Azory jsou portugalské souostroví v Atlantském oceánu skládající se z devíti ostrovů, rozdělených do tří geografických úseků: východní (kam patří São Miguel a Santa Maria), střední (ostrovy Faial, Pico, São Jorge, Graciosa a Terceira) a západní (Flores a Corvo). Jedná se o nejvzdálenější region Evropské unie, od Lisabonu je to vzdušnou čarou asi 1 500 km.
Unikátnost těchto ostrovů a působivá krása tkví v jejich vulkanickém původu. Zvrásněná krajina hýřící všemi odstíny zelené je přerušována jen tyrkysovými hladinami hlubokých jezer vzniklých v kráterech vyhaslých sopek. Tuto paletu zdobí barevné květy rostlin, především hortenzií. Kolem pobřeží se pak line tmavá kontura – útesy a pláže jsou většinou černé, podobně jako na Santorini. Přes třicet z nich se může pochlubit oceněním Modrá vlajka. A vulkanický původ má ještě jeden skvělý důsledek – termální prameny, které určitě při své dovolené nemiňte. Najdete je jak ve vnitrozemí, tak při pobřeží.
Ostrovy mají stále geotermální sílu, kterou místní proměňují ve zdroj energie, a díky tomu asi 40 % energie pochází z obnovitelných zdrojů. Když k tomu přidáme fakt, že většina území Azor tvoří chráněné oblasti a mořské rezervace, musíme uznat, že Azořané svou krajinu milují a věnují ji maximální ochranu. A vy tady poznáte, jak vypadá skutečně nedotčená příroda. Na Azorách najdete i památky UNESCO: vinařskou kulturní krajinu na ostrově Pico a historické centrum města Angra do Heroismo na ostrově Terceira.
Měna: Euro
Jazyk: portugalština
Časový posun: na Azorách je o dvě hodiny méně než v ČR
Hlavní město: Ponta Delgada (na ostrově São Miguel)
Stát: Portugalsko
Nejvyšší hora: sopka Ponta do Pico (2 351 m n.m.), která je zároveň nejvyšší horou celého Portugalska
Nepřehlédněte: Další praktické informace najdete v rozhovoru na konci článku.
od 24 049 Kč
za osobu
od 15 589 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 26. 01. - 01. 02.
od 15 899 Kč
za osobu
od 19 299 Kč
za osobu
od 18 949 Kč
za osobu
od 18 039 Kč
za osobu
od 23 879 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 10. 01. - 15. 01.
od 17 699 Kč
za osobu
Jak se létá na Azory? Mezinárodní lety přistávají na letišti Ponta Delgada, které je na největším ostrově São Miguel. Letenky pořídíte u leteckých společností TAP Air Portugal, Iberia, Air France, Azores Airlines a dalších… A pozor! Smartwings nově zařadili přímé lety z ČR, využíjt je můžete i při zájezdu s Čedokem.
Přímý let z Prahy na São Miguel trvá přibližně 5 hodin. Let z norimberského letiště je dlouhý cca 4 a půl hodiny (ale bohužel pro rok 2024 jsou lety z Norimberku zrušeny). Další letenky seženete jen s přestupem a tam se délka logicky odvíjí od toho, jaká trasa vás čeká. Můžete si vybrat variantu se zastávkou v Lisabonu nebo Portu s několikahodinovou prodlevou a poznat v mezičase další portugalské město. Stejně, jako to udělala naše Janča (více níže).
Od října roku 2023 vypravuje Smartwings historicky první přímé lety z Prahy na São Miguel. Dosud to šlo jen s přestupy v Portugalsku, Německu nebo Anglii, nyní na Azorské ostrovy poletíte pohodlně a bez zbytečných časových prodlev.
Letecká doprava je také nejrychlejší alternativou jak cestovat mezi jednotlivými Azorskými ostrovy. Poskytuje ji letecká společnost SATA Air Acores a zpáteční letenky stojí v rozmezí od 120 do 180 €. Pokud byste chtěli, můžete letět až na Kanáry nebo Madeiru. Mezi ostrovy se můžete pohybovat i trajektem. Je to levnější, ale zabere to víc času.
