TOP skalní města v ČR + 2 skalní bludiště

Pavla Hejduková Pavla Hejduková
TOP skalní města v ČR + 2 skalní bludiště

Nejmocnější čaroděj? Podle nás to není Harry Potter ani Rumburak, ale příroda. Jen se podívejte na skalní města v ČR. Pojďte s námi tyhle unikáty poznat.

Hledáme pro vás ty nejvýhodnější nabídky od našich partnerů.

Vznik skalních měst

 • Co vůbec jsou skalní města? Označují se tak kamenná seskupení různých tvarů, jako jsou skalní věže a stěny. Soutěsky mezi jednotlivými útvary připomínají úzké uličky, údolí zase široké bulváry. Svislé stěny pískovcových skal by mohly být stěnami domů. Tato uskupení tak skutečně připomínají dávná lidská obydlí. Jejich vývoj se přitom kompletně obešel bez zásahu člověka.

  Skalní města vznikla z velkého a souvislého útvaru, v našich končinách obvykle z pískovce. Hornina je rozpukaná a dešťové vodě umožňuje vsakování a rozšiřování puklin. Než takové pískovcové město vznikne, je masiv erozi vystavený několik set tisíc až milionů let. V tomto Skrz Tipu vás seznámíme s těmi českými skalními městy, která nás nejvíc chytla za srdce.

Adršpašské skály

 • Skalní město Adršpach

  Naše putování začínáme v Adršpachu. Vůbec největší skalní město v Česku vezme dech i protřelým cestovatelům. Mnozí tvrdí, že je s ničím nesrovnatelné. Dávná legenda praví, že Adršpašské skály kdysi byly skutečným městem. Místní však byli příliš zaslepení penězi a za úplatek tudy dokonce nechali projet i nepřátelská vojska. Staroslovanští bohové je za to potrestali zkameněním. 

  Podobně jako některá další místa, také krásy skalního města Adršpach učarovaly filmovým tvůrcům. Vznikly tu takové poklady české kinematografie jako Princ a Večernice nebo Třetí princ. Když budete mít štěstí, z výletu si odnesete pár barevných sklíček, které se zde po natáčení pohádky Třetí princ ještě místy potulují. Zdejší kulisy jsou tak romantické, že Adršpašské skály patří mezi oblíbená místa pro svatby.

  Pro koho jsou Adršpašské skály vhodné

  Okruh pískovcovým skalním městem není fyzicky extrémně náročný. Na začátku půjdete po rovině. Až k vyhlídkám na Milence, Starostu a Starostovou nebo Cukrovarský komín vedou schody. Jestli chcete okruh projít celý, zdolat budete muset zhruba 1 700 schodů. 

  S kočárkem tedy celou trasu neabsolvujete, navštívit ale můžete alespoň její dílčí části. S většími dětmi už si návštěvu Adršpašských skal užijete na maximum. Žádný problém nebudou mít ani rodiny výletující se svým čtyřnohým mazlíčkem. Podmínkou tedy je, že pes musí být celou dobu na vodítku. 

  Adršpašské skály vstupné

  V Adršpašských skalách se platí vstupné, na místě pak můžete strávit tolik času, kolik chcete. Vstupenky a případně i parkovací místo si rezervujte předem online. Nejen že se pak nebudete muset dlouhé desítky minut mačkat ve frontě, ale dokonce to budete mít levnější. Vstupenku není nutné tisknout, na e-mail vám přijde QR kód, kterým se po příjezdu do areálu prokážete.

 • Dovolená v Adršpachu s polopenzí, wellness i golfem
  Koupeno 20×
 • Dovolená v Babiččině údolí u Adršpašských skal
  Koupeno 65×
 • Zima i jaro v Adršpachu až na 6 dní s polopenzí v penzionu Radvanice
  -20 %

Do Adršpachu ►

Prachovské skály

 • Pískovcové skalní město Prachovské skály

  Učiněný ráj pro horolezce i výletníky, vítejte v Prachovských skalách. Nejznámější část Českého ráje leží 6 kilometrů severozápadně od Jičína. Právě z tohoto města pohádky sem můžete dojít i pěšky, budete to mít 7 km po dobře značených turistických stezkách. V Prachovských skalách vás pak přivítají skalní útvary sahající až do výšky 40 metrů. Vyhlídka Všetečkova, Hlaholská nebo Českého ráje –⁠ tady si zkrátka milovníci výhledů přijdou na své.

  Prvním zdokumentovaným turistou byl císař František I. Od chvíle, kdy navštívil Prachovské skály, už uplynula celá řada let a v jeho stopách se prošly tisícovky turistů. Respektive ne v jeho stopách, protože on se soutěskou dnes zvanou jako Císařská chodba nechal pronést na nosítkách. Vy si to sice budete muset vyšlápnout po svých, stojí to ale za veškerou vynaloženou námahu. 

  Pro koho jsou Prachovské skály vhodné

  Prachovské skály nadchnou každého. Bez výjimky. Vybrat si totiž můžete hned ze 3 okruhů. Ti nejzdatnější projdou 3,5 km dlouhou trasu, která jim umožní poznat téměř celé Prachovské skály. Kratší okruh o délce 1,5 km je vhodný pro rodiny s dětmi a ty, kteří nemají příliš času. Poslední je trasa pro kočárky. I když je relativně pohodlně sjízdná, kočárek by přece jen raději měl být sportovní. Do pískovcového skalního města můžete i se psem na vodítku. Vstup na prohlídkové okruhy je zpoplatněný.

 • Jičín jako z pohádky: snídaně, wellness i koloběžky
  Koupeno 21×
 • Pobyt v Českém ráji s jídlem i all inclusive nápoji
 • Pobyt s wellness ve 4* hotelu Tammel v Jičíně
  Koupeno 56×

Do Českého ráje k Prachovským skalám ►

Hruboskalské skalní město

 • Hruboskalské skalní město

  Nedaleko Turnova v Českém ráji najdete rozsáhlé pískovcové skalní město se stovkami masivů. Největším tahákem jsou však samostatné věže, které dosahují výšky až 60 m. K těm nejznámějším patří věž Kapelník, Maják nebo Lebka. Nejlepší pohled na ně budete mít z vrchu, vystoupejte proto na Mariánskou vyhlídku nebo vyhlídku Na Kapelu. A když už tudy budete procházet, minout byste neměli ani zámek Hrubá skála a hrad Valdštejn, který se pyšní titulem nejstaršího hradu Českého ráje.

  Až Hruboskalským skalním městem budete bloudit, vzpomeňte si na pověst vázající se k Osudové skále. Kdo se k tomuto skalnímu oknu postaví zády a prohodí jím šišku, tomu se údajně splní jakékoliv přání. Pokud vám házení nikdy moc nešlo, nezoufejte, počet hodů není omezený. Ptáte se, co se stane, když se netrefíte ani jednou? Ať jsme pátrali, jak jsme chtěli, nikde to není specifikované. Budete odvážní a zkusíte to i tak?

  Pro koho je Hruboskalské skalní město vhodné

  Hruboskalsko je celoročně volně přístupné. A výborná zpráva – podíváte se sem i s kočárkem, vozíčkem nebo jízdním kolem. Po hřebenové cestě vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje, která je poměrně kvalitně upravená. Pouze místy je prorostlá kořeny, je proto ideální zvolit sporťák a vozíčkář bude potřebovat doprovod. 

  Jako výchozí bod celého výletu skvěle poslouží zámek Hrubá Skála. Celá okružní trasa Hruboskalským skalním městem pak měří zhruba 9,5 km. Výlet můžete spojit s návštěvou nedalekých Trosek. Stačí popojet autem 13 km.

 • Romantika na zámku Hrubá Skála s polopenzí, romantickou večeří a wellness
  -14 %
 • Zamilovaní v Ráji - 2 noci pro dva na Zámku Hrubá Skála
  Koupeno 958×
 • Wellness pobyt v Českém ráji s polopenzí, romantickou večeří a procedurami
  -14 %

Do Hruboskalska ►

Jetřichovické stěny

 • skalní město Jetřichovické stěny

  Jetřichovické stěny jsou součástí Národního parku České Švýcarsko. O něm se někdy říká, že je oblastí vyhlídek. A my s tím souhlasíme. Budete také, jakmile se jednou na svět podíváte z Mariiny skály, Vilemíniny stěny nebo Rudolfova kamene. 

  Všechny Jetřichovické vyhlídky nesou jméno po členech rodu Kinských. Ikonická je především Mariina vyhlídka, která nabízí výhled až do Saského Švýcarska a na Lužické hory. Vyrazte sem pozorovat západ slunce, ranní ptáčata mohou naplánovat i časný výstup a dorazit na východ slunce. V obou případech platí, že ze vší té nádhery budete u vytržení.

  Pro koho jsou Jetřichovické vyhlídky vhodné

  Celá trasa měří 9 km, vyhradit byste si na ni měli zhruba 4 a půl hodiny. Fyzicky je poměrně náročná, na vyhlídky totiž budete stoupat po strmých stezkách a žebřících. Výlet proto nedoporučujeme rodinám s malými dětmi ani turistům se slabší kondičkou. Pochopitelně zde neprojedete s kočárkem ani s kolem. Jako procházka se psem je to ale ideální, pokud tedy váš zvířecí společník není líné plemeno. A ještě jedno upozornění: železné schody na vyhlídky mají tendenci klouzat, pozor dávejte hlavně po dešti.

 • Národní park České Švýcarsko: Wellness Hotel Zámeček
 • Národní park České Švýcarsko: Penzion Pohoda
 • Národní park České Švýcarsko: Chata Tokáň

Do Jetřichovic ►

Pravčická brána

 • Pravčická brána

  V Českém Švýcarsku ještě chvíli zůstaneme. Když už tu budete, byla by škoda nezavítat k Pravčické bráně. Tenhle symbol celé oblasti je největší pískovcovou skalní branou v Evropě. Její rozměry jsou vskutku impozantní: rozpětí oblouku činí 26,5 metru, výška otvoru pak 16 metrů. Nejspíš vás příliš nepřekvapí, že se Pravčická brána společně s okolními masivy řadí mezi národní přírodní památky

  Podle geologů je Pravčická brána výsledkem milionů let trvajícího zvětrávání, podle místních za ní stojí legenda o poustevníkovi jménem Prebiš. Ten zde žil ještě v době, kdy Pravčická brána nebyla bránou, ale mohutným převisem. Jednoho dne měl poustevník vizi, kdy namísto svého milovaného převisu spatřil klenutou bránu. Ve svých modlitbách úpěnlivě prosil Boha, aby se dané chvíle nikdy nedožil. O několik dní později se ze středu převisu uvolnil obrovský balvan a poustevníka zavalil. Tak vznikla dnešní Pravčická brána, kterou už ale poustevník – jak žádal – neviděl. Ať už budete věřit geologům, nebo pověstem, v každém případě platí: fotoaparáty s sebou.

  Pro koho je Pravčická brána vhodná

  K Pravčické bráně se může vydat téměř každý. Chodit budete v mírně kopcovitém terénu, který zvládnou i větší děti a senioři. Pro kočárek nebo odrážedla však trasa přizpůsobená není. Za vstup do aerálu zaplatíte rozumný poplatek. Od místa vstupu se rozbíhají udržované stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky. Pokud to chcete vzít poctivě, na prohlídku si vyhraďte cca 5 hodin. Dorazit sem můžete celoročně. Za slunečných dnů budete mít krásný výhled, za těch pošmournějších si budete připadat jako v Mlžných horách z Pána prstenů.

 • České Švýcarsko s polopenzí i wellness procedurami
  Koupeno 61×
 • Pobyt v NP České Švýcarsko s polopenzí pro 2–5 os.
  Koupeno 46×
 • Parádní týden v Českém Švýcarsku s rodinou nebo ve dvou
  -15 %

Do Českého Švýcarska ►

Skalní město Viklany

 • Skalní město Viklany

  Dosud jsme vás provedli po známých pískovcových skalních městech. Rádi bychom vám ale představili i skrytý poklad: skalní město Viklany u Žihle (Plzeňský kraj). V létě se tudy sice trousí skupinky výletníků, nikdy tu ale nebude hlava na hlavě. Svou návštěvu začněte u obrovského balvanu zvaného Dědek. Není sám. Kousek od něj uvidíte i Bábu, která je jen o něco málo menší než její kamenný kolega.

  Pokračujte po žluté a o kousek dál už vás ohromí samotné Viklany. Balvany sem kdysi dovlekl ledovec a rozprostřel je do prazvláštních tvarů. Nejvíc pozornosti budí velký monolit. Vypadá, že každou chvíli spadne – a přitom na svém místě drží tisíce let. Ještě jednu zvláštnost musíme zmínit. Na některých kamenech jsou patrné podivné rýhy a psychotronici zde naměřili mnoho anomálií. Kolují povídačky, že má jít o vstup do jiné dimenze.

  Pro koho je skalní město Viklany vhodné

  Skalní město Viklany možná není až tak monumentální jako například Adršpašské skály, učaruje ale těm, kteří vyhledávají komorní atmosféru. Místo se bude líbit i rodinám s dětmi, které se tu mohou dosyta vyběhat. S kočárkem tudy ale nejezděte, trasa vede lesem. Vydat se sem můžete celoročně, žádné vstupné se pochopitelně neplatí.

