Objevujte památky UNESCO v Česku

Pavla Hejduková Pavla Hejduková
Objevujte památky UNESCO v Česku

Až do roku 2019 jich bylo 12, dnes už jich napočítáme rovných 16. Vyberte si některou z památek UNESCO v ČR a vyrazte o jednom ze slunečných víkendů na výlet. Protože pro velké zážitky nemusíte jezdit daleko, máme je za humny.

Hledáme pro vás ty nejvýhodnější nabídky od našich partnerů.

Co je to UNESCO?

 • Na úvod krátké vzdělávací okénko. Zkratka UNESCO označuje Organizaci spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu. Ta pod sebou sdružuje přírodní a kulturní bohatství po celém světě. Na seznamu světového dědictví je aktuálně zapsáno 1 153 památek. Nejvíc jich najdete v Itálii (celkem 58). Na 2. místě figuruje Čína s 56 zápisy, následuje Španělsko se 49 zápisy.

  Jak se pamětihodnost na seznam UNESCO vůbec dostane? Musí jít o unikátní místo se zvláštním historickým nebo kulturním významem. O zápis se nejčastěji ucházejí starobylé ruiny, historické budovy, celé části měst, pouště, jezera nebo hory. O (ne)schválení nominace následně rozhoduje výbor na svém zasedání.

Praha – centrum + Průhonický park

 • UNESCO ČR: Pražský hrad

  Naše putování po památkách UNESCO v Česku začínáme v Praze – matce měst. Její historické centrum organizace ocenila již v roce 1992. Pokud ho chcete projít celé, myslete na kvalitní obutí. Je to totiž pořádná štreka, jde o vůbec největší památkově chráněné území České republiky

  Co všechno musíte projít, abyste si UNESCO v Praze mohli odškrtnout ze svého seznamu? Začněte Pražským hradem, největším hradním komplexem u nás. V podhradí si projděte malebnou Malou Stranu a přes Karlův most přejděte na druhý břeh Vltavy. Zde vás přivítá Staré Město se slavným Staroměstským náměstím. Atmosféru Židovského města nasajte v Josefově a pak už se vydejte na tajemný Vyšehrad s bájným pokladem. Abyste to měli skutečně kompletní, navštívit musíte ještě Park Průhonice v okresu Praha-západ. Den budete končit plní dojmů.

 • 5* odpočinek v centru Prahy s jídlem i wellness
  Koupeno 63×
 • 4* pobyt v Praze: jídlo i relax ve wellness
  Koupeno 275×
 • Pobyt v Praze: snídaně, vstupy do muzeí i slevy
  Koupeno 196×

Do Prahy ►

Český Krumlov – historické centrum

 • UNESCO ČR: Český Krumlov

  Mezi památky UNESCO v ČR se hrdě řadí také historické jádro Českého Krumlova. Toto věhlasné město na jihu Čech sice není velké rozlohou, vyniká ale něčím úplně jiným – jedinečnou atmosférou. Toulky zdejšími uličkami si zamilují obdivovatelé historie, romantické duše i všichni se smyslem pro krásu. Té se tu totiž nebudete moct nabažit. Přednosti Krumlova jsou známé i za hranicemi naší republiky. V létě zde potkáte zajímavou směsici lidí: české a zahraniční výletníky, cyklisty i vodáky.

  Symbolem města je zámek. Jedná se o druhý největší hradní komplex v Čechách, ten první už znáte. Stojí na strmém skalním ostrohu, který z jedné strany obtéká Vltava, z druhé Polečnice. Vycházka k hradu a po historickém centru, jehož genius loci vás dostane poprvé i po dvacáté, bude jedním z nejhezčích letních zážitků. Pokud jste tedy ještě v Českém Krumlově nebyli, je nejvyšší čas to napravit.

  TIP

  Nic vám samozřejmě nedá tolik jako vidět všechnu tu nádheru naživo. Pokud se ale hned teď nemůžete do Krumlova rozjet, podívejte se na videa našeho kolegy Martina: 1. díl a 2. díl. Martin vám zážitek zprostředkuje více než věrohodně. 

 • Pobyt s polopenzí na statku v jižních Čechách
 • Pobyt v centru Krumlova: snídaně i večeře či wellness
  Koupeno 51×
 • Český Krumlov: Pobyt přímo v centru luxusně v Hotelu Grand **** se snídaní či polopenzí a láhví Prosecca
  Koupeno 17×

Do Krumlova ►

Kutná Hora – historické centrum

 • UNESCO ČR: Kutná Hora

  Když spojíte velkolepou gotickou katedrálu sv. Barbory, milou atmosféru centra, dlážděné uličky a výhledy do zeleně, dostanete ideální kombinaci pro výlet prakticky v jakémkoliv ročním období. Protože se tu dříve těžilo stříbro, Kutné Hoře se někdy přezdívá pokladnice českých králů. Dnes už je těžba minulostí, nahlédnout ale můžete do královské mincovny. (Nejen) s dětmi pak navštivte galerii GASK, kde si prohlédnete zajímavé výstavy a dítka se mezitím vyřádí ve vizuálních hernách.

  Kutná Hora nenabízí jenom malebné centrum od roku 1995 zapsané na seznamu UNESCO, ale také krásnou přírodu v okolí. Projeďte si třeba naučnou cyklistickou stezku Kolem Kutné Hory nebo vyšlápněte 144 schodů na rozhlednu Kaňk. A až se unavíte procházkou plnou kutnohorské nádhery, stavte se v centru na nějakou vzpruhu. Třeba do milé Kavárny na Kozím plácku.

 • Kutná Hora s výhledem na chrám sv. Barbory v dobové Vile U Varhanáře *** s polopenzí a láhví sektu
  Koupeno 43×
 • Pobyt v Kutné Hoře: jídlo, wellness i památky
  Koupeno 59×
 • Kutná Hora na 3-7 dnů, snídaně v ceně

Do Kutné Hory ►

Telč – historické centrum

 • UNESCO ČR: Telč

  Pouze 5 300 obyvatel, přesto má statut nejpohádkovějšího českého městečka. Na seznamu památek UNESCO v Česku nalezneme také historické centrum Telče. Projděte se po náměstí Zachariáše z Hradce, které je ze všech stran lemováno měšťanskými domy se štíty a podloubími. Když na náměstí vstoupíte poprvé, budete mít pocit, jako byste se ocitli v pohádce. Některé se zde mimochodem skutečně natáčely. Až příště uvidíte Pyšnou princeznu nebo Z pekla štěstí, dívejte se pozorně. Možná některá telečská místa poznáte. Jestli chcete poznat i další filmové kulisy, přečtěte si náš tip o místech, kde se točily české pohádky.

  Z náměstí zamiřte k zámku Telč, který je nejnavštěvovanějším místem v kraji Vysočina. Jeho renesanční architektura bere dech i těm, kterým obdivování staveb jinak příliš neříká. Vaše kroky by měly vést také do zámeckého parku. To nejlepší na konec – vystoupejte na věž kostela sv. Jakuba. Pokud odněkud budete mít Telč jako na dlani, bude to právě odtud.

 • Historické centrum Telče: Romantika v Hotelu U Černého orla *** s polopenzí, láhví vína a kávou se zákuskem
  Koupeno 17×
 • Telč na 3-8 dnů, snídaně v ceně
 • Telč, Vysočina: Hotel Antoň

Do Telče ►

Kostel sv. Jana Nepomuckého

 • UNESCO ČR: Zelená hora

  Už jste někdy slyšeli jméno Jan Blažej Santini-Aichel? Pokud ne, zapamatujete si ho, jakmile poznáte jeho nejvýznamnější stavbu. Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře mezi české památky UNESCO patří od roku 1994. Najdete ho ve Žďáru nad Sázavou.

