejlepšímu. Su Giudeu, La Pelosa nebo třeba Cala Goloritzé. Garantujeme vám, že všechny si získají své čestné místo ve vašem pomyslném plážovém žebříčku. Na Instagramu se pak budou obzvlášť vyjímat fotky nádherně zbarveného moře, v němž postávají plameňáci. Ti jsou na Sardinii k vidění na 3 místech, za nás je nejkrásnější Porto Giunco na jihu ostrova.

Byla by ale škoda žít jen s tím, že Sardinie = evropský Karibik. Už jste slyšeli třeba o kamenných věžích zvaných nurágy? Tyto stavby jsou naprostou raritou ostrova, najdete jich tu zhruba 7 500. Postavené jsou bez jakéhokoliv pojiva a jejich význam dosud nebyl uspokojivě objasněn. Jestli se mezi milovníky záhad neřadíte, vydejte se obdivovat kouzla přírody do jeskyně Grotta di Nettuno. Její vznik je plně zdokumentovaný a průvodce vám o něm rád povykládá.

Kdy vyrazit na Sardinii: Od června do října

Jak se sem dostat: Trajektem z pevninské Itálie nebo letadlem přímo z Prahy. Mezinárodní letiště najdete ve městě Alghero (severozápad Sardinie), Cagliari (jih Sardinie) a Olbia (severovýchod Sardinie). Doba letu je zhruba 1 hodina a 50 minut.

Sardinie - pobytový zájezd, SARDINIE
Uložit
Sardinie - pobytový zájezd, SARDINIE
Uložit
Krásy Sardinie, SARDINIE
Uložit

Malta

Ostrov Malta, pohled na hlavní město Valletta

Nejmenší členský stát EU? Malta. I přes svou nevelkou rozlohu toho nabízí tolik, že se sem bez obav můžete vydat na 7 nebo 14denní dovolenou. Moře, impozantně tvarované útesy, nejstarší megalitické chrámy na světě a přírodní zajímavosti – tady si snadno naplánujete dovolenou svým zájmům na míru.

Snad jen rozlehlých písečných pláží má Malta pomálu. Do moře vás obvykle zavedou schody vytesané do skály. Jestli si ale dovolenou neumíte představit bez relaxu na písku, Maltu nemusíte hned zavrhovat. Takové pláže jako Golden Bay nebo Mellieha Bay pokryté zlatavým pískem jsou vyhlášeným klenotem. Jen to chce volit hotel blízko jmenovaných pláží, případně počítat s přejezdy. Ty ale nejsou problém, a to ať už si půjčíte vůz, nebo se budete spoléhat na hromadnou dopravu. Autobusy křižují celý ostrov a cenově vychází velmi dobře.

Věděli jste, že Malta není pouze jeden ostrov, ale skládá se z několika dílčích ostrůvků? Pokud tedy netrpíte na mořskou nemoc, tady se rozhodně na jeden den vyplatí auto či autobus vyměnit za loď. U ostrůvku Cominho vás přivítá moře tak modré, až oči přecházejí. Na ostrově Gozo pak poznáte zelenější, tradičnější a klidnější Maltu. A že i tahle její stránka stojí za to.

Kdy vyrazit na Maltu: Od března až do listopadu. Malta platí za jeden z nejslunečnějších ostrovů Evropy. Máme zkušenost z dubna a října, kdy počasí bylo skvostné a takřka letní. Pouze moře bylo v dubnu pro otužilce.

Jak se sem dostat: Přímým letem z Prahy, doba letu je 2 hodiny a 30 minut.

15% sleva
Malta - Ostrov Malta letecky na 8 dnů
Uložit
Malta letecky na 4-11 dnů, polopenze
Uložit
Malta letecky na 4-11 dnů, all inclusive
Uložit

Hvar

Žena na ostrově Hvar

Traduje se, že kdo se na Hvar vypraví jednou, už se sem bude vracet navždy. Jeden z největších chorvatských ostrovů totiž umí pěkně poplést hlavu. Těšit se můžete na krásnou přírodu, architektonické památky a vynikající jídlo. Ostrov nabízí i skvostné podmínky pro vodní sporty, nachází se tu hned 2 jachtařské přístavy.

Pláže na Hvaru jsou zejména kamenito-štěrkovité, na severní straně ostrova ale nechybí ani ty pokryté hrubším pískem. Naše oblíbená je pláž Dubovica, ke které se dostanete po poměrně strmé stezce. Námaha ale stojí za to. Patříte mezi velké plážové nadšence? Kousek to budete mít na ostrov Brač se snad nejkrásnější chorvatskou pláží Zlatni Rat, ostrov Vis s největší sbírkou různorodých zátok a na poloostrov Pelješac s průzračně čistou vodou.

Na Hvaru naleznete Starigradské polje, památku zapsanou na seznamu UNESCO. Na tomto místě se dochoval tzv. antický ager, unikátní geometrické rozdělení zemědělské půdy. Oblastí dnes vedou udržované pěší a cyklistické stezky. A když vás neomámí zdejší zajímavosti ani příroda, určitě to dokáže levandule. Ta se zde ve velkém pěstuje už po desítky let a místní tvrdí, že je nejkvalitnější na světě. Až tedy budete přemýšlet, co za suvenýr si ze své dovolené na ostrově Hvar přivézt, levandulové výrobky jsou jasnou volbou.

