Velikonoce patří mezi tzv. pohyblivé svátky, které nemají pevně stanovené datum. Zajímá vás, jak se určuje termín Velikonoc? Oslava „svátků jara“ připadá vždy na první neděli po prvním jarním úplňku. Pokud úplněk náhodou vyjde na neděli, Velikonoce se slaví až neděli následující.
Kdy tedy budou Velikonoce v roce 2025? První jarní úplněk nastane v neděli 13. dubna. Velký pátek tak bude 18. dubna, pak oslavíme Velikonoční neděli a 21. dubna Velikonoční pondělí.
A kdy jsou velikonoční prázdniny? Školáci mají volno jeden den: ve čtvrtek 17. dubna 2025. Takový prodloužený víkend přeje společným zážitkům. Koukněte na naše tipy, kam na Velikonoce vyrazit.
Velikonoce začínají tzv. Květnou nedělí (v roce 2025 vychází na 13. dubna). V tento den si křesťané připomínají příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma, kde jej lidé vítali jarními výhonky palmových ratolestí. Právě od toho se odvozuje název „květná“.
Protože v Česku palmy nemáme, zavedl se zvyk trhat místo nich kočičky. Vyzdobte si jimi (nebo jinými jarními květinami) dům. Kromě zušlechťování příbytku o Květné neděli už jen relaxujte. Podle tradic je přísně zakázáno péct. Od přípravy velikonočních dobrot si proto dejte pauzu.
Říká vám něco Modré pondělí, Šedivé úterý a Škaredá středa? Pokud tyto názvy slyšíte poprvé, nejste sami. Velká část lidí zná až Zelený čtvrtek a dny po něm následující. Modré pondělí bylo tradičně dnem, kdy se nepracovalo. Jestli budete mít dovolenou po celý týden, tenhle zvyk snadno dodržíte. Pokud ne, alespoň si oblečte něco modrého. Jen tak, pro zlepšení dne.
Na Šedivé úterý se pečlivě vymetaly všechny rohy, aby v domě nezůstala jediná pavučina. Za nás to ale není nutné s úklidem přehánět ani na Šedivé úterý. Raději si dejte něco dobrého na zub, ať si ten šedivý den krásně projasníte.
A co Škaredá středa? V tento den se údajně odehrála Jidášova zrada. Tradice velí se co nejvíc usmívat. To proto, aby se vás po zbytek roku nedržela špatná nálada.
Na Zelený čtvrtek byste měli sníst něco zeleného. Tradiční je velikonoční nádivka z kopřiv, ke kterým můžete přidat i špenát, sedmikrásky, pampelišky nebo třeba medvědí česnek. Vyzkoušet můžete také brokolicovou polévku, jakýkoliv pokrm plný bylinek nebo zelené pivo. Právě to na Zelený čtvrtek vaří spousta pivovarů. Pozvěte přátele nebo rodinu a na jedno si zajděte. Jste z Prahy nebo okolí? Pak se vám (nejen) na Zelený čtvrtek může hodit náš seznam pražských pivovarů.
Zvyky jasně praví, že na Velký pátek by se nemělo uklízet, prát prádlo ani pracovat na zahradě. Taky si říkáte, že je to jasné znamení, které doslova vybízí k výletům? Oslavte příchod jara třeba procházkou po povalovém chodníčku kolem některé z naučných stezek. Tady jednoznačně platí škola hrou. Uvidíte, že takovému způsobu poznávání se ani potomci bránit nebudou.
Velikonoční přípravy vrcholí! Na Bílou sobotu se tradičně peče beránek, zdobí vajíčka a plete pomlázka. Zachováváte tyhle zvyky? Pak byste se jim měli věnovat právě v sobotu. Zdobením kraslic mimochodem nemusíte strávit celé odpoledne. Stačí vzít černou fixu a vajíčkům přimalovat veselé obličeje. A hned potom si můžete hodit nohy nahoru.
Boží hod velikonoční (nebo také Velikonoční neděle) už je zasvěcený oslavám. Jedná se totiž o den zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Žádný úklid, jen slavnostní oběd o několika chodech a poté procházka do jarní přírody. Tenhle den má být o rodině, odpočinku a dobrém jídlu.
Velikonoční pondělí se nese ve znamení pomlázky. Pokud tenhle zvyk dodržujete, víte, že nejvíc byste měli odměnit prvního koledníka? Právě ten údajně přináší největší štěstí. A i když na Velikonoce doma nebudete, po celé České republice se konají tematické trhy a jiné společenské akce, které vám atmosféru křesťanských svátků mile připomenou.
od 5 790 Kč
za 2 osoby
od 4 700 Kč
za 2 osoby
od 7 450 Kč
za 2 osoby
od 1 490 Kč
za 2 osoby
od 5 270 Kč
za osobu
od 8 425 Kč
za osobu
od 6 990 Kč
za osobu
od 3 699 Kč
za 2 osoby
od 5 990 Kč
za osobu
od 9 299 Kč
za osobu