  Zajímavostí je, že kostel na Zelené hoře provází znamení pěti a symbol jazyka. Stavba má půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy, do areálu vede 5 vchodů a v chrámu najdete 5 kaplí s 5 oltáři. A co ten jazyk? Když zakloníte hlavu, uvidíte ho přesně ve středu kupole. Jde o symbol svatého Jana Nepomuckého. Když totiž exhumovali jeho ostatky, v lebce našli nezetlelý jazyk. Až o mnoho let později vyšlo najevo, že domnělý jazyk byl ve skutečnosti zmýdlovatělou mozkovou tkání. 

 • Vysočina: Penzion Taferna
 • Vysočina: Hotel Hajčman
 • Vysočina: Hotel a Hostinec Tálský mlýn

Do Žďáru ►

Lednicko-valtický areál

 • Lednice UNESCO

  Lednicko-valtický areál je moravská perla. Takto rozsáhlou komponovanou krajinu v Evropě už nikde jinde nenajdete. Posetá je památkami, ze kterých vám zrak bude přecházet. Je těžké vybrat jenom pár nejlepších, ale lednický zámek, minaret nebo valtickou Kolonádu na Reistně by byla velká škoda minout. Krásný zážitek vám ještě vylepší sklenička poctivě vyrobeného moravského vína.

  Na Lednicko-valtický areál si můžete vyhradit klidně několik dnů a stále budete mít čím se kochat. Jestli ale rádi podnikáte jeden výlet za druhým, potěší vás blízkost Pálavy. A co všechno vidět tam? Zjistíte v našem přehledu výletů po Pálavě.

 • Jižní Morava 10 minut chůze od zámku Lednice v Penzionu Myslivna s polopenzí, vínem, bowlingem a kulečníkem
  Koupeno 56×
 • Penzion v Lednici: snídaně i víno, masáž a kola
  -12 %
 • Lednice na 3-4 dny, snídaně v ceně

Do Lednice ►

Kroměříž – zámek se zahradami

 • UNESCO ČR: Kroměříž

  V Kroměříži je na seznamu památek UNESCO zapsáno moravské Versailles neboli Arcibiskupský zámek a jeho okolí plné zeleně. Zajděte ji obdivovat třeba do známé Květné zahrady, kterou můžete znát rovněž pod názvem Libosad. Tento kousek nebeské nádhery patří mezi nejvýznamnější zahradní díla. A to nejen u nás, ale také na světě. Květiny jsou tady uspořádané do geometrických ornamentů. Pokud máte někdy chuť se jenom tak ztratit, můžete tak učinit v jednom ze dvou zahradních labyrintů. Ve svém živlu budou také děti.

  Arcibiskupský zámek Kroměříž má nejen krásný exteriér, ale také interiér. Rokoková výzdoba Sněmovního sálu patří mezi nejkrásnější ve střední Evropě. Někde vám tak stačí se na zámek podívat zvenku, v Kroměříži to ale platit nebude.

 • Pobyt v kroměřížském pivovaru s jídlem i wellness
  Koupeno 100×
 • Střední Morava: Hotel Bouček
 • Střední Morava: Penzion Zlobice

Do Kroměříže ►

Holašovice – památková rezervace

 • UNESCO ČR: Holašovice

  Kousek od Českého Krumlova najdete obec Holašovice. Právě tady si budete připadat jako v Jiříkově vidění. Vesnička platí za dokonalou ukázku tzv. selského baroka, a díky tomu si vysloužila své čestné místo mezi památkami UNESCO. Věděli jste, že se tu dokonce natáčela filmová verze slavné opery Prodaná nevěsta?

  Malebné domky vesničce propůjčují pohádkovou jihočeskou atmosféru, ve které se budete chtít procházet dlouhé hodiny. Doporučujeme si počkat na podvečerní čas, kdy domky ve zlatém světle zapadajícího sluníčka vypadají obzvláště působivě. Pokud vás čekání na západ slunce unaví, zastavte se ještě na menhirovém poli hned za vesnicí. Návštěva tzv. jihočeského Stonehenge vás dobije energií. A jestli naopak nebudete mít dost, naplánujte si další výlety po jižních Čechách

  TIP

  Mrkněte se na video od Martina, který Holašovice také navštívil. Ukáže vám, jak hezky se dá celý výlet spojit se Stezkou korunami stromů na Lipně. 

