Národní parky v Chorvatsku: Tipy, trasy i vstupné

Markéta Červenková Markéta Červenková
Národní parky v Chorvatsku: Tipy, trasy i vstupné

Vysoké hory, jeskyně, jezera, ostrovy a vodopády jako z ráje? Chorvatsko má vše ze jmenovaných. Národních parků tu najdete 8. A všechny příhodně leží při pobřeží nebo v blízkém vnitrozemí, což z nich dělá skvělé destinace na výlet z dovolené u moře. Pojďme se podívat, co který chorvatský národní park nabízí.

Hledáme pro vás ty nejvýhodnější nabídky od našich partnerů.

Co je dobré vědět?

 • Své národní parky Chorvatsko poměrně přísně chrání. V parcích platí přísné podmínky, nesmíte se pohybovat mimo vyznačené trasy a pro vstup budete často muset sáhnout hlouběji do peněženky. A není se čemu divit, že jsou Chorvati na svou přírodu náležitě hrdí. Takovou rozmanitost totiž v Evropě těžko hledat. Od suchého pobřeží se během chvíle přenesete do pralesa, a odtud přes prérie jako z divokého západu až na vrcholky hor, kde se do jarních měsíců drží sníh.

  Jako první národní park byla v roce 1949 vyhlášena Plitvická jezera, která zároveň patří i do světového dědictví UNESCO. Ta dodnes patří k nejnavštěvovanějším místům Balkánu. V Chorvatsku ale najdete i místa, kde spíš než na člověka narazíte na lišky a medvědy. Vyplatí se sem vyrazit i pokud zrovna nejste typ, co se rád jen sluní na pláži. Do chorvatských národních parků se pořádají i zájezdy z Česka, tak mrkněte.

 • Plitvická jezera | Zájezd s průvodcem do Chorvatska | Zastávka v Zagrebu
  -56 %
  Koupeno 674×
 • 1denní koupání u moře na Istrii vč. dopravy
  Koupeno 29×
 • Chorvatské národní parky a přímořská města | 5denní autobusový zájezd s průvodcem | Hotel se snídaní v ceně
  -27 %
  Koupeno 88×

Plitvická jezera

 • Plitvická jezera

  Nejvyšší vodopád Chorvatska a příroda jako z Amazonie

  Národní park Plitvická jezera, neboli Plitvičky, není třeba dlouze představovat. Jedná se totiž o nejznámější národní park Chorvatska a každoročně sem zamíří na 200 000 návštěvníků. Jsou oblíbenou zastávkou na cestě k Jadranu, ale není výjimkou si sem zajet i na otočku.

  Proč jsou Plitvice tak moc populární? Nedá se jim upřít majestátní krása, kterou jinde po Evropě moc nepotkáte. Na chvíli se ocitnete v přírodě jako v Amazonském pralese. Jádro parku tvoří 16 sladkovodních jezer, která jsou terasovitě uspořádaná a propojená kaskádami a vodopády. Z jednoho z nich padá voda dokonce z výšky 78 metrů, což z něj činí nejvyšší chorvatský vodopád vůbec.

 • Plitvická jezera trasy

  Kdy a jak na návštěvu Plitvických jezer?

  Vzhledem k tomu, že se jedná o jedno z nejexponovanějších míst Chorvatska, určitě doporučujeme si sem zajet mimo letní sezónu. Na jaře jsou vodopády nejmohutnější a v období od října do května navíc ušetříte na vstupném, které vám jinak pořádně provětrá peněženku. Pro dospělé činí na Plitvická jezera vstup 300 kun (přibližně tisíc korun) v sezóně od června do září, mimo léto zaplatíte mezi 80 a 180 kunami v závislosti na měsíci v roce (data z roku 2022). Na prohlídku parku si vyhraďte hodně času, doporučujeme 3–5 hodin.

