Na co si dát pozor v Řecku?

Na co si dát pozor v Řecku?
Marie Hladká
Marie Hladká
autor12.09.2024
Co dělat při krádeži nebo ztrátě dokladů, kam volat v případě dopravní nehody a jaké je číslo na policii v Řecku? Na to vše, a mnohem víc, máme odpověď.

Co je dobré vědět při cestě do Řecka

Přemýšlíte, jestli je Řecko bezpečné pro vaši dovolenou? Dobrá zpráva – ano, je. Nějaká ta nepříjemnost vás může potkat, stejně jako kdekoliv jinde, ale obecně se nemáte čeho bát. Bezpečnostní situace je tu v podstatě stejná jako v dalších zemích v EU.

Pokud se vaše obavy točí okolo živelných pohrom nebo jiných výjimečných situací, které by vaši dovolenou v Řecku mohly ovlivnit, sledujte zpravodajství. Chcete-li být maximálně klidní, zaregistrujte se do systému DROZD a upozornění na případné hrozby dostanete automaticky. Důležité kontakty pro Řecko najdete na konci článku.

Dokonce i co se týká žraloků v Řecku si můžete oddychnout. Větší šance statisticky je, že vás zabije špunt od šampaňského. Jejich výskyt (žraloků, nikoliv špuntů) je tu navíc velmi vzácný a nebezpečí vám spíše nehrozí. Jsou ale místa, kde můžete narazit na méně známého žraloka modrého – například Kykladské ostrovy. Uklidňující fakt? Je to spíše noční predátor, takže ani toho nejspíš nepotkáte. Pro ještě větší klid mrkněte, co dělat při požahání medúzou nebo stoupnutí na ježka. 

Na co si dát pozor

Krádeže

I když je v Řecku v zásadě bezpečno, doporučujeme zvýšenou ochranu vašich osobních věcí. Obezřetní buďte hlavně na vysoce frekventovaných místech. Za poslední roky se tu bohužel zvýšila četnost pouličních krádeží. Jste-li ubytováni v hotelu, uchovávejte cennosti raději v trezoru, případně je dobře uložte nebo o jejich úschovu požádejte hotelový personál. Od všeho, co jim odevzdáte, si raději nechte sepsat uloženku nebo jiné potvrzení. Dobrá rada je také nemít všechny doklady pohromadě.

Takhle to zní možná trošku děsivě, ale nemějte obavy – nějaký ten zloduch se zkrátka najde v každé zemi. Obecně jsou ale Řekové velmi sluční. Navíc dbají na vstřícné chování a morálku, takže vám v případě nesnází určitě rádi pomohou.

Kapesné na útratu

Pozor – v Řecku jsou vysoce preferovány platby kartou. Nějaké to kapesné v hotovosti si s sebou i tak vemte, ale při směňování požádejte o menší bankovky. Spousta obchodů, služeb a dalších míst v Řecku totiž nepřijímá částky nad 200 a 500 EUR.

Obsah vašich kapes

Jestli s sebou nosíte třeba pepřák nebo i malý nožík, může vás to nepříjemně dohnat. V Řecku je tohle totiž bráno jako zakázané ozbrojování. Ještě horší situace by pak nastala, kdyby u vás našli detektor kovů. Za tuhle – pro nás srandičku – si klidně vysloužíte i pět let za mřížemi. Pokud byste si tedy chtěli hrát na archeology a hledat třeba na pláži skryté objekty, spolehněte se spíše na vaše ruce.

Splachování

Zní to až podivně, ale v Řecku se toaletní papír nesplachuje. Není to proto, že by neměli moderní záchody, ale odpadní potrubí je tu velmi úzké a chybí zde kanály, takže byste způsobili docela nepříjemnou situaci. Použitý toaleťák se hází do příslušných košů a nádobek k tomu určených.

Gesta a posunky

Víte, jak vypadá „OK“ když to chcete ukázat rukou? (Ukazováček a palec spojené do kroužku a zbylé prsty vztyčené nahoru.) Tenhle nevinný posunek totiž v Řecku znamená pěknou sprosťárnu. To asi není to, co chcete ukázat milé postarší recepční, že? :-) Matoucí bude také nesouhlas, který řekové dávají najevo kývnutím (naše ano). Každopádně jsou místní na turisty zvyklí a nemusíte se bát, že byste si měli veškeré obličejové výrazy a posunky někam zapisovat. Zajímavé to ale je rozhodně!

Plýtvání jídlem a vodou

Inu, tohle není slušné ani v našich krajinách, ale tady se mějte obzvláště na pozoru. Víme, že například v případě all inclusive dovolené je velmi snadné k tomu sklouznout, ale zkuste to nedělat. Zrovna v Řecku byste si tím totiž vysloužili neuctivé pohledy. Lepší je 10x vstát a nandat si další pochoutku, než mít překypující talíř a nedej bože něco z toho s lehce znechuceným výrazem odstrčit pryč.

