Vyhledat dovolenou

Kam na Pálavě na výlet? Máme 11 ověřených tipů

Výlety na Pálavě
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor26.07.2022
„Jedu jak Pražák, hlava nehlava, mám jediný cíl a přede mnou je Pálava“. Znáte tuhle písničku od skupiny Chinaski? Garantujeme vám, že jakmile Pálavu jednou navštívíte, tenhle song už z hlavy nedostanete. Stane se pro vás totiž něčím jako hymnou. Rádi se s vámi podělíme o tipy na výlety po Pálavě, které nás baví nejvíc.

Pálava výletům zaslíbená

Středomořská atmosféra v Česku? Jasně, stačí vyrazit na Pálavu. Tuto oblast najdete uprostřed jižní Moravy v severozápadním výběžku Panonské nížiny. Pavlovské vrchy kdysi obývali lovci mamutů, později se zde rozkládal římský vojenský tábor nebo jedno z významných středisek Velkomoravské říše. Od roku 1976 tu najdete chráněnou krajinnou oblast Pálava

Návštěvu Pálavy si vychutnáte všemi smysly. Na koukání tu máte plno architektonických památek, vašemu sluchu zase budou lahodit příjemné zvuky okolní přírody. Čich i chuť pak ošálí víno, na které tu narazíte doslova na každém kroku. A ještě něčím nás Pálava okouzlila: čas zde plyne jinak. Nikdo nikam nespěchá a sklenka vína u snídaně je úplně v pořádku.

I když byste celou dovolenou na Pálavě klidně mohli věnovat jen nasávání zdejší jedinečné atmosféry (a vína), popadněte své toulavé boty a pusťte se do objevování. Vybrali jsme ta nejhezčí místa Pálavy, která si hlasitě říkají o vaši návštěvu. Další najdete v Tipu s nejkrásnějšími cyklostezkami na jižní Moravě.

Penzion Myslivna v Lednicko-valtickém areálu s polopenzí a vínem
Penzion Myslivna v Lednicko-valtickém areálu s polopenzí a vínem
Penzion Myslivna v Lednicko-valtickém areálu s polopenzí a vínem
Penzion Myslivna v Lednicko-valtickém areálu s polopenzí a vínem
Penzion Myslivna v Lednicko-valtickém areálu s polopenzí a vínem
Uložit
 • vlastní doprava
 • 3 dny / 2 noci
 • polopenze
 • Vhodné se psem
86%
Dovolená v Mikulově: snídaně a koš moravských dobrot
Dovolená v Mikulově: snídaně a koš moravských dobrot
Dovolená v Mikulově: snídaně a koš moravských dobrot
Dovolená v Mikulově: snídaně a koš moravských dobrot
Dovolená v Mikulově: snídaně a koš moravských dobrot
Uložit
 • vlastní doprava
 • 3 dny / 2 noci
 • snídaně v ceně
 • Vhodné se psem
94%
Jižní Morava: Lednice v Penzionu Hippoclub s romantickou projížďkou kočárem, polopenzí a džbánem vína
Jižní Morava: Lednice v Penzionu Hippoclub s romantickou projížďkou kočárem, polopenzí a džbánem vína
Jižní Morava: Lednice v Penzionu Hippoclub s romantickou projížďkou kočárem, polopenzí a džbánem vína
Jižní Morava: Lednice v Penzionu Hippoclub s romantickou projížďkou kočárem, polopenzí a džbánem vína
Jižní Morava: Lednice v Penzionu Hippoclub s romantickou projížďkou kočárem, polopenzí a džbánem vína
Uložit

Mikulov

Pohled na Mikulov

Kam na Pálavě? Kdybychom měli sestavit žebříček nejhezčích měst v Česku, jedna z čelních pozic by rozhodně připadla Mikulovu. Je tu tolik památek, že byste přes celý pobyt z tohoto města ani nos vystrčit nemuseli. Zavítejte na historické náměstí s renesančními domy ze 16. a 17. století. Vaší pozornosti by neměl zejména uniknout rohový dům U Rytířů zdobený sgrafity. V dolní části náměstí se zastavte u kostela sv. Anny s Dietrichsteinskou hrobkou. Tu ostatně pravděpodobně jen tak neminete, svou monumentálností přitahuje zrak.

Z malebného náměstí se pak vydejte k zámku Mikulov stojícímu na výrazném skalním útesu. Vybírat zde můžete z několika prohlídkových okruhů, my doporučujeme především ten se zámeckou knihovnou. Další ze skalnatých dominant města představuje Kozí hrádek. Ten původně sloužil k obranným účelům, dnes k němu vystoupejte zejména za nádherným výhledem na Mikulov a Pálavu. Víte, jak poznáte, že je otevřeno? Na Kozím hrádku vlaje vlajka.

Svatý kopeček u Mikulova

Svatý kopeček Mikulov

Až budete centrum města Mikulov znát jako své boty, vyšlápněte si na blízký Svatý kopeček Mikulov. Na vrchol k poutní kapli sv. Šebestiána vás zavede krásná křížová cesta, která je jednou z nejstarších v Česku. Je to sice do kopce, ale nejde o dlouhý a namáhavý výšlap, jde tedy o ideální výlet po Pálavě s dětmi. Snad jen kočárek vám doporučujeme nechat na ubytování, pro něj stezka není uzpůsobená. 

Na vrcholu Svatého kopečku roste celá řada zákonem chráněných druhů rostlin, kromě nich se vám samozřejmě otevře také dechberoucí výhled do krajiny. Dítka pak můžete zaujmout povídáním o tajemné historii Svatého kopečku.

Lom u Mariánského mlýna

Lom u Mikulova, Pálava

Pokud jste propadli kouzlu skalnatých chorvatských zátok, na seznam výletů na Pálavě si připište zatopený lom u Mariánského mlýna. Ten můžete najít také pod jménem Lom Janičův vrch a svou podobou i klimatem vám připomene právě pláže z Chorvatska. Ne nadarmo ho místní nazývají malým českým Jadranem. 

K lomu u Mariánského mlýna snadno dojdete pěšky přímo z centra Mikulova. Pokud budete vycházet z náměstí, čeká vás trasa dlouhá 1,9 km. Odměnou vám bude průzračná voda, která v létě příjemně osvěží, v zimě je zase ideální na otužování. Lom v období letních prázdnin býval dost přeplněný. Zdejší správa proto stanovila maximální počet návštěvníků (100 v jednu chvíli) a zavedla vstupné. To se ale pohybuje v rozumných mezích (100 Kč za celodenní vstup). Z pohledu ekologie skvělý krok, který ve Skrzu oceňujeme.

Letohrádek Portz Insel

Most Portz Insel

Zámeček Portz je skrytým pokladem vzdáleným 5 km od Mikulova. Vystavěný je na Tichém ostrově, který je dnes už poloostrovem. Původní rybník Porz byl totiž vysušený a nahrazený menším Novým rybníkem. Zdejší prostředí ale nic neztratilo na svém půvabu. Dnes se jeho podoba navíc stále víc blíží té historické. V minulém roce byla dokončena obnova cihlového mostu, který původně představoval jedinou možnost, jak se k letohrádku dostat.

Toto kdysi oblíbené místo šlechty v posledních desetiletích chátralo, dnes už ale letohrádek zase začíná ožívat. Památku se 400 let dlouhou historií se snaží zachovat vinařství Vino Cibulka, které zdejší prostory citlivě rekonstruuje. Pro veřejnost se zámeček Portz Insel otevírá letos, určitě se tu tak zastavte, budete jedním z prvních oficiálních návštěvníků. Na místě si dáte občerstvení, pokocháte se malebným okolím a zamluvit si můžete také řízenou degustaci.

Kočičí skála

Kočičí skála u Mikulova

Při cestě do Klentnice si udělejte zastávku u přírodní památky Kočičí skála. Co tu uvidíte? Osamocenou skalku z vápence, která je domovem typické pálavské květeny jako je koniklec velkokvětý nebo hvězdnice zlatovlásek. Když budete mít štěstí, potkáte tu také mnohé z obyvatel zvířecí říše včetně drobných pěvců a kudlanky nábožné. Lámete si hlavu nad tím, jak vznikl název této přírodní památky? Údajně je odvozený od divokých koček, které se zde ve velkém vyskytovaly až do 18. století.

Ke Kočičí skále lze dojít pěšky z Mikulova po červeně značené turistické stezce nebo dojet na kole či autem, které zaparkujete na kraji silnice jen kousek od skalního útvaru. Na závěr ještě zajímavost: podle pověsti je v Kočičí skále ukrytý poklad plný zlata a drahého kamení. Získat ho však můžete pouze jednou do roka na Velikonoční neděli. Zkusíte to?

Sirotčí hrádek

Sirotčí hrádek u Mikulova

Nad obcí Klentnice se tyčí Sirotčí hrádek neboli Růžový hrad. Jeho bílé kamenné zdi uvidíte už z dálky. Historie tohoto gotického hradu sahá až do 13. století, kdy jej založil rod Wehingenů. Dnes zde můžeme obdivovat již jen pozůstatky původně velkorysé stavby. Působivé jsou nejen ty, ale také okolní skalní scenérie.

Výlet vám doporučujeme začít v Klentnici, odkud vede nejschůdnější trasa. Vystoupat je možné na jižní skálu, výšlap není náročný, jen je třeba být opatrný. Odměnou vám bude nádherný výhled na CHKO Pálava. Vychutnáte si ho téměř sami, turistů sem zavítá minimum. Přímo u hradu také najdete tabuli s krvavou pověstí vysvětlující název hradu. My jen naznačíme, že jde o smutnou tragédii, v níž významnou roli hraje sirotek. Právě ten tu údajně straší dodnes.

Pavlov

Pohled na město Pavlov, Pálava

Na samém úpatí Pavlovských vrchů najdete obec Pavlov. Ta je známá zejména mezi milovníky vína, kromě vinařství však navštivte také některé z archeologických památek. Minimálně jeden den věnujte prohlídce města: návsi s řadou unikátních selských gruntů z 18. století, baroknímu hřbitovu z 1. poloviny 18. století a kostelu sv. Barbory. 

Žádný milovník historie by si neměl nechat ujít muzeum Archeopark Pavlov. To je unikátní již svou architekturou, kdy se podíváte pod zem na úroveň nálezových vrstev. Na vlastní oči si zde prohlédnete exponáty z dob lovců mamutů včetně kosterních pozůstatků. Výstava je rozumně rozsáhlá a nezabere celé odpoledne, bude tak bavit i menší děti.

Dívčí hrady

Dívčí hrady na Pálavě

Přímo nad Pavlovem se do výšky tyčí pravděpodobně nejznámější památka celé oblasti, která v našem výčtu pálavských výletů nesmí chybět. Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady ze 13. století své jméno nese po třech skalních útvarech stojících před zříceninou. Právě ty dle pověsti představují zkamenělé dívky. Historické prameny se rozcházejí v tom, o jaké dívky se má konkrétně jednat – může jít o tatarskou princeznu a její družky, také ale o tři neposlušné zámecké dcery zakleté svou vlastní matkou.

Zajímá vás, jak se dostanete k Dívčím hradům? Z Pavlova sem dojdete pěšky. Zatímco ze začátku je procházka historickým centrem města a následně kolem vinic maximálně pohodová, poslední úsek trasy už je přece jen náročnější. Až nahoře popadnete dech, zase vám ho vezme ohromující výhled na Pálavu.

Nové Mlýny

Nové mlýny u Pálavy

Z Dívčích hradů budete shlížet na trio přehradních nádrží. Pokud se vám tento pohled zalíbí, k vodní ploše podnikněte samostatný výlet. Vodní dílo Nové Mlýny je kaskádou přehrad na řece Dyji hned pod Pálavou. Pokud fandíte vodním radovánkám, určitě si s sebou nezapomeňte plavky. Připravené pro vás budou skvělé podmínky pro koupání, ale také pro windsurfing či vodní lyžování.

Kdybychom nezmínili kostel sv. Linharta, článek by rozhodně nebyl kompletní. Tato stavba je totiž naprostou ikonou Nových Mlýnů. Čím tak přitahuje pozornost? Především svou fotogeničností. Je totiž umístěný na ostrově uprostřed Věstonické nádrže. S pevninou ho nespojuje žádný most ani pravidelná lodní doprava. Dnes tak představuje poslední vzpomínku na zatopenou obec Mušov, která musela ustoupit právě stavbě Nových Mlýnů. Pohled na něj je ale impozantní.

