Vyhledat dovolenou

Pražské pivovary, které stojí za návštěvu

Pražské pivovary
Pavla Hejduková
Pavla Hejduková
autor12.01.2023
Říká se, že Česko je země pivu zaslíbená. Právě milovníkům zlatavého moku je určený tento Skrz Tip. Až se příště budete ptát „kam na pivo v Praze“, koukněte do našeho přehledu skvělých pražských pivovarů. Vybrali jsme takové, které pivo nejen vaří, ale také vám ho na místě rádi načepují. Tak ať chutná!

Češi národ pivařů

Na začátek trocha čísel. Už jste někdy slyšeli o organizaci Brewers of Europe sdružující národní pivovarnické asociace? A věděli jste, že daná společnost každoročně vydává ročenku zvanou Pivní statistika EU? Vyčtete z ní kupu zajímavých informací. 

Na jednoho Čecha za rok připadá 142 litrů piva. To nás řadí na 1. místo žebříčku nejpilnějších konzumentů v EU. Pro lepší představu: na 2. místě je Rakousko se 107 litry, na 3. místě Německo se 102 litry. Na opačném konci žebříčku se nachází Francie se 33 litry. A ještě zmíníme Slovensko. Tam na osobu připadá 74 litrů piva.

Kde Češi oblíbený nápoj konzumují? 65 % doma, 35 % venku

Aktuálně je u nás 530 pivovarů.

V Praze můžete navštívit 51 aktivních pivovarů (zdroj).

Náš kolega Lukáš se o pivovary dlouhodobě zajímá a ty pražské má v malíku. Podělil se s námi proto o své poznatky a zkušenosti, kde si dáte to nejlepší pivo v Praze. Pivovary jsme seřadili podle vzdálenosti od centra Prahy. U každého navíc najdete informaci o cenách a o tom, zda se přímo na místě nebo v jeho okolí nachází vyžití pro rodiny s dětmi. Takže kam v Praze vyrazit?

Pivovar Ossegg

Nejlepší pivo Praha

Pivovar Cisterciánského opatství z Oseka na Ústecku jsme v Praze přijali za vlastní poté, co zde postavil restauraci kousek od Náměstí Míru. Ve spodním patře se nachází pivovar, který si můžete za průhlednými skly prohlédnout.

K dobrému pivu samozřejmě patří i dobré jídlo a interiér –⁠ obojí Ossegg splňuje na výbornou. Návštěva proto rozhodně stojí za to. Jejich Ruthard 11° vás osvěží v každém období, jedná se o velmi pitelnou jedenáctku. V pivovaru Ossegg se zaměřují hlavně na ležáky, ale vždy u nich na čepu najdete i nějaký speciál, který stojí za vyzkoušení. Až vám vyhladoví, nasytíte se vynikající českou kuchyní v moderním stylu.

Cenová kategorie: Střední

Příklady cen: Velké pivo 55 až 60 Kč, hlavní chody cca 195 až 300 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Restaurace i okolí částečně

Adresa: Římská 45, Praha 2

Loď pivovar

Pivovar na lodi? Ano! Vedle Štefánikova mostu kotví bývalá diskotéková loď ze 60. let, kterou na pivovar přestavěl v roce 2015 nadšenec do piva. Její paluba se po náročné rekonstrukci otevřela veřejnosti v roce 2017 a za těch pár let se stala nedílnou součástí Prahy.

Loď je rozdělená na tři paluby: pivnice, restaurace a střešní zahrádka. Ve spodních patrech si můžete prohlédnout ležácké tanky. Pivo svými názvy odkazuje na historii naší republiky a za svou kvalitu získalo několik ocenění. Za nás doporučujeme např. Monarchii, což je tmavá třináctka. Pivo vám natočí s sebou, nebo si ho můžete koupit v lahvích. Nicméně nejlepší je vychutnat si jej na střešní zahrádce a užívat si osvěžující větřík a pohled na Vltavu.

Cenová kategorie: Střední

Příklady cen: Velké pivo 50 až 70 Kč, hlavní chody cca 245 až 325 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Přímo na lodi vyžití není, v okolí částečně

Adresa: Dvořákovo nábřeží, kotviště číslo 19, Praha 1

Sibeeria/BeerGeek

Původně létající pivovar Sibeeria založili nadšenci z BeerGeeku na Vinohradech už v roce 2014. Postupně se usídlili v industriální čtvrti ve Vysočanech, kde si od minulého roku pivo i vaří. Můžete si ho tam zakoupit, posezení je ale primárně v BeerGeeku kousek od Jiřího z Poděbrad. BeerGeek se také pyšní kuchyní se jménem Blue Flying Monkey. Sibeeria se za 7 let existence dostala mezi TOP minipivovary v Praze a má pestrou nabídku chutí a pivních stylů, kde si každý přijde na své a rozhodně nebude litovat vynaložených financí.