Odhalené části těla

Nebojte, neznamená to, že na pláž si máte vzít neopren a do restaurace nesmíte mít šaty. Jde pouze o posvátná místa, jako jsou třeba kostely nebo chrámy. Řecká kultura je velmi hluboce provázaná s vírou. Zhruba 98 % místních se hlásí ke křesťanství a pevně si za svým náboženstvím stojí. Nemít tedy slušný oděv nebo alespoň zahalená ramena je považováno za nevhodné. Řekové totiž věří, že svatí dokáží vidět a neradi by je pohoršili.

Co dělat v mimořádné situaci

Krádež

Pokud jste měli tu smůlu a okradli vás v Řecku, pokuste se ihned zdokumentovat místo, kde k tomu došlo. Vypáčené dveře, rozbité okénko od auta, rozházený pokoj nebo dokonce i podivně „rozbordelená“ taška se vyplatí vyfotit. Poté samozřejmě ihned kontaktujte policii. Ideálně na nic příliš nesahejte a například odcizenou platební kartu ihned zablokujte. To můžete udělat buď ve vaší aplikaci nebo do banky rovnou zavolejte. Výhodou dovolené v Řecku je, že podmínky volání jsou bez příplatku.

Ztráta dokladů

V případě ztráty nebo odcizení dokladů kontaktujte mimo jiné také české velvyslanectví. Vystaví vám náhradní a ty staré označí jako odcizené, čímž se zneplatní. Až budete vyplňovat protokoly (ať už tady nebo na policii), vždy si velice důkladně pohlídejte, aby měli správné údaje. I malý překlep by mohl způsobit další nepříjemnosti na pojišťovně a úřadech.

Úraz a potřeba lékařské péče

V případě zranění postupujte úplně stejně jako u nás. Neprodleně přivolejte záchranku, případně sežeňte někoho z místních a požádejte o pomoc. Pokud máte strach z jazykové bariéry, využijte Google překladač, kam snadno napíšete, co chcete říct v češtině a vše se samo přeloží. Až bude vše zajištěno, kontaktujte klidně také pojišťovnu, u které jste si sjednali cestovní pojištění, případně vám poradí české velvyslanectví nebo dokonce váš delegát.

Náš tip: Před odjezdem si zkuste nastudovat pár základních frází v řečtině, kam si napíšete například výrazy jako je nehoda, pomoc apod… slůvka si můžete napsat foneticky nebo klidně i nakreslit řeckou abecedou a pak jen prstem ukázat na to, co potřebujete.

Dopravní nehoda

Budeme se opakovat, ale i v tomto případě platí, abyste neprodleně přivolali policii, případně záchrannou službu. A opět je důležité, abyste vše nafotili. Protokol o nehodě podepište až v momentě, kdy všemu budete rozumět. K tomu vám skvěle poslouží opět Google překladač, který zvládne přečíst i obrázky, takže porozumí i psanému textu. Pokud se chystáte na dovolenou do Řecka autem, nezapomeňte si zařídit pojištění i na něj, vyplatí se to.

Co dělat, když poškodím půjčený vůz

Nabourané půjčené auto, motorku nebo i čtyřkolku v Řecku budete řešit úplně stejně. Je tu kolečko hovorů: policie, pojišťovna, případně sanitka a následně také půjčovna, odkud vůz máte. Mrkněte i do smlouvy, kde najdete svá práva a povinnosti, které v takové situaci máte.

Náš tip: Doporučujeme připlatit si za kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí. Díky tomu totiž nebudete platit nejspíš nic a nebo jen zlomek toho, co bez něj.

Pokuta

Co dělat, když v Řecku dostanete pokutu? Peněžitý trest vás může postihnout například za porušení dopravních pravidel nebo za nedodržování některých předpisů. Nechte si vše vysvětlit a pokutu uhraďte. Při jejím placení je nutné mít s sebou doklady (cestovní pas nebo občanku) a určitě si vyžádejte také doklad o tom, že jste situaci vyřešili.

Živelná katastrofa

Co dělat v případě tornáda, zemětřesení nebo třeba požáru, když jste v Řecku? Rozhodně se řiďte pokyny, které dostanete od záchranných a krizových složek. K nebezpečí se cíleně nepřibližujte, na místech s rizikem se zbytečně nezdržuje a dodržujte obecná bezpečnostní pravidla. Další informace získáte také od delegáta nebo kontaktujte Velvyslanectví ČR.

Náš tip: Před odjezdem na dovolenou (a klidně i během ní) ověřujte informace také přímo na webu Ministerstva zahraničních věcí, kde najdete nejaktuálnější informace.

Krizové kontakty

  • Tísňové volání: 112
  • První pomoc: 166
  • Lékařská pohotovost: 1016
  • Lokální policie: 100
  • Turistická policie: 171
  • Hasiči: 199
  • Silniční asistence ELPA: 10 400
České velvyslanectví v Řecku (ambasáda)

Adresa: G. Seferi 6, 154 52 Palaio Psychiko, Athény

Telefon: +30 210 67 13 755, +30 210 67 29 916, -914

Fax: +30 210 67 10 675

E-mail: athens@mzv.gov.cz

Úřední hodiny: PO–PÁ od 8.30 do 7.00 hodin

Úřední hodiny pro veřejnost: ÚT–PÁT od 9.00 do 12.00 hodin

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené