Vyhledat dovolenou

First minute dovolená 2023: co to je a kdy se vyplatí?

First minute 2023
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor04.01.2023
Zjistěte, jestli se skutečně vyplatí first minute dovolená 2023 i do jakých destinací vyrazit. Řecko, Egypt nebo Španělsko? Známe nejvýhodnější nabídky.

Co znamená first minute?

Pojem „first minute“ jsme do češtiny převzali z angličtiny. V překladu znamená „na první chvíli“. Z toho už snadno odvodíte, že dovolenou first minute zakoupíte s výrazným předstihem. Většinou zhruba 6 měsíců před odjezdem, často ale klidně už rok předem. Opakem first minute zájezdů jsou last minute dovolené, které rezervujete jen pár dní před odletem.

Výhody first minute dovolených 2023

• Je z čeho vybírat. Všechny hotely včetně těch nejpopulárnějších zatím mají volné pokoje.

• Splní se vám všechny požadavky. Chcete to mít k moři pár kroků anebo toužíte po vyhlášeném hotelu s aquaparkem? Z široké first minute nabídky si vždy vyberete.

• Na dovolenou se sbalíte v klidu. Na všechno budete mít dostatek času, bez stresu tak dokoupíte opalovací krém i zkontrolujete platnost cestovních dokladů.

• Dovolená u moře first minute je dostupná za výhodnou cenu. Ušetříte až desítky procent oproti běžné ceně zájezdů. Aktuálně se navíc všechno zdražuje a zájezdy k moři zřejmě nebudou výjimkou. Aby vás nastávající ceny nepřekvapily, zajistěte si ty letošní.

• Při brzkém objednání mnohdy stačí složit zálohu, která se pohybuje od 990 Kč do 1 500 Kč (liší se dle cestovní kanceláře). Zbytek doplatíte později.

• Volné pokoje zatím hlásí i extra poptávané hotely s dětskými kluby. Proč o ně rodiny mají takový zájem? O děti se až 6 dní v týdnu stará pedagogicky vzdělaný personál. Dítka se tak skvěle zabaví a rodiče si (konečně) odpočinou.

• K first minute dovolené často získáte příjemný bonus navíc. Může se jednat například o zvýhodněné parkování či dopravu na letiště zdarma. Oblíbené jsou také nabídky first minute – děti zdarma. Počet zvýhodněných míst bývá limitován. S rezervací se proto vyplatí neotálet.

First minute nebo last minute?

First minute dovolená je ideální volbou, když máte rádi vše dopředu naplánované, chcete do konkrétní destinace nebo na dovolenou vyrážíte ve větší skupině. Nad touto variantou rozhodně uvažujte i pokud plánujete rodinnou dovolenou s dětmi. Nákup first minute zájezdu doporučujeme také v případě, kdy v práci máte pevně stanovené datum dovolené. Při dlouhém čekání se totiž může stát, že v daném termínu nakonec neseženete nic.

Last minute bývají o několik procent levnější než first minute. Není to pravidlo, u populárních destinací v hlavní sezóně může být nabídka last minute tak chudá, že nakonec musíte rezervovat zájezd za běžnou cenu. Obecně ale při dovolené na poslední chvíli ušetříte. Rezervovat last minute zájezd tedy doporučujeme těm, kteří jsou flexibilní – a to jak časově, tak co se destinace týče. Last minute se nejvíc vyplatí cestovatelům v páru nebo jednotlivcům. Větší skupiny už budou obtížně shánět volná místa ve stejném hotelu.

Řecko

řecko

Na dvou tisících ostrovech, z nichž některé jsou proslulé a jiné méně známé, můžete v létě 2023 relaxovat i vy. Přestože je Řecko protkané světoznámými legendami, líbivá architektura, chutné jídlo a pohostinní obyvatelé nejsou žádný mýtus. Naopak. Místní vám do žil vlijí tolik energie, že z ní budete čerpat ještě dlouho po návratu. 

First minute Řecko se skutečně vyplatí, protože jde o jednu z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou. Ty nejpopulárnější hotely tak mívají vyprodané pokoje s předstihem několika měsíců. Zájem je především o Krétu, Lefkadu a Rhodos.