Klášter Rosa Coeli

klášter Rosa Coeli Dolní Kounice

Z Pálavy lehká zajížďka, kterou ale doporučujeme všema deseti. Magické místo, které obklopuje aura tajemnosti – tak nějak by mohl znít slogan kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Jeho historie se začala psát již ve 12. století, dnes jde o chráněnou kulturní památku. Areál kláštera můžete znát také z filmového plátna. Natáčela se zde například pohádka O statečném kováři nebo seriál Četnické humoresky. Pokud se rádi vydáváte po filmových stopách, podívejte se na další místa, kde se natáčely pohádky

Náherný klášter Rosa Coeli je umístěný na okraji města Dolní Kounice. Z Pavlova to sem budete mít zhruba 35 km, z Mikulova pak 40 km. Až zde budete, na chvíli se zastavte a plně si uvědomte atmosféru tohoto místa. Citlivější jedinci dokonce mohou cítit přívaly pozitivní energie. Udává se, že stačí návštěva trvající pár minut a dobrou náladou budete nabití na několik hodin dopředu. Vyzkoušíte to?

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál a zámek Lednice

Zdánlivě nekonečný krajinářský komplex Lednicko-valtického areálu se vine v těsné blízkosti Pálavy. Tento tip na výlet bychom klidně mohli rozdělit na několik dílčích, protože stihnout v klidu navštívit zámek Lednice, zámek Valtice, Janův hrad, minaret a další kulturní či přírodní památky je spíše otázka dní než hodin. Rozhodně vám ale doporučujeme areálu potřebný čas věnovat, protože vzpomínky na zdejší krásu vám jen tak nevyblednou.

Lednicko-valtický areál se rozkládá na ploše o rozloze 300 km² a nechybí na seznamu UNESCO. Vidět tu toho můžete opravdu spoustu, my musíme vyzdvihnout zejména zámek Lednice. Ten právem bývá nazýván Perlou jižní Moravy. I když nepatříte mezi botaniky, podívejte se do zámeckého skleníku. Tato zelená oáza klidu zažene všechny chmury. Jestli tedy po dovolené na Pálavě ještě vůbec bude co zahánět.

Relax ve Valticích: pobyt s jídlem a wellness
Relax ve Valticích: pobyt s jídlem a wellness
Relax ve Valticích: pobyt s jídlem a wellness
Relax ve Valticích: pobyt s jídlem a wellness
Relax ve Valticích: pobyt s jídlem a wellness
Uložit
 • vlastní doprava
 • 3 dny / 2 noci
 • snídaně v ceně
 • Neomezené wellness, Sauna, Vířivka, Bazén
91%
Jižní Morava: Pálava mezi vinicemi a sklípky ve Wellness Hotelu Iris *** s vířivkou, zábalem a polopenzí
Jižní Morava: Pálava mezi vinicemi a sklípky ve Wellness Hotelu Iris *** s vířivkou, zábalem a polopenzí
Jižní Morava: Pálava mezi vinicemi a sklípky ve Wellness Hotelu Iris *** s vířivkou, zábalem a polopenzí
Jižní Morava: Pálava mezi vinicemi a sklípky ve Wellness Hotelu Iris *** s vířivkou, zábalem a polopenzí
Jižní Morava: Pálava mezi vinicemi a sklípky ve Wellness Hotelu Iris *** s vířivkou, zábalem a polopenzí
Uložit
Vinařský pobyt v Mikulově: Hotel Venuše *** se snídaní či polopenzí a degustací 6 vzorků vín i s výkladem
Vinařský pobyt v Mikulově: Hotel Venuše *** se snídaní či polopenzí a degustací 6 vzorků vín i s výkladem
Vinařský pobyt v Mikulově: Hotel Venuše *** se snídaní či polopenzí a degustací 6 vzorků vín i s výkladem
Vinařský pobyt v Mikulově: Hotel Venuše *** se snídaní či polopenzí a degustací 6 vzorků vín i s výkladem
Vinařský pobyt v Mikulově: Hotel Venuše *** se snídaní či polopenzí a degustací 6 vzorků vín i s výkladem
Uložit