Cenová kategorie: Vyšší

Příklady cen: Velké pivo 70 až 150 Kč, BBQ křidélka 300 Kč včetně přílohy

Místo vhodné pro rodinu: Přímo v restauraci vyžití není, v okolí částečně ano

Adresa: Vinohradská 988/62, Praha 3 (BeerGeek bar)

Dva kohouti

Dva kohouti pivovar Praha

Projekt broumského pivovaru Matuška (kohout Adam Matuška) a gastro skupiny Ambiente (kohout Lukáš Svoboda) byl pečlivě vyhlížen ještě před svým otevřením na konci roku 2018. Jedinečné místo ve středu Karlína s obrovskou zahrádkou, kde vám nabídnou ten nejlepší ležák v Praze. Jinak to ani nelze popsat.

Pivovar Dva kohouti je zejména o zahrádce, jelikož vnitřní prostor nepojme mnoho lidí. Odpoledne i večery jsou zde plné nehledě na počasí a roční období, což hovoří za vše. Kohoutí piva a speciály jako například Touchdown si můžete objednat na různých eshopech, ale nejlepší je to přímo z pípy. Dva kohouti vám k pivu nabídnou jerky a mandle. Víc se případně nadlábnete v Bufetu Karlín, který se stará o jídlo na dvorku.

Cenová kategorie: Střední

Příklady cen: Velké pivo 69 až 99 Kč, chuťovky k pivu cca 118 až 290 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Restaurace i okolí částečně

Adresa: Sokolovská 81/55, Praha 8

Pivovar Národní

Mezi pražskými minipivovary se dají najít hotové skryté poklady. Příkladem za všechny je pivovar Národní postavený v centru Prahy vedle nové scény Národního divadla v areálu Voršilského kláštera ze 17. století. 

Jedná se o prostornou restauraci se zřejmě největší zahrádkou ve vnitrobloku v centru. Ta je krásná a ideálně stavěná na vychutnání ležáků, které zde vaří zkušený sládek. Na čepu nikdy nechybí ani nějaký speciál. Pivovar Národní si skvělé hodnocení vysloužil nejen pivem, ale také díky tomu, že se jedná o restauraci pro místní. Sice neodmítne ani turistu, nejde ale o turistickou past, kterých v centru Prahy bohužel máme habaděj.

Cenová kategorie: Střední

Příklady cen: Velké pivo 52 až 56 Kč, hlavní chody cca 200 až 400 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Restaurace ano, okolí částečně

Adresa: Národní 8, Praha 1

Bad Flash

Praha pivovary

Bad Flash je mezi Pražany známá firma, podniky najdete v provařené Krymské ulici a v Karlíně. Doposud létající pivovar nově vybudoval své vlastní zázemí pro vaření piva v Kobylisích. Jeho devízou jsou hlavně IPA, wity, stouty, ALE a lambiky. Bad Flash bez problému potkáte na větších festivalech, ve svých pivárnách se vás budou snažit oslovit nejen pivem, ale také výjimečným interiérem. Málo lidí navíc ví, že kluci z Bad Flash provozují i legendární Kulový blesk na I.P. Pavlova a Zlý časy v Nuslích, kde dostanete ty nejlepší pecky z celých Čech a zahraničí.

Cenová kategorie: Různá, hodně záleží na vašem výběru

Příklady cen: Velké pivo od 70 až 150 Kč, pivní chuťovky cca 200 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Restaurace ne, okolí také spíše ne

Adresa: Krymská 2, Praha 10 a Březinova 21, Praha 8

Pivovar Lajka

Pivovar Lajka Praha

Pivovar Lajka na Letné je relativním nováčkem na pražské pivní scéně. Díky chuťově zajímavým pivům a stylové kavárně se ale bleskově uchytil. Kavárna v jarních a letních měsících otevře svá velká okna jako kavárna Slavia a vy pak máte pocit, jako byste seděli venku s dobrým vychlazeným ležákem v ruce, přitom jste stále pod střechou. 

Pivovar Lajka je rovněž známý svými akcemi (např. grilováním před kavárnou) a blízkostí parku Stromovka. Není tak problém pivo následně vychodit v krásném prostředí (a vrátit se třeba ještě pro jedno). Stejně tak si ho můžete vzít s sebou nebo si jedno vychutnat po sportu. Nabídka je krásně pestrá. Najdete zde nejen zajímavá piva vhodná do letních měsíců, ale také objemnější stouty nebo ALE.

Cenová kategorie: Střední

Příklady cen: Velké pivo 52 až 60 Kč, pivní/kavárenské pokrmy cca 100 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Restaurace ne, okolí ale ano

Adresa: U Akademie 366/11, Praha 7

Pivovar Ládví Cobolis

Nejlepší pivo Praha

Na jaře roku 2018 se v Ládví objevil pivovar Cobolis ve zbrusu nové opravené restauraci v místním kulturáku. Hned zaujal jménem svého sládka Pavla Palouše, který stojí za úspěchem frýdlantského pivovaru Albrecht. Pokud neznáte Albrechta, tak je nejvyšší čas to napravit a někdy se do severních Čech vydat na výlet. Ale teď jsme v Praze, tak ještě neodjíždějte.

Pivovar Ládví Cobolis nabízí piva mnoha stylů, chutí i stupňů. Ukazuje, že pokud jde o lehká piva 10° a 12°, tak prostě umí. A výborná jsou i ta silná (17°+). Restaurace je zde plnohodnotná, takže vám během pití piva nevyhládne. Zdejší lokalita je také vyhlášená jako jedno z nejlepších sídlišť v ČR (Ďáblické). Znát můžete také Ďáblický hřbitov, kterým šla česká historie. Projdete se také?

Cenová kategorie: Střední až vyšší

Příklady cen: Velké pivo 49 až 72 Kč, chuťovky k pivu cca 135 Kč, hlavní chody cca 185 až 315 Kč

Vhodné pro rodinu: Restaurace i okolí ano

Adresa: Burešova 1661/2, Praha 8

Hostivar

Hostivar byl člověk, který vařil cizím lidem nebo je chránil. Pojmenovat tak pivovar bylo velmi příhodné. Hostům se otevřel v roce 2013 a pro velký úspěch o pár let později ještě jednou, jen o kousek dál, pod jménem H2 – navíc s pekárnou, kde pečou nejlepší chleba v okolí.

V původním Hostivaru naleznete krásnou restauraci s obří zahrádkou, kde můžete vypustit své ratolesti a užívat dobrého piva, než vyrazíte na průzkum lesa kolem hostivařské přehrady. Naopak H2 ocení zejména řidiči, poněvadž jde o první pivovar, kde je drive-thru. U okénka si z auta objednáte pivo, jídlo nebo pečivo a můžete vesele pokračovat domů (dřív prosím nepijte).

Hostivar je také známý tím, že zavedl kulaté pivní lahve, které mají poutko a jsou báječné na výletování. A tomu my fandíme!

Cenová kategorie: Střední

Příklady cen: Velké pivo 46 až 66 Kč, chuťovky k pivu cca 94 až 200 Kč, hlavní chody 139 až 265 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Ano, restaurace i okolí

Adresa: Lochotínská 656, Praha 19 a Hornoměcholupská 750/115, Praha 15

Kbelský pivovar

Kbely byly v minulosti vesničkou, kde se pivo vařilo už v 18. století. Po připojení k velké Praze tato tradice postupně upadala až zcela vymizela a byla nahrazena slavnou historií vojenského letiště Kbely a Českého rozhlasu. Dnes jde o rostoucí mladou „pražskou“ čtvrť, kde se ještě stále můžete cítit jako na malém městě. 

Zhruba před 3 roky nastal ten pravý čas, aby zákazníci uzráli nejen v Praze, ale také v Kbelích. Parta nadšenců tu proto otevřela pivovarní restauraci. Ta přesně zapadá do konceptu moderních pivovarů s velkou zahrádkou, která je hojně navštěvována cyklisty. Kbelský pivovar se snaží mít od každého významného pivního stylu jedno vlastní vypiplané pivo. Jejich jména ctí tradici staré kbelské obchodní cesty i okolí, a tak můžete ochutnat 11° pocestných, 12° pilotů či 15° sirén. Před nebo po obědě pak můžete vzít děti do místního vojenského leteckého muzea.

Cenová kategorie: Střední

Příklady cen: Velké pivo 53 až 63 Kč, chuťovky k pivu cca 88 až 200 Kč, hlavní chody 124 až 300 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Ano, restaurace i okolí 

Adresa: Mladoboleslavská 1122, Praha 19

TIP:

Víte, že ve svém oblíbeném hořkém moku se můžete i vykoupat? Pivní koupele mají celou řadu pozitivních účinků na zdraví. A k tomu ten parádní relax...

