Abychom Vám výběr dovolené co nejvíce usnadnili, ukázali moře zájezdů přesně pro Vás a zlepšovali naše služby, potřebujeme mít Váš souhlas. Kliknutím na "Povolit" nám ho dáte a my Vám děkujeme.Více informacíDetail nastavení
Máme pro vás 284 nabídek.
Slyšíte to volání? Dovolená v Bulharsku už čeká. Pomůžeme vám vybrat nezapomenutelnou a zároveň levnou dovolenou, která potěší vás i vaši peněženku.
Nabízíme možnosti bez stravy, s polopenzí i plnou penzí a u typů ubytování můžete vybírat z hotelů, penzionů i pronájmů chat. Ať už zkrátka plánujete pobyt pro dva nebo rodinnou dovolenou, na Skrz.cz si vyberete. Hledáme pro vás nejlepší nabídky ze slevových portálů i cestovních kanceláří, takže u nás najdete pobyty levně a na jednom místě. Pobyt v Bulharsku v tom nebude výjimkou. Už stačí jen vymyslet, kdy vyrazíte!
Plánujete dovolenou v Bulharsku? Zde najdete všechny důležité informace, které před cestou do Bulharska potřebujete vědět. Nyní už vás nic nepřekvapí.
Nejideálnější dobou, kdy Bulharsko navštívit, je červen až září. Teploty u pobřeží dosahují hodnot okolo 30 °C, teplota moře se pohybuje okolo 25 °C. Ideální podmínky jsou i pro chození po horách, teploty zde bývají okolo 23 °C. Méně jistým obdobím je konec května a konec září, kdy počasí není tak stabilní. Před hlavní sezonou může být moře studené, naopak v září bývá ještě prohřáté z letních měsíců.
Černé moře nabízí krásné pláže s jemným pískem, pozvolným vstupem a azurovou vodu. Potěší i fakt, že se v něm nenachází žádní nebezpeční živočichové, kterých byste se měli obávat. Bulharsko je tedy vhodnou destinací pro dovolenou s dětmi.
Za nejkrásnější je považována pláž v Albeně, která díky své čistotě získala modrou vlajku EU. Pláž Balčik je skvělou volbou pro rodinu. Milovníci romantiky si přijdou na své na pláži Karadere. Velké množství atrakcí, jemný písek i průzračně čistou vodu nabízí Slunečné pobřeží. Perlou Černého moře jsou Zlaté písky. Milovníci šnorchlování najdou vyžití na pobřeží u městečka Achtopol, které je výjimečné svými divokými útesy.
V Bulharsku se platí měnou bulharský lev (někdy také bulharská leva, kód BGL). Kurz se pohybuje okolo 1 BGL = cca 13 CZK.
Ceny jsou často nižší nebo srovnatelné s těmi našimi. V restauraci tak za jídlo dáte kolem 150 CZK. Pokud si půjdete nakoupit do potravin, očekávejte nižší ceny než u nás, například za zmrzlinu zaplatíte cca 15 CZK. Alkohol bývá stejně drahý jako v ČR, levné je pivo i víno.
Oficiálním jazykem je bulharština. Nepíše se tu latinkou, ale cyrilicí. Bulharská azbuka se od té ruské liší jen minimálně. Z malé části se zde mluví také turecky. V letoviscích by neměl být problém domluvit se anglicky, německy nebo rusky.
Bulharsko je členem Evropské unie, ke vstupu do země vám tedy stačí občanský průkaz. Prokázat se můžete také cestovním pasem. Jako občané EU nemusíte řešit vízum.
Bulharsko leží ve Východoevropském časovém pásmu. Hodinky si proto přetočte o hodinu napřed. Pokud tedy u nás bude 14:00, v Bulharsku bude 15:00.
Na dovolenou do Bulharska se většina turistů dopravuje letecky. Někteří ale stále dávají přednost dopravě autem či autobusem.
Jedním z důvodů, proč je Bulharsko oblíbenou turistickou destinací, je i to, že je od nás relativně blízko. Délka letu se lehce liší v závislosti na tom, jaká je vaše cílová destinace. Z Prahy můžete letět buď na letiště v Burgasu, nebo ve Varně. Let do Varny trvá 1 hodinu 55 minut, do Burgasu zabere asi o 20 minut více.
Cesta autem do Bulharska je dlouhá a náročná. Existují dvě možné trasy: přes Srbsko a přes Rumunsko. Cesta přes Srbsko je kratší, příjemnější, bezpečnější a vede převážně po dálnici. Cesta přes Rumunsko je delší, silnice jsou často ve špatném stavu, nabízí ale možnost vidět krásnou krajinu. Cesta vás vyjde cca na 3 000 Kč za benzín (jednosměrná cesta), k tomu přičtěte dálniční poplatky. Cenově vás to tedy nevyjde lépe než cesta letadlem, a ještě si připočítejte cca 17 hodin cesty (bez zastávek).