  Park je rozdělený na jižní a severní část. Jižní je turisticky trochu klidnější, ačkoliv je se spoustou menších vodopádů velmi malebná. V severní části se nachází dechberoucí výhledy včetně nejvyššího vodopádu Veliki slap a je tady o poznání rušněji. Vždyť se tady natáčel i slavný díl Vinnetoua – Poklad na stříbrném jezeře. Během návštěvy stihnete projít obě lokality hravě. Park je protkán 8 turistickými stezkami a kralují mu povalové chodníčky, které místu dodávají na kouzle.

  V celém parku je přísně zakázáno plavání v jezerech a rybolov. Do velké části původního pralesa je navíc vstup zakázán úplně, protože se zde nachází vzácné rostliny a živočichové. Věděli jste třeba, že zde leží louka se 42 druhy orchidejí? O té si ale můžete jen nechat zdát.

 • Chorvatsko - Plitvická jezera autobusem na 4 dny, snídaně v ceně
 • UNESCO výlet: busem na nádherná Plitvická jezera
  -11 %
  Koupeno 33×
 • Chorvatsko - Plitvická jezera: Apartments Matijevic

Zájezdy a ubytování v okolí Plitvických jezer

Biokovo

 • Chorvatsko hory

  Ryzí divočina jen pár kroků od Makarské

  Pokud jste někdy byli na dovolené ve střední Dalmácii, pohoří Biokovo jste nemohli přehlédnout. Nejvyšší hory Chorvatska lemují Makarskou riviéru a dohlédnete na ně už od Splitu nebo z ostrova Hvar. Právě odtud je na tento gigant pohled nejkrásnější. A slunit se na plážích Makarské s tímhle výhledem? To taky není k zahození.

  Biokovo není oficiálním národním parkem, ale spadá do kategorie přírodních parků a nemohli jsme ho tu nezmínit. Pokud se nechcete jen kochat, ale park Biokovo také jaksepatří navštívit, buďte připravení na trochu nehostinné podmínky ve všech ohledech. Nemá žádné vodní toky a vegetace je velmi skromná, takže v letních měsících je tu opravdu obrovské horko. Také s přihlédnutím k velkému převýšení si s sebou nabalte hodně vody a nikdy se nepohybujte mimo vyznačené trasy.

 • Skywalk Biokovo

  Kdy a jak na návštěvu parku Biokovo?

  Pokud sem pojedete čistě za horskou turistikou, volte jiné než letní měsíce, což platí vzhledem ke zmíněným horkům u většiny hor Chorvatska. V zimě se tu zase drží sněhová pokrývka. Ideálním časem pro návštěvu je květen nebo říjen. Biokovo je kus divoké přírody, kde narazíte maximálně na pár kamenných domků. V údolích se rozprostírají bukové lesy, zatímco horské vrcholky a sedla jsou holá.

  Nejoblíbenějším turistickým cílem je nejvyšší hora Sveti Jure s vysílačem na vrchu. Výšlap nahoru z města Tučepi dá zabrat i zkušeným horalům, zejména část ze sedla na vrchol. Zvažte proto svoje fyzické možnosti. Na vrchol vede také tzv. Biokovská silnice, která je ale dosti adrenalinovým zážitkem. Horská cesta je velmi úzká a v případě míjení dvou aut si často zacouváte. Silnici rozhodně nedoporučujeme větším autům. V letní sezóně, kdy je tady rušno, vám cesta na vrchol může trvat i pár hodin. Nahoru se můžete také nechat vyvézt zkušeným řidičem minibusu, ale za tento výlet si připlatíte pár stovek kun.

  Od roku 2020 také můžete podniknout adrenalinovou procházku po Skywalk Biokovo – proskleném chodníku postaveném na skalním srázu ve výšce 1 228 metrů nad mořem. Ze Skywalku se vám otevře unikátní pohled na letoviska Makarské riviéry i ostrovy Brač a Hvar. Při dobré viditelnosti dohlédnete až na italské pobřeží. Skywalk se nachází na 13. kilometru Biokovské silnice.

  Do parku Biokovo se platí vstupné v hodnotě 60 kun na osobu, ale pokud sem jedete za účelem horské turistiky, máte nárok na slevu. Jednodenní vstup vás potom vyjde na 35 kun (data z roku 2022).

 • Zkrácená dovolené na Makarské riviéře s dopravou a výlety v ceně****
  -26 %
  Koupeno 345×
 • Chorvatsko - Baška Voda na 10 dnů
 • Hotel Gradac*** | Dítě do 11,99 let zdarma | Garance nejnižší ceny
  -12 %
  Koupeno 610×

Dovolená v okolí Biokova

Krka

 • Skradinsky Buk v Národním parku Krka

  Mohutné vodopády, kde poznáte sílu přírody

  Národní park Krka, ležící na stejnojmenné řece, je méně známým bráškou Plitvických jezer. Nachází se nedaleko Šibeniku, a je tak skvělým tipem na výlet, pokud trávíte dovolenou ve střední Dalmácii. Vodopády na Krce sice nejsou nejvyšší, ale zato nejmohutnější v celém Chorvatsku. Nejznámější kaskáda Skradinski Buk (neboli Skradinské vodopády) má na délku 400 metrů, během kterých voda překoná výšku přes čtyřicet metrů. Tady si opravdu uvědomíte sílu vodního živlu.

 • Jezero Visovac

  Kdy a jak do Národního parku Krka?

  Vodopády řeky Krky jsou krásné celoročně, ale nejpěknější podívaná je to na jaře, kdy mají největší sílu díky tajícímu sněhu z pohoří Dinara. Zajímavou možností, jak se vypravit do parku, je lodní výlet od moře ze Šibeniku. Na loď můžete nastoupit také v malebném městečku Skradin, odkud je to k vodopádům jen kousek. Pokud přijedete autem, zaparkujte ve zmíněném Skradinu nebo parkovišti Lozovac ležícím nad vodopády. Odtud se můžete nechat dovézt autobusem, který je v ceně vstupenky. Jako první si prohlédnete historické vodní mlýny a potom budete pokračovat na okruh kolem celé kaskády. Dříve jste si přímo pod vodopády mohli zaplavat, od roku 2021 ale v národním parku Krka platí zákaz koupání.

  Další krásný výlet je k 20 metrů vysokému vodopádu Roški Slap, kam se dá plavit úzkým říčním kaňonem a přes Visovacké jezero. Uprostřed leží ostrůvek Visovac s klášterem, který rozhodně stojí za navštívení.

  Vstup do NP Krka je částečně placený, za vstup do jednotlivých úseků zaplatíte kolem 200 kun na osobu. Park nabízí také spoustu vyžití pro cyklisty. Je protkaný 14 cyklostezkami různých náročností.

 • Chorvatsko - Šibenik na 3-31 dnů
 • Chorvatsko - Šibenik na 3-31 dnů
 • Chorvatsko - Šibenik na 3-31 dnů

Dovolená v okolí parku Krka

Mljet

 • Národní park Mljet

  Zelený ráj daleko od lidí i aut

  Národní park Mljet se rozprostírá na severozápadě stejnojmenného ostrova v jižní Dalmácii. Je proslulý nedotčenou přírodou, neskutečně zelenými lesy i jezery se slanou vodou, ve kterých je nádherné koupání. Ostrov Mljet byl prý inspirací pro Homérovu Odysseu.

 • Veliko jezero na ostrově Mljet

  Kdy a jak na ostrov Mljet?

  Dostat se na ostrov Mljet není jen tak. A i díky tomu se tady budete cítit tak krásně. Mljet je „zastrčený“ za poloostrovem Pelješac a dostanete se sem jen trajektem z Dubrovníku nebo právě z Pelješacu. Pokud pojedete ze severu, musíte dojet až na nejjižnější cíp poloostrova (cesta vede přes Bosnu), a odtud to stočit zase na sever do městečka Prapatno. Cestu brzy zjednodušší most mezi pevninou a Pelješacem, který by měl otevřít na konci července. Díky tomu si ušetříte průjezd Bosnou i dlouhý přejezd. Po národním parku se můžete pohybovat jen pěšky, nebo na kole. To místu přidává na nebeském klidu.

