Výlety po Českosaském Švýcarsku

Markéta Červenková Markéta Červenková
Výlety po Českosaském Švýcarsku

Unikátní skalní scenérie, divoké říčky, tajemné hrady a všudypřítomná mlha, která se líně povaluje v údolích – to je Českosaské Švýcarsko. Místo, které patří k nejkrásnějším v Evropě. Poradíme, kam vyrazit na výlet, kde se ubytovat i kde najít ty nejpěknější vyhlídky.

Hledáme pro vás ty nejvýhodnější nabídky od našich partnerů.

Pravčická brána

 • Pravčická brána

  Věděli jste, že Pravčická brána je největší přirozenou skalní bránou v Evropě? Nenechte se ošálit fotkami, protože teprve naživo oceníte její majestátnost. Jestli vás zajímají konkrétní rozměry, mrkněte na náš Skrz Tip o skalních městech. Hned vedle brány stojí výletní zámeček Sokolí hnízdo, kde se nachází stylová restaurace a muzeum národního parku.

  K Pravčické se dostanete buď z Hřenska, nebo z Mezní louky, kde začíná červená turistická značka. Je dlouhá 6 kilometrů a odmění vás krásnými výhledy. Přímo u Pravčické brány můžete vystoupat na vyhlídky, odkud se vám naskytne překrásný výhled na Národní park České Švýcarsko. Spatříte odsud Růžovský vrch, Křídelní stěny a za pěkného počasí také Děčínský Sněžník s rozhlednou. Jednu z vyhlídek najdete přímo u paty brány, další dvě na okolních skalách.

 • Pobyt v Děčíně: jídlo, relax i vstupy na atrakce
  -15 %
  Koupeno 11×
 • České Švýcarsko s polopenzí i wellness procedurami
  Koupeno 84×
 • Parádní týden v Českém Švýcarsku s rodinou nebo ve dvou
  -15 %

Soutěsky

 • Soutěska na Kamenici

  Výlet na Pravčickou bránu lze spojit také s návštěvou soutěsek. Pokud půjdete z Hřenska, doporučujeme vstát brzy a soutěsky si nechat až na konec. Jen tímto směrem se totiž budete moct svézt na lodičkách. Edmundova a Divoká soutěska se vinou podél říčky Kamenice a bude se tu líbit všem milovníkům přírody. Díky nízké nadmořské výšce a chladnému mikroklimatu se tu vyskytuje spousta vzácných druhů. Zároveň vám ale doporučujeme se trochu přiobléknout.

  Soutěskou po vodě

  K soutěskám neodmyslitelně patří lodičky, které tu mají dlouholetou historii – jejich provoz byl zahájen už v roce 1890. Hezká tradice se drží dodnes a část soutěsek je přístupná jen po vodě. Pramice jsou v provozu přibližně od dubna do listopadu a nemusí se objednávat předem. Za plavbu po Edmundově zaplatíte 120 Kč, za Divokou 80 Kč.

Jetřichovické stěny

 • Jetřichovické vyhlídky

  Pokud se chcete vydat po méně turistické trase, vyrazte do vesnice Jetřichovice. Právě odtud vedou krásné turistické trasy na Jetřichovické stěny. Výhodou je, že se sem můžete vydat celoročně bez ohledu na sezónu a v zimě tu potkáte jen minimum výletníků. Z návsi v Jetřichovicích stačí sledovat červenou turistickou značku, která vás zavede na naučnou trasu.

 • Jetřichovické vyhlídky

  Nejkrásnější vyhlídky

  Patříte mezi milovníky tajemných skalních hradů? Pak na úplném začátku stezky doporučujeme udělat si malou odbočku na skalní hrad Falkenštejn, která vás nezdrží déle než půl hodinky. Potom pokračujte po červené. Trasa sice zahrnuje poměrně prudké výšlapy, ale zároveň na ní najdete nejkrásnější vyhlídky Českého Švýcarska. Nejznámější je Mariina skála, na které stál donedávna romantický altán z roku 1856. Jelikož ale hrozilo nebezpečí zřícení, byl nahrazen jeho moderní replikou. Můžete být jedni z prvních, kdo ho na vlastní oči uvidí. Dalšími vyhlídkami na cestě jsou Vilemínina stěna a Rudolfův kámen, nejvyšší bod celé trasy.

 • Národní park České Švýcarsko: Apartmány Jetřichovice - České Švýcarsko
 • Národní park České Švýcarsko: Penzion Pohoda
 • Národní park České Švýcarsko: Ubytování U Potoka

Dolský mlýn

 • Dolský mlýn

  Pokud se z Jetřichovic vydáte po žluté, narazíte na jeden tajemný mlýn, který možná znáte z pohádek. Natáčela se tu Pyšná princezna nebo novější Peklo s princeznou. Původní stavba pochází z roku 1515, a i když se z Dolského mlýna zachovala jen malá část, je dnes kulturní památkou. Místo je opředeno strašidelnými pověstmi. Temnou minulost mlýna připomíná silueta postavy, která se tu prý v noci zjevuje. Máte pro strach uděláno? Navštivte i další tajemná místa v Česku.

Saské Švýcarsko

 • Skalní most Bastei

  Pokud máte českou část národního parku prozkoumanou, rozhodně by vaší pozornosti nemělo ujít ani Saské Švýcarsko, které vás okouzlí stejnou měrou. Za nádhernými výhledy vyrazte na Bastei. Nejen, že je tu rozhled do údolí Labe, ale především se tu nachází skalní most, který je symbolem celého Saského Švýcarska. I když je to místo turisticky velmi frekventované, za malou zajížďku z Hřenska rozhodně stojí.

  A co ještě vidět v Saském Švýcarsku? Krásné skalní útvary uvidíte na pískovcovém masivu Schrammsteine a romantické duše zase potěší množství sklaních hradů – celkem jich je tu 56. Doporučujeme zejména pevnost Königstein a hrad Neurathen. Také se zajeďte podívat do lázní Bad Schandau, které na vás dýchnou atmosférou ospalého, ale půvabného městečka.

Objevte všechny pobyty v Českosaském Švýcarsku ►

 • Dostávejte informace o Skrz Tipech jako první!

  Každý týden připravujeme několik tematických výběrů, které ale platí pouze omezený čas. Zadejte nám na sebe kontakt a my vám dámě vědět o nových výběrech jako prvním.

  Hlídání bylo spuštěno! Začali jsme hlídat nové nabídky.
Načítám...

Které místo v Českém Švýcarsku máte nejraději vy?

Líbí se Vám tento Skrz Tip?

Udělejte nám radost a sdílejte ho dále

Další Skrz Tipy plné inspirace

 • Jak to chodí na letišti
  Jak to chodí na letišti: podrobný manuál krok za krokem
  Nové
  Zobrazit více
 • Last minute dovolená v červenci 2022
  Last minute červencové pobyty u moře i v Česku
  Nové
  Zobrazit více
 • Nejlepší termály nedaleko ČR
  Kde mají nejlepší termály poblíž českých hranic?
  Nové
  Zobrazit více
 • Last minute: Wellness pobyty v červenci 2022
  Wellness pobyty, které ještě stíháte
  Zobrazit více
Hotovo. Od teď tě o nabídkách budeme informovat emailem.