Pokud se rozhodnete objevovat Bulharsko i mimo letovisko a půjčit si pro tyto účely automobil, musíte splnit určité podmínky. V první řadě je nutný řidičský průkaz, není potřeba mít mezinárodní, ale řidič musí být starší 21 let. V případě řidiče mezi 21 a 23 lety se někdy můžete setkat s poplatkem, který se pohybuje okolo 3 €/den. Cena za zapůjčení automobilu nejběžnější kategorie pro 4 osoby se pohybuje okolo 35–40 €. V případě, že budete chtít pronájem vozu na delší dobu, cena se může snížit.
Bulharská města vás okouzlí svou architekturou, která nese turecké prvky. Hlavním městem je Sofie, které zaujme svými širokými bulváry, mešitou, velkým množstvím parků nebo římskými památkami. Za jedno z nejkrásnějších bulharských měst je považován Plovdiv. Jeho stará čtvrť nabízí množství architektonických památek, jeho nová část je nové moderní město, které uspokojí milovníky obchodů, kaváren a restaurací.
Sozopol se řadí mezi jedno z nejstarších měst, charakteristické pro něj jsou úzké uličky, nabízí i dvě pláže se zlatavým pískem. Nejen malebný výhled na domy na skále nabídne Veliko Tarnovo. Toto univerzitní město je plné historických památek a žije nočním životem. Za zmínku stojí i turistická letoviska Albena a Nesebar, které vás zaujmou nejen svými plážemi.
Kam se v Bulharsku podívat? Vybrali jsme několik památek a zajímavých míst, která stojí za to vidět:
Téměř každý si Bulharsko spojuje s dovolenou u moře. Bulharsko ale nabízí vyžití i pro milovníky hor a sněhu. Toužíte-li po netradiční zimní dovolené, vyrazte do asi nejznámějšího bulharského lyžařského areálu Bansko v pohoří Pirin nebo do skiareálu Borovec, který se nachází v pohoří Rila.
Střetne-li se termín vaší dovolené se státním svátkem, je nutné počítat s některými omezeními. Zavřeno mají banky, úřady i obchody.
1. ledna – Nový rok
3. března – Osvobození z osmanské nadvlády (1878)
Pohyblivé velikonoční svátky
1. května – Svátek práce
5. května – Den sv. Jiří, Den chrabrosti a bulharské armády
24. května – Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělávání
6. září – Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)
22. září – Den nezávislosti (1908)
1. listopadu – Den národních buditelů
25. a 26. prosinec – Vánoční svátky
Bulharská kuchyně obsahuje velké množství národních specialit. Je ovlivněná balkánskou, středomořskou, tureckou a řeckou kuchyní. Stojí na třech základních pilířích: zelenině, masu a v přímořských oblastech na rybách.
Bulharská jídla obsahují mléčné výrobky a sýry, ale i velké množství ovoce a zeleniny. Typickým kořením je čubrica. Je to směs libečku, saturejky, chilli, papričky, papriky, celeru, soli a kukuřičné mouky. Používá se ke kořenění masa a polévek, ale také v typických místních specialitách jako je džuveč (jídlo podobné rizotu), musaka (pokrm z mletého jehněčího nebo hovězího masa, lilku, brambor, rajčat a bešamelu) nebo kebab. Za národní pokrm je považován bob čorba, což je polévka z fazolí. Oblíbená je také jídlo kebapčeta (šišky z mletého kořeněného masa), gjuveč (zeleninová mísa, někdy podávaná s masem) nebo baklava (sladký zákusek). K Bulharsku patří i šopský salát.
Rozloha: 110 994 km²
Počet obyvatel: 6 951 482
Předvolba: +359
Zásuvky: Stejné jako v Česku, adaptér nepotřebujete
Máme pro vás 284 nabídek.
od 2 649 Kč
za osobu
Pohlídejte si nabídky za ty nejlepší ceny
od 2 839 Kč
za osobu
od 3 009 Kč
za osobu
od 3 109 Kč
za osobu
od 3 979 Kč
za osobu
od 5 119 Kč
za osobu
Pečlivě vybrané Cenové úlety
od 5 149 Kč
za osobu
od 6 179 Kč
za osobu
od 9 829 Kč
za osobu
od 10 410 Kč
za osobu
od 10 469 Kč
za osobu
od 10 629 Kč
za osobu
od 10 690 Kč
za osobu
od 10 890 Kč
za osobu
od 10 959 Kč
za osobu
od 10 979 Kč
za osobu
od 11 000 Kč
za osobu
od 11 090 Kč
za osobu
od 11 190 Kč
za osobu