Počernický pivovar

Dolní Počernice, které leží na trase vlaku z Hlavního nádraží do Českého Brodu, jsou snadno dostupné i z Černého Mostu nebo Vysočan. Jedná se o oblíbenou rodinou a cyklistickou destinaci, protože se zde nachází velký zámecký areál s parkem, rybníkem a pivovarem.

Po mnoho let objekty u parku smutně chátraly, v roce 2016 tu ale otevřeli novou restauraci Léta Páně s pivovarem. Odvážný krok v tehdejším čase, avšak vzhledem k malé konkurenci a vysoké oblíbenosti parku se restaurace uchytila. Pivovar se postupně rozšiřoval a začal se objevovat na pražských pivních festivalech. Dnes tu stojí také pizzerie, lázně a penzion. Lidé sem chodí na zajímavé kousky jako kopřivové pivo či letní osmička. Úspěch místních podniků se projevil i na zámeckém parku, který se zvětšil a prošel kompletní revitalizací. Díky vzrostlým staletým stromům je tady v létě božsky. Vyzkoušejte.

Cenová kategorie: Střední

Příklady cen: Velké pivo 52 až 63 Kč, chuťovky k pivu cca 160 až 250 Kč, hlavní chody cca 265 až 365 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Ano, restaurace i okolí

Adresa: Národních hrdinů 3, Dolní Počernice

Únětický pivovar

Pivovar Únětice u Prahy

Únětický ležák je v Praze již celkem známá firma, kterou ocení nejeden pivař. Nezmínit tohoto souseda by proto byla až hanba. Pivovar se nachází v krásném zrekonstruovaném areálu ve středu Únětic na Únětickém potoku, kde je doslova jako v pohádce. Ačkoliv se Únětický pivovar zaměřuje primárně na ležáky, na čepu vždy najdete i nějaký speciál. Součástí pivovaru je plnohodnotná restaurace. V místní kuchyni vám připraví výborné české speciality a další chuťovky.

My do Únětického pivovaru jezdíme vlakem z Holešovic do Roztok, odtud pěšky skrz Tiché údolí plné krásné přírody. Dorazit můžete také na kole či autobusem z Podbaby. Místo na výlet s rodinou jako dělané. Koná se tu rovněž mnoho společenských akcí a koncertů, určitě se proto vyplatí sledovat program.

Cenová kategorie: Nižší

Příklady cen: Velké pivo 47 až 55 Kč, jídla k pivu cca 85 až 145 Kč, hlavní chody 165 až 265 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Ano, restaurace i její okolí

Adresa: Rýznerova 19, Únětice

Pivovar Libertas

Pivovar Libertas Praha

Dobré pivo si nedáte pouze v hlavním městě, stačí popojet pár kilometrů na návštěvu k sousedům. Na hranicích s Prahou se nachází malé město Úvaly, kde sídlí velmi kvalitní pivovar Libertas. Ten si zde vybudoval moderní restauraci a pivovar se zahrádkou. Pyšní se prvotřídní IPA. Pojmem jsou také letní Weizeny a soury či silné speciály, které sládek nechává ležet v sudech od Whiskey nebo Cherry. Ve skle můžete Libertas sehnat dokonce i v Albertu. 

Na místě se často griluje, takže si můžete dát povedená žebírka nebo hamburger. Pivovar je na trase do Českého Brodu, z centra Prahy jste zde vlakem CityElefant Českých drah maximálně do 25 minut. A když už tu budete, zajděte do zdejšího venkovního bazénu, který má 50 metrů.

Cenová kategorie: Střední až vyšší

Příklady cen: Velké pivo 47 až 89 Kč, jídla k pivu cca 100 až 170 Kč

Místo vhodné pro rodinu: Ano, restaurace i její okolí

Adresa: Škvorecká 2200, Úvaly

TIP:

Degustace vína je stará známá věc, dopřát si ale můžete i degustaci piva. Prostorem pivovaru vás obvykle provede sládek, který vám moc rád povykládá něco o vaření zlatavého moku. Někde se do jeho přípravy můžete i sami zapojit.

TIP:

Z některých pivovarů v Praze se staly také zážitkovary. To znamená, že vám připraví unikátní privátní lázeň. Jiné vás dokonce i ubytují, nabídnou chutnou stravu a wellness. To vše samozřejmě s chutí a vůni piva. Podívejte se na pivní lázně v Praze.

Líbí se Vám Skrz Tipy?

Nenechte si utéct další.

Nenechte si ujít akční dovolené