Kdy vyrazit na Hvar: Od dubna až do října. Hvar nabízí největší počet hodin slunečního svitu na celém východním Jadranu. Čistě za koupáním sem ale zamiřte nejdříve v polovině května, kdy se moře začíná ohřívat.

Jak se sem dostat: Trajektem. Na ostrově není letiště, ať už tedy přijíždíte jakýmkoliv dopravním prostředkem, nevyhnete se cestování po moři. Trajekty vyplouvají ze Splitu nebo Drveniku.

Kypr

Ostrov Kypr, antický park Paphos

Kypr, to je ostrov na pomezí Evropy a Asie. Rozdělený je na dvě poloviny. Kolem členění panují trvalé spory, oficiálně totiž existuje pouze jediný stát: Kyperská republika. De facto je ale pod její správou pouze jižní část ostrova, 36 % území ovládá Turecko. Když tedy na dovolenou zamíříte na jih do letovisek Paphos nebo Ayia Napa, budete si připadat jako v Řecku. V severních letoviscích zase okusíte orientálnější chuť Turecka. A jedna zajímavost: Nikósie je jediným hlavním městem na světě, které je rozdělené mezi dva národy.

Už jste někdy slyšeli, jak o Kypru někdo hovoří jako o ostrově lásky? Údajně se tady zrodila sama bohyně lásky Afrodita. Konkrétně se tak mělo stát na pláži Petra tou Romiou. Povídá se, že pokud zde najdete kámen ve tvaru srdce, brzy potkáte svou spřízněnou duši. Tak mějte oči na stopkách. Minimálně za jednu návštěvu stojí také vyhlášená pláž Nissi.

Na Kypru zaplesá každý, kdo se zajímá o historii. Především Paphos je památkami doslova prošpikovaný. Podívejte se do Archeologického parku Kato Paphos s pozůstatky antických vil. Doporučujeme zavítat sem co nejdříve po ránu, naleziště se rozkládá na velké a ničím nekryté ploše, odpoledne už tu tedy bývá velké horko. Z parku pokračujte k Hrobkám králů vytesaným ve skále.

Kdy vyrazit na Kypr: Od května až do poloviny listopadu. Kypr je proslulý skvělým počasím, pokud toužíte po sluníčku a zároveň se chcete vyhnout davům, je ideální dorazit v květnu nebo říjnu. Zimy se bát nemusíte, na konci května jsme zažívali 30 °C horka.

Jak se sem dostat: Letadlem. Na Kypru se nachází 3 letiště: Larnaca, Paphos a Ercan. Přímý let trvá zhruba 3 hodiny, na letiště Ercan se vždy letí s přestupem v Turecku. O letních prázdninách na Kypr míří i lodní linky z Turecka, Egypta a Řecka, ty je ale vhodnější využít spíše pro krátký výlet než přímo pro dopravu na dovolenou.

31% sleva
Kypr - Ayia Napa letecky na 7-15 dnů, polopenze
Uložit

Madeira

Ostrov Madeira, dívky na Pico do Arieiro

Ideální letní dovolenou si nepředstavujete jako odpočinek na pláži, ale přednost dáváte spíše aktivnímu pobytu? V Evropě budete jen horko těžko hledat příhodnější ostrov, než je Madeira. Líbit se tu bude všem milovníkům výhledů. Promažte paměťovou kartu, s největší pravděpodobností pořídíte ohromné množství fotek.

Čím Madeira proslula především? Levádami. Jde o zavlažovací kanály přivádějící vodu ze severu na jih. Levády mají celkovou délku 2 400 km, neprojít by se alespoň kolem jedné by proto byl hřích. Naším favoritem je Levada do ReiLevada Caldeirão Verde. Na úspěšnou výpravu si pak připijte výborným madeirským vínem. A jestli máte rádi něco ostřejšího, vyzkoušejte pití zvané Poncha.

Ani na Madeiře nemusíte oželet oddych na pláži. Populární je pláž ve městě Machico, kterou pokrývá jemný písek dovezený z Afriky. Okouzlující je také vulkanická pláž Seixal na severovýchodě ostrova. A kdyby vám náhodou madeirské pláže byly málo, podnikněte krátký přelet na sousední ostrov Porto Santo. Tamější písek obsahuje unikátní koncentraci minerálních látek, díky tomu má pozitivní účinky na revma a ekzémy.

Kdy vyrazit na Madeiru: Kdykoliv. Madeira má přezdívku „ostrov jara“, po celý rok zde mají konstantní teploty okolo 20 °C. Nutné je počítat pouze s tím, že na severu ostrova obecně víc prší, jih je slunečnější.

Jak se sem dostat: Přímý let z Prahy trvá 4 hodiny a 35 minut. V závislosti na konkrétní aerolince vás může čekat přestup v Lisabonu, Londýně nebo ve Frankfurtu.

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené