Jízda trvá od devíti do dvanácti hodin. Podle toho, jakou si zvolíte trasu. Čtyři nejoblíbenější jsme podrobně popsali v článku Autem do Chorvatska, tak na ně mrkněte.
Poplatky vás čekají jak v Chorvatsku, tak v tranzitních zemích – jejich výše se samozřejmě liší podle zvolené trasy. Ta nejlacinější je přes Maďarsko. Přečtěte si podrobnější informace o poplatcích po cestě.
Jak to chodí na dálnicích v Chorvatsku? Nefunguje tam dálniční známka, jak ji známe u nás, ale projíždí se mýtnými branami. Dálnice jsou v dobrém stavu a zajišťují rychlou a pohodlnou cestu. Vyhnout se jim a zvolit trasu po okresních silnicích je akorát pro zlost. Výše mýtného se odvíjí od počtu ujetých kilometrů po dálnici a v letní sezóně bývá vyšší sazba.
Chorvatsko uvažuje o zavedení dálniční známky, ale zatím je to hudba budoucnosti. Není ani jisté, zda se skutečně dočkáme. Do té doby se kolonám u mýtných bran nevyhneme. Nejkratší však bývají ve všední dny (mimo pátku), tak si cestu můžete naplánovat podle toho a čekání si tím aspoň trochu zkrátit.
Poznámka: Výše zmíněné údaje platí pro osobní automobil, u ostatních vozidel se liší.
Čerpací stanice fungují stejně jako v Česku. V každém letovisku nějakou najdete a na cestě po dálnici jsou v rozmezí cca 40 – 50 km. Ty na dálnicích jsou otevřeny nonstop, menší pumpy mají otevírací dobu individuální, nejčastěji to bývá od 6 do 22 hodin. Platit lze na všech stanicích platební kartou nebo eurem.
A jak se jmenuje nafta a další pohonné hmoty?
Natural 95 (benzín) = Eurosuper 95
Nafta = Diesel (či Dizel, Eurodiesel)
LPG = Autoplin (či LPG)
od 7 588 Kč
za 2 osoby
od 2 591 Kč
za osobu
od 3 918 Kč
za 2 osoby
od 4 370 Kč
za 2 osoby
od 9 893 Kč
za 2 osoby
od 1 290 Kč
za osobu
od 2 481 Kč
za 2 osoby
od 6 247 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 17. 05. - 24. 05.
Chorvatsko má 78 ostrovů a k tomu přes 500 ostrůvků. Chcete některé z nich poznat? Není problém. Na ty nejznámější se dostanete trajektem nebo přes most. Všechny mosty v Chorvatsku vidíte na této mapě.
Na Jadranu jsou v provozu desítky pravidelných trajektových linek z 24 přístavů. Spojují ostrovy s pevninou i navzájem mezi sebou. Poskytuje je několik přepravních společností, největší z nich je Jadrolinija. Nejvíce linek vyplouvá ze Splitu. Lístky pořídíte buď v přístavu nebo online třeba tady. Cena jízdenek se odvíjí od velikosti auta, jeho typu a počtu cestujících.
Náš tip: Naplánujte si plavbu trajektem pokud možno jindy než na sobotu. Tento den jsou lodě nejvytíženější.
Tip na výlet trajektem: Víte, že si z Chorvatska můžete odskočit do Benátek? Z Puly a Poreče vede pravidelná linka. Jedna cesta trvá 3 – 3,5 hodiny.
V Chorvatsku můžete v autě přespávat, ale jen na místech k tomu určených. Tedy v kempech nebo u soukromníků. Platí to i pro obytné vozy a karavany. Kempovat v divoké přírodě v Chorvatsku je trestné. A jak je to na parkovištích a odpočívadlech? Přespávání v autě zakázané není, ale nesmíte přitom vyndavat židličky a jiné kempingové vybavení. Ba ani roztáhnout markýzu. Slouží opravdu jen pro úlevu při vyčerpání během cesty do cílové destinace.
Nepodceňujte tyto zákony. Chorvatská policie je neoblomná a za nedovolené kempování rozdává tučné pokuty.
Do Chorvatska se dá cestovat také autobusem. Nejjednodušší a pravděpodobně i nejlevnější variantou je koupit zájezd, který má autobusovou dopravu zahrnutou již v ceně. Navíc vás dovezou až přímo k vašemu ubytování. Prohlédněte si nabídku autobusových zájezdů do Chorvatska.
Můžete si zakoupit i samostatnou jízdenku a jet autobusem na vlastní pěst. Trasy provozuje např. Regiojet nebo Jadranexpres a zastavují v několika přímořských letoviscích.
Jak dlouho trvá cesta autobusem do Chorvatska? Od 11 do 18 hodin. Doba cesty se liší podle odjezdového místa a cílového letoviska. Samozřejmě také záleží na aktuální dopravní situaci.
MHD v Chorvatsku je na dobré úrovni. V přímořských městech funguje hustá síť autobusů a frekvence je slušná. Nebojte se ji využít. Autobusy jezdí i na ostrovech a jsou navázané na trajekty, takže ani tam auto nutně nepotřebujete. Dopravců je v Chorvatsku několik a bohužel tam nefunguje jednotný systém, přes který byste našli všechny autobusové spoje v zemi. Nejjednodušeji lze trasu a časy odjezdů najít v aplikaci Google Maps, do které zadáte odkud a kam potřebujete jet. Při využití GPS vás aplikace navede i na nejbližší zastávku MHD.
Jízdenky se kupují přímo u řidiče, na autobusovém nádraží nebo online u konkrétního dopravce. Pokud potřebujete popojet jen krátkou trasu, řešit online jízdenky je zbytečné. Řidiči nahlaste cílovou zastávku a zaplaťte v hotovosti co nejpřesnější částkou.
od 2 390 Kč
za osobu
od 9 757 Kč
za osobu
od 6 890 Kč
za osobu
od 799 Kč
za osobu
od 9 537 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 23. 05. - 01. 06.
od 12 341 Kč
za osobu
Jak letecky do Chorvatska? Z pražského letiště Václava Havla. Přímé lety míří do Zadaru a Splitu. Doba letu do Chorvatska bez přestupu trvá hodinu a půl. Větší výběr letů je s přestupem nebo s odletem z Vídně.
Chorvatsko má osm mezinárodních letišť:
od 19 221 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 17. 05. - 24. 05.
od 23 209 Kč
za osobu
od 21 199 Kč
za osobu
od 10 789 Kč
za osobu
od 19 157 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 04. 06. - 11. 06.
od 16 241 Kč
za osobu
V létě 2024 se bohužel přímý spoj z Česka do Chorvatska vypravovat nebude.
V minulých letech přímý spoj mezi Prahou a Rijekou provozoval Regiojet. Mezi cílovými stanicemi ještě zastavoval v zastávkách: Pardubice, Brno, Břeclav, Bratislava, Celje, Záhřeb a Ogulin. Vlak jel přes noc a nabízel i lůžkové kupé. Jak dlouho trvala cesta vlakem do Chorvatska? Doba jízdy byla od 12 do 18 hodin – podle nástupní a konečné stanice. V Ogulinu a Rijece šlo nastoupit do navazujících autobusových spojů Regiojetu a dostat se tak do mořských letovisek (např. do Trogiru, Gradace, Zadaru, Puly nebo na ostrov Krk…). Doufejme, že pro další letní sezóny Regiojet spoj obnoví.
Železniční síť není tak hustá, jako autobusová, ale rozhodně se Chorvatsko vlakem projet dá (pokud nemíříte do Dubrovníku, tam vlaky nejezdí). Trasu si najdete nejspolehlivěji na oficiálních stránkách chorvatských železnic. Jak koupit jízdenky na vlak? Lístky se prodávají samozřejmě v železniční stanici, ale pořídíte je také online na zmíněných webových stránkách.
Pokud jste nepřijeli do Chorvatska vlastním autem, můžete si ho pronajmout na místě. Půjčoven je velké množství a vozů široký výběr. Ale platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele (jede). V hlavní sezoně je o auta velký zájem, a tak není na škodu omrknout nabídku online a zamluvit si auto dopředu např. na stránkách rentalcars.com. Kolik stojí půjčení auta v Chorvatsku? V průběhu roku se cena dramaticky liší, skokově vzroste v sezoně, tedy v červenci a srpnu. Nejmenší auto v létě seženete nejméně za cca 60 eur na 24 hodin.
Co když se vám s půjčeným autem stane nehoda? Řešení popisujeme v článku o bezpečnosti v Chorvatsku. Základní rada zní – myslete na tuto možnost dopředu a sjednejte si při rezervování vozu kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí – i když si za to připlatíte. V případě nehody se tak vyhnete dalším starostem a velkým částkám navíc.
Náš tip: Hned při převzetí klíčků si auto nafoťte ze všech stran, aby vás půjčovna nemohla nařknout ze škrábance či jiného poškození, za které nemůžete.
Pro půjčení auta v Chorvatsku potřebujete: řidičské oprávnění (stačí z ČR, mezinárodní řidičský průkaz není nutný), občanský průkaz a také platební kartu s dostatkem peněz na půjčovné i zálohu. Řidiči mladší 22 let platí poplatek za mladé řidiče, řidiči na 70 let naopak poplatek za řidiče-seniory.
Auto se vrací s takovým množstvím paliva, s jakým jste si ho půjčili, takže před vrácením musíte natankovat. Nejčastěji se půjčuje s plnou nádrží. Pokud tak neučiníte, bude půjčovna vyžadovat příplatek.
Během dovolené si můžete půjčit i motorku, skútr nebo čtyřkolku. Na kratší trasy vám poslouží lépe než auto. Půjčovné bude levnější (lehký skútr vyjde na cca 40 eur za den) a snadněji najdete místo k parkování. Chcete objevit další pláže poblíž vašeho ubytování? Zabalte do batohu plavky a ručník a nasedněte na motorku. Pravidla platí podobná jako pro pronajmutí auta a v každém letovisku nějakou půjčovnu najdete. Doporučujeme si přečíst její recenze na internetu, abyste měli jistotu, že jde o spolehlivého poskytovatele. Chcete rezervaci vyřídit dopředu online? Půjčovny kol, motocyklů a skútrů sdružují weby e-booking.cz nebo riderly.com.
K půjčení motorky potřebujete: kreditní nebo debetní kartu s částkou pokrývající zálohu, řidičské oprávnění odpovídající dané kategorii a občanský průkaz. Za motorky se platí vratná záloha. Její výše se liší podle konkrétního stroje (zhruba od 100 do 1 000 eur).
Cyklistika je skvělý způsob, jak poznat krásy této země. Navíc je na cyklisty Chorvatsko dobře připravené. V mnoha městech a vesnicích mají cyklistické obchody, servisy a půjčovny. Prakticky všude najdete zajímavou trasu pro cyklovýlety. Ne vždycky jde však přímo o cyklostezku. V takovém případě je na místě opatrnost, protože chorvatské silnice mohou být někdy úzké a rušné. Držte se u krajnice. Nejlepší měsíce pro cyklistické výlety jsou květen, červen, září a říjen. V těchto měsících je totiž v Chorvatsku nejpříjemnější počasí.
Nejvyhlášenější je tzv. Parenzana. Jedná se o bývalou úzkokolejnou železniční trať, která spojovala Terst v Itálii s Porečem v Chorvatsku. Není v provozu již od roku 1935. Měří přibližně 120 kilometrů, je relativně rovinatá a line se podél pobřeží Jaderského moře. Trasa je dobře udržovaná a vede přes malebné vesničky, zelené lesy a kolem nádherných pláží.
od 2 390 Kč
za osobu
od 7 588 Kč
za 2 osoby
od 2 591 Kč
za osobu
od 6 890 Kč
za osobu
od 3 918 Kč
za 2 osoby
od 799 Kč
za osobu
od 4 370 Kč
za 2 osoby
od 9 893 Kč
za 2 osoby