  Celý park je zalesněný, což ho velmi odlišuje od jiných chorvatských ostrovů. Uprostřed lesů se vám potom naskytne pohled na stříbřitou hladinu lagun Veliko a Malo jezero. Koupání tady je nezapomenutelným zážitkem. Voda se rychleji ohřívá a proto má v průměru o 4 stupně víc než mořská voda, zároveň si díky úzkým průplavům zachovává slanost. Pokud se vám na ostrově podaří zůstat přes noc, využijte ji ke koupání pod hvězdami. Ticho, které vás obklopí, bude opravdu nezvyklé. Při návštěvě také nemiňte vyhlídkový bod Montokuc, odkud se vám naskytne výhled na celý Mljet i nedaleký ostrov Korčula.

  Za vstupenku do NP Mljet zaplatíte mezi 60 a 140 kunami za osobu dle sezóny (data z roku 2022).

 • Chorvatsko: Jižní Dalmácie přímo u pláže v Hotelu Faraon *** s all inclusive, venkovními bazény + animace
  Koupeno 19×
 • Chorvatsko - Orebić na 6-17 dnů, all inclusive
 • Chorvatsko - Orebić na 6 dnů, all inclusive

Dovolená blízko parku Mljet

Kornati

 • NP Kornati

  Centrum jachtařů i potápěčů

  Národní park Kornati zahrnuje téměř 150 ostrůvků rozesetých nedaleko města Trogir ve střední Dalmácii. Samotný povrch je velmi suchý a nehostinný, ale to pravé bohatství se skrývá pod vodní hladinou. Z celého Chorvatska se jedná o jednu z nejzajímavějších oblastí pro potápění, zejména potom u ostrova Rašip. Místní vody ve velkém brázdí jachtaři, kteří mají na ostrovech zřízeno plno malých přístavů.

 • Chorvatsko - Trogir na 8 dnů, all inclusive
 • Chorvatsko - Trogir na 8-11 dnů, all inclusive
 • Chorvatsko - Trogir na 4-16 dnů, all inclusive

Dovolená u parku Kornati

Paklenica

 • Národní park Paklenica

  Po stopách Vinnetoua i studené války

  I když Paklenica znamená v překladu peklo, pro milovníky horské turistiky je to tu spíš ráj. Vrcholky tohoto skalnatého masivu, který je součástí pohoří Velebit, dosahují výšky téměř 1 800 metrů nad mořem. Je velmi oblíbený horolezci, ale na své si tu přijdou všichni obdivovatelé přírody. Po Velkém kaňonu se tu proháněl i sám Vinnetou a chvílemi si opravdu budete připadat jako na divokém západě. Mezi další zajímavosti patří systém podzemních chodeb vybudovaných v době studené války. Pro vstup do bunkrů si musíte zakoupit extra vstupenku, ale návštěva tohoto podzemního města rozhodně stojí za to.

 • Chorvatsko - Starigrad Paklenica autobusem na 3 dny
 • Chorvatsko - Starigrad Paklenica autobusem na 10 dnů
 • Chorvatsko - Starigrad Paklenica autobusem na 10 dnů

Dovolená pár kroků od Paklenice

Severní Velebit

 • Národní park Severní Velebit

  Domov medvědů i horolezců

  Na opačné straně masivu Velebit leží NP Severní Velebit. Je nejmladším národní parkem Chrovatska, vyhlášený byl až v roce 1999. Podobně jako v Paklenici se jedná o ráj horolezců a protíná ho i spoustu turistických stezek. Nejde ale o lehkou turistiku, většina tras vede v nadmořské výšce do 1 500 metrů nad mořem, a park je domovem medvěda hnědého. Ti se vyskytují i v jiných oblastech (například v Biokovu), ale jen v Severním Velebitu jich žije na 500. Zajímavostí je, že zde byla až roku 1994 nalezena vůbec nejhlubší jeskyně Chorvatska.

 • Jednodenní koupání s obědem v ceně | Chorvatsko, Crikvenice | Autobusová zájezd
  -41 %
  Koupeno 225×
 • Vila Marija*** (Depandance pensionu Mudražija) | Dítě do 12,99 let zdarma | Garance nejnižší ceny
  -19 %
  Koupeno 365×
 • Chorvatsko - Crikvenica na 6-17 dnů, polopenze

Dovolená blízko Velebitu

Risnjak

 • Národní park Risnjak

  Nedotčené království na hranicích Slovinska

  Název národního parku Risnjak je odvozený od rysa ostrovida, který se tu hojně vyskytuje. Pokud se ale budete držet vyznačených stezek, na tuto plachou šelmu narazíte jen stěží. Skalnatý masiv Risnjaku leží nedaleko slovinských hranic a výlet si sem můžete udělat, pokud budete pobývat blízko Rijeky. Je přechodem mezi alpskou a dinárskou krajinou a pokrývají ho hluboké lesy, louky a impozantní vápencové vrcholky. Park je domovem spousty druhů ptáků, také zde žijí kamzíci, vlci i medvědi. Proto se sem vydávejte s velkou úctou k přírodě, která je zde téměř nedotčená.

 • Apartmány Polynesia*** s polopenzí | Dítě do 13,99 let zdarma | Garance nejnižší ceny
  -33 %
  Koupeno 2177×
 • Depandance Jadran** 50 m od pláže | Dítě zdarma | Polopenze | Garance nejnižší ceny
  -28 %
  Koupeno 109×
 • Istrie - dovolená v prémiovém rodinném resortu nejvyšší kvality s 3 km dlouhou pláží

Dovolená nedaleko národní parku Risnjak

Brijuni

 • Ostrov v parku Brijuni

  Souostroví stvořené pro odpočinek i trochu historie

  Když se podíváte na snímky národního parku Brijuni z vrchu, můžete nabýt dojmu, že se jedná o ostrůvky někde v Oceánii. Ne nadarmo se ostrovům přezdívá „ráj na zemi“. Jeden z nich má tvar připomínající rybičku, která se právem dostala do znaku národního parku. Brijuni leží nedaleko při pobřeží Istrie u Puly a můžete sem vyrazit na výlet lodí. Co tady najdete? Oblíbené safari, řadu římských památek i překrásné parky navržené známým slovinským architektem Jože Plečnikem. Pokud hledáte klidné místo pro odpočinek, Brijuni je jasnou volbou. Místo však není trvale osídlené a možnosti ubytování jsou velmi omezené.

 • Chorvatsko - Pula na 4-31 dnů
 • Chorvatsko - Pula na 6-17 dnů
 • Chorvatsko - Pula na 4-31 dnů

Dovolená nedaleko parku Brijuni

 • Dostávejte informace o Skrz Tipech jako první!

  Každý týden připravujeme několik tematických výběrů, které ale platí pouze omezený čas. Zadejte nám na sebe kontakt a my vám dámě vědět o nových výběrech jako prvním.

  Hlídání bylo spuštěno! Začali jsme hlídat nové nabídky.
Načítám...

Jaké národní parky v Chorvatsku jste navštívili?

Líbí se Vám tento Skrz Tip?

Udělejte nám radost a sdílejte ho dále

Další Skrz Tipy plné inspirace

 • Jak to chodí na letišti
  Jak to chodí na letišti: podrobný manuál krok za krokem
  Zobrazit více
 • Last minute dovolená v červenci 2022
  Last minute červencové pobyty u moře i v Česku
  Zobrazit více
 • Nejlepší termály nedaleko ČR
  Kde mají nejlepší termály poblíž českých hranic?
  Zobrazit více
 • Last minute: Wellness pobyty v červenci 2022
  Wellness pobyty, které ještě stíháte
  Zobrazit více
Hotovo. Od teď tě o nabídkách budeme informovat emailem.