 • Odpočinek na Orlíku s wellness a jídlem
  Koupeno 11×
 • 4* pobyt v centru Tábora s jídlem a wellness
  Koupeno 55×
 • Jižní Čechy s jídlem i s výletem za velbloudy

Do Jižních Čech ►

Litomyšl –⁠ zámek a jeho areál

 • UNESCO ČR: Litomyšl

  V roce 1999 mezi památky UNESCO v ČR přibyla další historicky i architektonicky významná stavba. Státní zámek v Litomyšli je skvělou ukázkou renesančního stylu. Prohlédnete si tu unikátní sgrafitovou výzdobu, francouzskou zahradu a anglický park. Příznivci opery budou znát hudební festival Smetanova Litomyšl, který se zde pravidelně koná od roku 1949.

  Máte pro strach uděláno? Pak vás nevyděsí, že v jižním křídle zámku kdysi strašilo. V jednom z pokojů kdosi neviditelný noc co noc chodil a přesouval nábytek. Strašení skončilo až když v pokoji přespal zbožný mnich, který neklidného ducha vysvobodil. Dnes se zde tedy bát nemusíte, historku ale využijete před prohlídkou. Stačí ji povědět dětem a popíchnout je, že se strašidlo může kdykoliv vrátit. Uvidíte, že budou jako myšky.

 • Půvabná Smetanova Litomyšl (UNESCO) v Pension U Háje se snídaněmi, pivem na uvítanou a vstupem do sauny
  Koupeno 19×
 • Krásy Litomyšle: ubytování u zámku, snídaně i sauna
  Koupeno 17×
 • Pobyt pro dva v hotelu Aplaus

Do Litomyšle ►

Olomouc –⁠ Sloup Nejsvětější Trojice

 • UNESCO ČR: Olomouc

  V Olomouci UNESCO ocenilo sloup Nejsvětější Trojice. Není se čemu divit, sloup je opravdu monumentální a v barokním duchu až neuvěřitelně zdobný. Postavený byl mezi roky 1716 až 1754 jako symbol vděku za ukončení morové epidemie. Na sloupu pracovaly pouze šikovné olomoucké ručičky, stavba tak bývá brána jako symbol lokálního patriotismu. Sloup má na výšku 35 metrů, jeho součástí je vnitřní kaplička. V minulosti se v ní dokonce konaly bohoslužby. Věřící se dovnitř pochopitelně nevešli, díky speciální konstrukci ale knězovo kázání bylo krásně slyšet ven.

  Bavit vás budou také obě olomoucká náměstí. Na jednom z nich obzvlášť děti zaujme obrovská socha želvy, která je v Olomouci oblíbenou atrakcí. Procházku krásným historickým centrem pak zakončete odpočinkem na jedné z příjemných zahrádek.

 • Hotel Lafayette*** v Olomouci
  -26 %
 • Odpočinkový pobyt v krásné Olomouci v moderním 4* hotelu + POLOPENZE 3 dny / 2 noci, 2 osoby, polopenze
  -55 %
  Koupeno 268×
 • Odpočinkový pobyt v krásné Olomouci v moderním 4* hotelu 3 dny / 2 noci, 2 osoby, snídaně
  -32 %
  Koupeno 284×

Do Olomouce ►

Brno –⁠ Vila Tugendhat

 • UNESCO ČR: Brno

  UNESCO umí ocenit i moderní architekturu. Na Vile Tugendhat se v Brně ve 30. letech vyřádil světoznámý architekt Ludwig Mies van der Rohe a vytvořil z ní jednu z nejvěhlasnějších funkcionalistických staveb. Přestože zvenku vila vypadá jako jednopatrová, uvnitř vás čeká překvapení. Najdete tu totiž rovnou 3 patra.

  Procházet se po interiéru vily, trochu se zasnít a představit si, že jste tady doma... Atmosféra vily nadchne nejenom vás, takže před výletem do Brna doporučujeme si udělat na prohlídku rezervaci, ať máte jistotu, že tenhle skvost neuvidíte jen zvenčí. A když už budete v Brně, udělejte si fotku u atypického brněnského orloje nebo vyrazte k Prýglu (Brněnské přehradě).

 • Pohodový pobyt v Brně se snídaní
  Koupeno 38×
 • Hotel v Brně se snídaní, večeří a střešním wellness
  Koupeno 52×
 • Pobyt přímo u Brněnské přehrady s polopenzí i wellness

Do Brna ►

Třebíč –⁠ historické památky

 • UNESCO ČR: Třebíč

  Třebíč již od dob svého založení platila za významné politické a kulturní centrum, ocenění ze strany UNESCO se jí ale dostalo až v roce 2003. Na seznamu původně figurovala bazilika sv. Prokopa společně s židovskou čtvrtí a hřbitovem, teprve v roce 2018 byl dodatečně dopsán i zámek Třebíč.

  Bazilika sv. Prokopa byla vybudována ve 13. století jako součást benediktinského kláštera. Už tehdy měla vysokou hodnotu, pro někoho tak může být překvapivým zjištěním, že kdysi sloužila také jako skladiště nebo varna piva. Nejcennější částí baziliky je dnes krypta, úchvatná je ale celá stavba. Protože se bazilika nachází přímo v areálu zámku Třebíč, prohlédněte si i ten. Nebudete litovat.

 • Pobyt v srdci Třebíče: polopenze a bazén
  Koupeno 31×
 • 4* relax v Třebíči: jídlo, wellness i vstupy do památek
  Koupeno 42×
 • Grand Hotel Třebíč*** v historickém centru s polopenzí a bazénem
  -31 %

Do Třebíče ►

Hornická krajina Erzgebirge/Krušnohoří

 • UNESCO ČR: Krušnohoří

  Představujeme jeden z nejnovějších přírůstků mezi památky světového dědictví UNESCO v ČR, který dříve jmenované doplnil až v roce 2019. Jedná se o unikátní hornickou krajinu Krušnohoří, která krásně dokumentuje zdejší tradici těžby a zpracování rud. Součástí krajiny je ohromné množství hornických památek včetně hutních komplexů a podzemních kanálů.

  Pro úplnost dodáme, že šlo o společnou česko-německou nominaci. Hornický region celkem tvoří 22 oblastí, 17 z nich najdete na území Saska, 5 v českém Krušnohoří. Naši část zastupují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy –⁠ Boží Dar –⁠ Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Každá z nich je něčím výjimečná, podrobnosti se případně dozvíte v dokumentu Národního památkového ústavu.

 • 4* pobyt v srdci Krušných hor: wellness i jídlo
  Koupeno 19×
 • Pobyt v Božím Daru: polopenze, bazén, vířivka, sauna
  Koupeno 150×
 • 4* hotel v Krušných horách s wellness a polopenzí
  Koupeno 30×

Do Krušnohoří ►

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

 • UNESCO ČR: Hřebčín Kladruby

  Jeden z nejstarších hřebčínů na světě a domov nejstaršího původního českého plemene koní –⁠ není žádným překvapením, že si Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem v roce 2019 vysloužil zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Úkolem starokladrubských koní původně bylo tažení kočárů císařů. Jde o jediné plemeno na světě speciálně vyšlechtěné k tomuto účelu.

  Areál je pořádně rozlehlý, zúčastnit se můžete komentované prohlídky stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně. Vydejte se také po stopách známé císařovny Sisi a prohlédněte si prostory zámku Kladruby nad Labem, který si zde nechala postavit. Nenechte si ujít ani prohlídku lesovny, jedné z nejstarších barokních roubenek v kraji. Příjemnou tečkou bude výstup na rozhlednu, z níž se vám naskytne pohled na hřebčín z ptačí perspektivy.

 • Pobyt u Jičína a Prachovských skal: Hostinec U Rybníka s ochutnávkou domácího piva + polopenze a bohaté vyžití
  Koupeno 19×
 • CHKO Železné hory u přehrady Seč: Hotel Jezerka **** s bohatým aqua i wellness centrem, vínem a polopenzí
  Koupeno 27×

Do Východních Čech ►

Lázeňský trojúhelník

 • Pohled na lázeňské město Karlovy Vary

  O lázeňském trojúhelníku už jste určitě někdy slyšeli. Patří do něj naše nejvýznamnější lázeňská města na západě Čech: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. V červenci 2021 si tyto klenoty vysloužily zápis na prestižní list UNESCO. Na Seznamu světového dědictví představují jednu položku společně s dalšími 11 lázeňskými městy v Evropě. Jakými konkrétně? Tři jsou z Německa: Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen. Doplňují je Vichy ve Francii, Spa v Belgii, Montecatini Terme v Itálii, Baden v Rakousku a City of Bath v Anglii.

  Vary, Mariánky i Františkovy Lázně vás okouzlí svou atmosférou. Odpočinek ve zdejších léčebných pramenech je potěchou pro tělo i duši. Dopoledne si můžete dopřát některou z procedur, odpoledne vyrazit na výlet a večer věnovat procházce po kolonádě. V Česku ale máme mnohem víc krásných lázeňských měst, mrkněte na náš Skrz Tip věnovaný 12 českým lázním. Třeba některé z nich uvidíme na Seznamu památek světového dědictví hned příště.

 • Skvělý 4* wellness pobyt v Karlových Varech
 • Špičkový wellness pobyt na okraji Karlových Varů
  Koupeno 362×
 • Mariánské Lázně: Hotel Paris *** s polopenzí, kávou s dezertem a až 12 wellness a léčebnými procedurami
  Koupeno 23×

Do lázeňského trojúhelníku ►

Jizerskohorské bučiny

 • Bučiny v Jizerských horách

  Nejnovějším přírůstkem mezi památkami UNESCO ČR jsou Jizerskohorské bučiny. Jde o vůbec první tuzemskou přírodní lokalitu zařazenou na prestižní seznam mezi takové velikány jako Yellowstonský národní park, Bajkal nebo Velký bariérový útes u Austrálie. Čím si Jizerskohorské Bučiny toto ocenění zasloužily? Na ploše 27 kilometrů čtverečních se táhnou smíšené a bukové lesy, které jsou jen minimálně poznamenané lidskou činností.

  Pro oblast jsou typické nejen staré buky, ale také strmé svahy a vyhlídky. Jeden z nejkrásnějších pohledů na krajinu poskytne Vyhlídka Krásná Máří. Výšlap je sice fyzicky náročnější, nahoře ale vynaložení fyzických sil nebudete litovat. O bezpečnost je postaráno, výhledová místa jsou jištěna zábradlím. A ještě něco vám můžeme slíbit: zatím se tu nebudete mačkat s davy turistů.

 • Pohodová dovolená v Jizerkách s polopenzí a wellness
  Koupeno 86×
 • Netradiční ubytování na vodní hladině v nádherném Hausboatu se snídaní pro dva
  Koupeno 76×
 • Wellness pobyt v Lázních Libverda s polopenzí a wellness procedurami

Do Jizerských hor ►

 • Dostávejte informace o Skrz Tipech jako první!

  Každý týden připravujeme několik tematických výběrů, které ale platí pouze omezený čas. Zadejte nám na sebe kontakt a my vám dámě vědět o nových výběrech jako prvním.

  Hlídání bylo spuštěno! Začali jsme hlídat nové nabídky.
Načítám...

Líbí se Vám tento Skrz Tip?

Udělejte nám radost a sdílejte ho dále

Další Skrz Tipy plné inspirace

 • Last minute: Wellness pobyty v červenci 2022
  Wellness pobyty, které ještě stíháte
  Nové
  Zobrazit více
 • Rakouské Alpy v létě
  Rakouské Alpy v létě: jezera, hory a nekonečná krása
  Zobrazit více
 • Národní parky v Chorvatsku
  Národní parky v Chorvatsku: Tipy, trasy i vstupné
  Zobrazit více
 • Nejlepší hotely s aquaparkem
  Nejlepší hotely s aquaparkem aneb ráj pro děti (i rodiče)
  Zobrazit více
Hotovo. Od teď tě o nabídkách budeme informovat emailem.