Procházet se v přírodě připomínající prales, kochat se z vyhlídek působivými panoramaty, koupat se v termálech, pít čaj přímo na plantáži, ochutnávat lahodné sýry a mimořádná vína, pozorovat velryby, plavat s delfíny… Azory se vymykají ostatním evropským místům a zažít tu můžete zcela jedinečné chvíle. Víte, že jedině tady se v Evropě daří ananasům? Nebo že jsou tu jediné evropské čajové plantáže? Staré jsou více než 200 let. Kromě toho na ostrovech potkáte velmi milé lidi, kteří dobře vědí, jaký klenot jejich země je, a pokud jim dáte možnost, rádi vám ho představí.
Až vám místní nabídnou své tradiční jídlo „cozido nas caldeiras“, s nadšením přitakejte. Jedná se o pokrm připravovaný metr pod zemí po dobu sedmi hodin s využitím geotermální energie. Je to směs několika druhů masa a zeleniny, výsledek je famózní. Jinde na světě vám dobrotu takhle nepřipraví.
Je tu ale i další blaho plynoucí z jedinečné geologické podstaty ostrovů. Vyvěrají zde termální prameny, ve kterých si užijete skvělou uvolňující lázeň. A to s nejkrásnějšími kulisami vůbec – tedy v obklopení vzrostlých stromů, kapradin a další květeny, která je na Azorách na každém kroku.
Náš tip: Počítejte s tím, že koupel v termálních pramenech vám může poškodit plavky. Neoblékejte si tedy ty, kterých by vám bylo líto.
Vidět na vlastní oči velrybu – to je pro mnohé hlavní cíl dovolené na Azorských ostrovech. Díky jejich poloze v Atlantském oceánu, daleko od břehů evropské pevniny, jsou azorské vody bohaté na mořské živočichy, které lze jinde potkat jen stěží. Potápěči z celého světa se sem jezdí kochat a na každém z ostrovů je poskytovatel potápěčských služeb. I při „pouhém“ šnorchlování je toho však hodně k vidění, podobně jako v Egyptě. K těm největším gigantům vás ale do vody nepustí. Pozorování velryb se odehrává jedině z lodi, protože místa, kde se vyskytují, jsou chráněnou mořskou rezervací. To na kráse zážitku rozhodně neubírá, navíc si kytovce můžete krásně vyfotit. Nejlepší je pro pozorování jaro a začátek léta, kdy velryby kolem azorských břehů migrují na sever, ale možnost je spatřit máte kdykoliv během roku.
Náš tip: Přece jen byste si rádi zaplavali s kytovci? Je to možné. Z Azor se podnikají výpravy i za delfíny a když mají přátelskou náladu (a vy dost odvahy), posádka vám umožní s nimi plavat.
Kdy je nejlepší letět na Azory? Od května do září je na ostrovech nejpříznivější počasí, přičemž za hlavní sezónu platí letní měsíce. Pokud však toužíte hlavně vidět velryby, naplánujte si cestu hned na květen či červen, kdy jich kolem azorských břehů plave nejvíce.
Klima Azorských ostrovů je typické pro Atlantský oceán. Celoročně tu panují jarní teploty. Během zimy klesají na 16 °C, v létě se zvednou k 25 °C. Výkyvy během roku jsou tedy malé. I tak zimní měsíce (především leden a únor) nejsou k cestě na Azory příliš vhodné. V zimě hodně prší, je vysoká vlhkost a i těch šestnáct stupňů je pocitově dost chladných. Velké změny se v průběhu roku nedějí ani u teploty moře – pohybuje se mezi 17 °C a 24 °C.
Mějte na paměti, že na Azorách se během jediného dne může vystřídat několik druhů počasí a je to zcela nepředvídatelné. Způsobuje to míchání vzdušných proudů. V jednu chvíli prší a fouká vítr, později na vás bude pražit sluníčko. Proto na to myslete, až si budete balit na dovolenou, a buďte připraveni na všechny varianty. Zároveň se nenechte odradit ranním deštěm a neodvolávejte kvůli němu výletové plány. Za hodinu může být vše jinak.
Náš tip: Máte rádi velké modré květy hortenzií? Fauna Azorských ostrovů se skládá z velké části právě z těchto nádherných keřů. Abyste si je nejlépe užili, leťte sem v době, kdy hortenzie kvetou, to znamená od května do konce září.
Neskutečně pozitivní. Dá se říct, že si tam dovedu představit i žít. Příroda je dokonalá, města čistá, kuchyně úžasná a ten klid…
Azory jsou dokonce jedním z nejlepších míst pro pozorování velryb na světě. Můžete tam spatřit až přes 20 druhů kytovců – od delfínů, přes kosatky, vorvaně až po plejtváka obrovského. Velryby se dají pozorovat každé roční období, ale říká se, že je nejlepší jaro, kdy migrují kolem Azorů směrem na sever. My jsme tu byli v říjnu a viděli jsme rodinku podřimujících vorvaňů – ti tam bývají pořád, protože v okolí ostrovů loví krakatice, rodinu kulohlavců, velké stádo delfínů skákavých a nakonec želvu karetu obrovskou.
Náš průvodce byl zapálený mořský biolog profesionál, takže místo zaplacených dvou hodin jsme na moři strávili nakonec hodiny čtyři a nadšeně nám odpovídal na každou otázku. Tím, že uvidíte velrybu, si jsou společnosti na 100 % jisté, takže vám garantují, že pokud ji nepotkáte, máte další výlet zdarma.
Letěli jsme z Norimberku do Porta, kde jsme strávili krásné 3 dny. Portská náplavka a místní sklepy s vínem jsou opravdu legendární. V Portu se nám moc líbila architektura, kuchyně, ráz města a krásné pláže plné surfařů. Takže tenhle přestup jsme si opravdu užili.
Letiště na São Miguel je malé, ale moderní. Přistání bylo veselé. Přistávací plocha je na útesu přímo nad mořem, takže máte pocit, že se pilot chystá přistát přímo na vodě. Hned po příletu nás uvítal obří Boeing s polepem obrovského vorvaně. Ve vestibulu reklama na McDonald's opět s velrybím designem. Nebojte, velrybí burgery na menu nejsou. Přímo na letišti už bylo připravené naše auto z půjčovny a rovnou jsme jeli na ubytování ve městě Ponta Delgada.
Je to tak, měli jsme půjčené auto na celých 5 dní. Silnice jsou krásně udržované a provoz mírný, takže se jednalo o příjemné cestování.
Byli jsme na pláži Praia dos Mosteiros. Jde o krásnou skalnatou pláž s černým pískem a lávovými kameny. Na koupání ale nedošlo, protože kousek dál zrovna řádil hurikán a moře bylo hodně rozbouřené.
Letěli jsme v půlce října a vychytali jsme hurikán na oceánu, takže obří vlny. Pršelo hlavně v Portu a první den ráno po příletu na Azory, ale pak se to zlepšilo a bylo krásně polojasno. Jen dost celou dobu foukalo. Teplota se pohybovala kolem 25 až 28 °C. Ve městech u moře byla vždy vyšší, dá se říct až vedro, na horách bylo příjemněji.
Mluví se tam portugalsky, ale s angličtinou nebyl problém.
Ochutnali jsme cozido, což je specialita z městečka Furnas. Připravuje se zde pod zemí pomocí geotermální energie. Velký hrnec se vyloží kapustovými listy, poklade se kouskami hovězího, vepřového a kuřecího masa, klobásami, jelítky a kořenovou zeleninou. Hrnec se zakryje dřevěným poklopem, vloží do cca metrové jámy a zakryje hlínou. Dlouhých sedm hodin se vaří při teplotě 60 °C. Dobré je vědět, že se musí objednat den dopředu. Dále doporučuji výborné azorské sýry, hovězí steaky, mořské plody, vína, místní čaj a mini ananas.
Příjemně. :-) Jídlo stálo stejně jako v ČR, ale kvalita mořských plodů a steaků byla úplně někde jinde. Ale třeba místní vína jsme kupovali za hubičku.
Na Azory se určitě hodí plavky, a to i ve špatném počasí, protože Azory jsou proslulé svými termálními prameny a přírodními lázněmi, které jsou v přírodních bazénech v oceánu, v pralesech i v parcích. Určitě se bude hodit i něco lehkého, ale zároveň nepromokavého, protože přece jen je to uprostřed Atlantiku a počasí tu může být i dost větrné a deštivé. A určitě něco sportovního na úžasný treking kolem jezer, kráterů a útesů.
Dobré je také nezapomenout opalovací krém a šnorchl s potápěcími brýlemi, protože pobřeží kolem Azor je plné života. Na výletě za velrybami se vám navíc může stát, že když potkáte hravé delfíní stádo, dovolí vám si s nimi zaplavat.
Portugalsko má i další úžasná místa, která stojí za to navštívit. Jih láká na krásné pláže, sever na romantickou atmosféru a vinné sklípky. Přečtěte si, kam zamířit do Portugalska.