Vyhledat dovolenou

Místa, kde se natáčely české pohádky

Místa, kde se natáčely české pohádky
Aneta Růžičková
Aneta Růžičková
autor17.12.2022
Vydejte se s námi na místa, která znáte už od dětství. Kde se natáčely nejoblíbenější české pohádky? Sbalte si raneček, vyrážíme za nimi.

Jižní Čechy

Veselé království se smutnou princeznou

Zámek Blatná

"Znám jednu starou zahradu..." víte kde? Na zámku Blatná. Vrátka na pět západů už tu nezamykají, naopak vítají všechny návštěvníky s otevřenou náručí. Zda je tam pořád tolik legrace, jako v pohádce Šíleně smutná princezna, nevíme, zato jsme si jistí, že díky anglickému parku se sem rádi budete vracet zas a znova. Kvůli známému jezírku, romantickým zákoutím, jeskyním, ale také pro stádo daňků, kteří jsou krotcí jako beránci. 

Hladina, kde se zrcadlily zlaté vlasy

Červená Lhota

Plout kolem červeného zámku jako krásná Zlatovláska s Jiříkem je opravdový zážitek. Krásný pohled na zámek si vychutnáte i ze břehu, odkud můžete pořídit pěknou fotografii. Kromě Zlatovlásky a jejích 12 sester se po Červené Lhotě procházel i Pan Tau, který z nádvoří vzlétl balónem. Pamatujete? 

Hrad, kde se natáčel Anděl Páně

Kašperk

Kam jinam by měl spadnout anděl z nebes než k nejvýše položenému hradu v Čechách? K jeho smůle ho ale na Kašperku nepřivítali zrovna s otevřenou náručí. Vy se tam však dostanete bez obtíží a líbit se vám tu bude zaručeně. Interaktivní prohlídky se zalíbí nejen dětem. A ty výhledy! Skočte si i vedle na Pustý hrádek, odkud je pohled na Kašperk nejkrásnější. Místo natáčení Anděla Páně 2 se nachází také v jižních Čechách, je to Český Krumlov.

Pobyt na ekofarmě s vlastním pivovarem
Uložit

Střední Čechy

Ztraťte se v čarokrásném parku

Zámek Dobříš

Malebný zámek Dobříš nedaleko od Prahy se stal domovem filmových hvězd dokonce doslova. Slavná osobnost prvorepublikového filmu Adina Mandlová tu našla útočiště po svém návratu z emigrace. Park jste si mohli projít s pohádkovými postavami z Princezny ze mlejna nebo po boku Tří mušketýrů. Své stopy tu zanechal i hollywoodský herec Johnny Depp při natáčení filmu Z pekla.

Zámek, kde s čerty nejsou žerty

Průhonice

Pamatujete na zámek, ze kterého padá omítka a o rekonstrukci přímo volá? Panoval v něm král chudého království, jehož jedinou nadějí bylo provdat dceru za bohatého ženicha. I kdyby samotného Lucifera. Vy po jeho návštěvě budete naopak bohatší - o jeden příjemně strávený den. Průhonický zámek je ve skutečnosti jeden z nejmalebnějších u nás a přiléhá k němu kouzelný park, pro jehož výjimečnost se tu zabydlel Botanický ústav Akademie věd. 

Východní Čechy

Kde se vysvobozují princezny

Pískovna

Tajuplné uličky malebných Adršpašských skal učarovaly pohádkovým tvůrcům, kteří sem vyslali prince ze svých příběhů, aby našli své princezny. Znáte pohádku Třetí princ? Pavel Trávníček se vydává do království démantových skal najít princeznu z tajemného obrazu. Cestou k Mrakomorovu hradu tudy prochází i princ Velen z pohádky Princ a Večernice.

Kudy vedou schody do pekla

Sloup

Kudy vede cesta do pekel? Příznivci pohádky S čerty nejsou žerty mají jasno. Po strmých schodech ve skále pod hradem Sloup. Právě tady se Petr Máchal ukryl před vojsky tak důkladně, až se dostal k samotnému Luciferovi. Tajemně působí celé okolí skalního hradu, který se tyčí na 35 metrů vysokém pískovci a řadí se ke skvostům Česka, který vám rozhodně doporučujeme navštívit. 

Vysočina

Kde se točila Pyšná Princezna

Telč

Na zámku Telč si král Miroslav z pohádky Pyšná princezna pečlivě nacvičil péči o květiny. Přiléhá k němu totiž nejstarší renesanční zahrada u nás, která je naprosto oslnivá. Prací byl král tak zaujat, že málem zmeškal delegaci z Půlnočního království. Ale jak to se zahradou může dopadnout, když o ni dlouho nikdo nepečuje? To jsme mohli naopak vidět v pohádce Jak se budí princezny, kdy tu panstvu doslova přerostla přes hlavu. 

Morava

Kde ševcům rostou křídla

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov se stal do movem mnoha pohádek. Jedna z prvních O medvědu Ondřejovi se tu natáčela již v roce 1959. Nejznámější je však ta O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kde sehrála významnou roli hradní věž. I vám se může naskytnout Jířův pohled na Hanou z jejího ochozu. Filmaři hrad dobývají často i dnes, ale je vždy otevřený i během natáčení. Můžete se tak ocitnout uprostřed scény a zažít nebývalý zážitek, třeba když v létě na hradu sněží.

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené