Vyhrajte luxusní pobyt pro 2 v naší adventní soutěži »

Vyhledat dovolenou

Cestování za jídlem: Střední Evropa

Ochutnejte střední Evropu
Láska prochází žaludkem. A ta cestovatelská jakbysmet. :-) Protože co by to bylo za dovolenou, kde by člověk neochutnal místní dobroty? Dnes se vypravíme po zemích střední Evropy, tedy do Maďarska, Polska a Slovenska, a představíme lokální delikatesy, které si rozhodně nesmíte nechat ujít.

Maďarsko

Maďarská kuchyně

NÁŠ TIP

Maďarský langoš
Dejte langoši šanci i vedle ostatních lákavých dobrot. Zapomeňte na připálenou placku s kečupem, v Maďarsku vám připraví langoš, který si zamilujete. Můžete si vybrat ze spousty variant, třeba s ovčím sýrem, zelím nebo se smetanou a koprem. Mňam!

Pikantní dobroty

Maďarská kuchyně
Maďarská kuchyně byla odjakživa symbolem hojnosti. Je ovlivněná částečně slovenskou a rakouskou kuchyní, ale promítá se do ní i kuchyně balkánská a turecká.
Základní surovinou je v Maďarsku chleba, který používají jako přílohu takřka k čemukoliv. Jí se také hodně vepřového a hovězího, u Balatonu jsou zase oblíbené ryby.

Polsko

Polská kuchyně
Tip na dárek:Platnost do 22. 6. 2023
Relax blízko Zakopaného: polopenze i wellness
Tip na dárek:Platnost do 22. 12. 2023
4* resort s aquaparkem a wellness u Ski Areny Szrenica

Rozmanité Polsko

Polské delikatesy
Polská kuchyně není příliš proslavená po světě, ale díky tomu vás může příjemně překvapit. Je rozmanitá, najdete v ní jak maso, tak i ryby, spoustu zeleniny, brambor a typického koření (zejména majoránky, kmínu či kopru).
Polská jídla jsou sytá a poctivá, a pokud máte rádi českou kuchyni, i tu polskou si určitě zamilujete.
Tip na dárek:Platnost do 30. 6. 2023
5* luxus v polských Beskydech: strava, wellness, herny
Tip na dárek:Platnost do 1. 12. 2023
Polské lázně Krynica-Zdrój s jídlem a wellness
Tip na dárek:Platnost do 22. 12. 2023
Pobyt v Zakopaném s jídlem a neomezeným wellness

NÁŠ TIP

Polský žurek
Polévka (neboli zupa) je grunt a v Polsku to platí dvojnásob. Poctivá polévka tu vydá za celé jídlo. Ochutnejte typický žurek, který se připravuje z masového vývaru a je doplněný cibulí, slaninou, houbami a kysanou smetanou. Často se servíruje s vejcem, podobně třeba jako krkonošské kyselo.

Rakousko

Země řízku a štrúdlu

Rakouský štrúdl
Rakouská gastronomie v sobě kombinuje delikatesy habsburské monarchie s tradiční horskou kuchyní. Najdete v ní spoustu sýrů, výtečně připraveného masa (každý zná vídeňský řízek) a jako sladkou tečku vynikající dezerty. Není třeba připomínat, že z Rakouska pochází legendární Sachrův dort nebo klasický jablečný štrúdl.
Tip na dárek:Platnost do 1. 11. 2023
3* hotel ve Vídni: snídaně, dítě do 5,9 let zdarma

NÁŠ TIP

Rakouský Kaisershmarrn
Kdepak štrúdl, ale Kaiserschmarrn, to je teprve pochoutka. Takzvaný císařský trhanec je oblíbený nejen v Rakousku, ale i německém Bavorsku. Jedná se o lehce karamelizovanou trhanou palačinku podávanou tradičně se švestkovou marmeládou nebo kompotem. Jak název napovídá, Kaiserschmarrn byl vyhlášenou lahůdkou už za Rakouska-Uherska.
Rakouská kuchyně
Tip na dárek:Platnost do 30. 9. 2023
Autobusem do Vídně: Dům moře a zábavní park Prátr
Autobusem do Vídně: Dům moře a zábavní park Prátr
Autobusem do Vídně: Dům moře a zábavní park Prátr
Autobusem do Vídně: Dům moře a zábavní park Prátr
Autobusem do Vídně: Dům moře a zábavní park Prátr
  • autobusem
  • 1 den / 0 nocí
  • bez stravy
88%
Uložit

Slovensko

Hezky podomácku

Slovenská kapustnica
Slovenská kuchyně má velmi blízko k té české, ale může se navrch pochlubit skvělými sýry, zejména ovčími. Vedle toho lidé na Slovensku milují zelí a slaninu, které jsou základem mnoha pokrmů – třeba tradiční polévky kapustnica. Ve slovenské kuchyni najdete o něco méně masa a sladkých pokrmů.
Tip na dárek:Platnost do 30. 6. 2023
Wellness Hotel Diplomat**** v Rajeckých Teplicích

NÁŠ TIP

Brynzové halušky se slaninou
Udělejme si v tom nejdříve pořádek. Halušky v Čechách si mnozí představí se zelím a slaninou, ale ty pravé slovenské stojí na jiné surovině – sýru brynza. Verze se zelím se na Slovensku nazývá strapačky. Na Slovensku si však nesmíte ujít hlavně halušky s lahodnou čerstvou brynzou. Takovou totiž u nás jen tak nenajdete. :-)
Slovenská kuchyně
Tip na dárek:Platnost do 30. 11. 2023
Léto v rodinném penzionu s polopenzí

Sdílejte cestovatelský tip se svými přáteli