 • Plzeň: Hotel Ibis *** s prohlídkou pivovaru i podzemí, vstupem do wellness a polopenzí + dítě do 12 let zdarma
  Koupeno 19×
 • Angusfarm - noc pro dva
 • Pivní hotel Zlatá kráva - pípa na pokoji + wellness

Na Plzeňsko za skalním městem Viklany ►

Skalní město Bludiště

 • Skalní město Bludiště

  Co nejčastěji uslyšíte ve skalním městě Bludiště? Zvolání jako „wow“ a „páni“! Místo totiž jako by z pohádky vypadlo. Tento úchvatný skalní labyrint najdete v tzv. Mšenském okruhu v CHKO Kokořínsko. Líbit se tu bude všem dobrodružným povahám, které si užijí bloudění mezi skalami, objevování útvarů roztodivných tvarů i šplhání na vyhlídky. O víkendu sem míří menší i větší skupinky turistů, v týdnu tady ale budete bloudit skoro sami.

  Pro koho je skalní město Bludiště vhodné

  Místo je jako stvořené pro rodiny. V úžasu totiž zůstanou jak dospělí, tak dítka. Na výletování s kočárkem to úplně není, do labyrintu vás totiž zavedou strmější dřevěné schody tesané do skály. Děti zhruba od 3 let už ale skalní bludiště zvládnou – a budou nadšené. Pomoct jim budete muset jen při zdolávání závěrečných prudkých schodů. Vydat se sem můžete celoročně, především po dešti ale doporučujeme pevnou obuv s dobrou trakcí.

Skalní bludiště Kalich a Chléviště

 • Skalní bludiště Kalich a Chléviště

  Rádi se na chvíli jen tak ztratíte? Skvěle vám to půjde ve skalním bludišti Kalich a Chléviště. Obě najdete v Besedických skalách v CHKO Český ráj. Název Kalich připomíná nekatolíky, pro které se oblast stala útočištěm v průběhu protireformace.

  Dominují zde skalní věže, které se pnou až do výšky 20 metrů. Kromě nich se tu vyskytují sluje. Draky v nich nehledejte, do jedné z nich ale například švédský důstojník Sadovský během třicetileté války ukryl řadu cenností. Ve skalním bludišti Kalich a Chléviště uvidíte také puklinové jeskyně, úzké soutěsky, zřícené bloky a vyhlídky. Jedna z nich nese název Kde domov můj. Doufáme, že vy to vědět budete a z bludiště se zdárně vymotáte.

  Pro koho je skalní bludiště Kalich a Chléviště vhodné

  Trasa začíná v obci Besedice a celkem měří zhruba 5 km. Není tedy extra dlouhá a k tomu není ani náročná. Hravě ji proto zvládnou i menší děti. Ty navíc pobaví, že do některých průlezů se vejdou jen ony a rodiče to budou muset obcházet. S většími dětmi si cestu můžete ještě o něco protáhnout a dojít do Malé Skály. Odtud je to kousek na Frýdštejn, který řadíme mezi nejhezčí skalní hrady u nás.

 • Dostávejte informace o Skrz Tipech jako první!

  Každý týden připravujeme několik tematických výběrů, které ale platí pouze omezený čas. Zadejte nám na sebe kontakt a my vám dámě vědět o nových výběrech jako prvním.

  Hlídání bylo spuštěno! Začali jsme hlídat nové nabídky.
Načítám...

Jaká skalní města už jste navštívili vy?

Líbí se Vám tento Skrz Tip?

Udělejte nám radost a sdílejte ho dále

Další Skrz Tipy plné inspirace

 • Oblíbené hotely s bazénem v Česku 2022
  Tyhle pobyty vás osvěží! Oblíbené hotely s bazénem v Česku
  Zobrazit více
 • TOP 5 hotelů v Egyptě
  5 nejlepších hotelů v Egyptě: tady to bude snová dovolená
  Zobrazit více
 • Nejkrásnější pláže Chorvatska
  Nejkrásnější pláže Chorvatska: Těchto 6 musíte vidět
  Zobrazit více
 • Nejlepší termály nedaleko ČR
  Kde mají nejlepší termály poblíž českých hranic?
  Zobrazit více
Hotovo. Od teď tě o nabídkách budeme informovat emailem.