38% sleva
Řecko - Rhodos letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

33% sleva
Řecko - Rhodos letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

44% sleva
Řecko - Kos letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

25% sleva
Řecko - Kos letecky na 7-15 dnů, polopenze
Uložit

30% sleva
Řecko - Zakynthos letecky na 8-15 dnů, all inclusive
Uložit

Bulharsko

bulharsko

Vstávat, až se vám zachce, procházet se po zlatavých plážích, na lehátku poslouchat šumění vln a nenechat si ujít žádný západ slunce. Tak v takovém duchu se může nést celý váš pobyt u moře. 

Bulharsko je ideální destinací pro dovolenou s malými dětmi. Letadlem jste tam za chvíli a ceny first minute zájezdů jsou více než přívětivé k rodinnému rozpočtu. Spousta Bulharů navíc zná česká slůvka, takže nebudete mít problém s domluvou, ani když nevládnete excelentní angličtinou. 

Chorvatsko

Pláž Zlatni Rat v Chorvatsku

Tady se rozhodně nevyplatí váhat. Letní termíny v jedné z nejžádanějších destinací rychle mizí. Vyvarujte se zklamání a rezervujte si Chorvatsko 2023 z first minute nabídek. Budete mít nejširší výběr letovisek, ubytování i způsobů dopravy. Pokud cestujete do Chorvatska s dětmi, jistota letní dovolené během prázdnin je teprve důležitá.

Výhoda této země spočívá mimo jiné v tom, že si můžete vybrat jakoukoliv dopravu. Kudy jet do Chorvatska autem jsme podrobně popsali v jiném Skrz Tipu. Ale jestli na Jadran nechcete po vlastní ose, a radši to vezmete letecky nebo autobusem, pak budete opravdu rádi, když včas ulovíte volné sedačky.

Turecko

turecko

Dopoledne strávit na nádherné písečné pláži, poté se proplétat uličkami tržiště a na výlet vyrazit do hor nebo k terasám s horkými prameny. A večer? Ztratit se v oblaku dýmu vyhlášených vodních dýmek, ochutnat všechny dobroty turecké kuchyně nebo prostě relaxovat a užívat si prázdninovou pohodu. 

Turecko vám bude sympatické pro svou rozmanitost. Ve first minute nabídce tak zapátrejte po dobře hodnoceném hotelu a slibujeme, že se nebudete vracet zklamaní.

Egypt

egypt

Pro objevování pyramid i jiných egyptských monumentů mají Češi slabost. Do Egypta jich proto každoročně míří celé zástupy. Jde o zemi, kde se mísí historie s přítomností. Moderní letoviska a letitá kultura či šnorchlování mezi korálovými útesy nebo potápění k lodním vrakům je toho jasným důkazem. 

Abyste si dovolenou užili skutečně naplno a domů si odváželi ty nejhezčí fotky a vzpomínky, v Egyptě více než kde jinde záleží na volbě ubytování. Právě tady přichází ke slovu dovolené first minute 2023, kdy si bez časového tlaku vyberete z desítek výborně hodnocených hotelů.

Egypt - Taba letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Uložit

45% sleva
Egypt - Hurghada letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

53% sleva
Egypt - Hurghada letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

46% sleva
Egypt - Soma Bay letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

33% sleva
Egypt - Marsa Alam letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

Egypt - Taba letecky na 8-16 dnů, all inclusive
Uložit

53% sleva
Egypt - Soma Bay letecky na 7-15 dnů, all inclusive
Uložit

Španělsko

Mallorca pláž a moře

Toužíte vyrazit na dovolenou mimo věčný shon? Španělsko je ideální zemí. Jen velice nepravděpodobně tady narazíte na někoho, kdo by chvátal. Kromě toho ve španělské kuchyni najdete opravdu lehká jídla, tudíž tu na vás nečekají žádné výčitky z dovolenkového přejídání se. A samozřejmě i na písečných plážích vám bude krásně. 

Hitem posledních let je zejména Mallorca. Dříve na tento Baleárský ostrov mířily stovky německých turistů, dnes jeho kouzlu propadá stále větší počet Čechů. Není se čemu divit, zdejší malebná zákoutí i přírodní krásy jsou s mnohým nesrovnatelné. Jen si přečtěte, co všechno lze na Mallorce vidět.

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené