Západní brána Krakonošova panství nebo Perla Krkonoš – oba názvy by Harrachov mohl používat jako svou přezdívku. Pracovně bychom mu mohli říkat také Město dvou tváří. To proto, že v zimě jde o ráj lyžařů, kdy tu zimní sporty včetně skoků na lyžích frčí ve velkém. V létě se pak Harrachov mění na ráj turistů. Spoustu toho můžete podniknout už v samotném centru města, natož pak v širším okolí.
Vynechat určitě nesmíte Bobovou dráhu Harrachov. Tahle atrakce baví malé i velké. Dráha je zhruba 1 km dlouhá, projedete přes 17 zatáček a 2 nadzemní křížení. Z jízdy na bobové dráze rozhodně nemusíte mít obavy, do bobu klidně usedněte i s malou ratolestí. Systém je bezpečný, rychlost si regulujete sami. Můžete si to tak šinout s větrem o závod nebo dát přednost pozvolné jízdě a kochat se okolím.
Jestli fandíte pohybu, vyrazte do Centra outdoorových aktivit Harrachov. Výzvou pro všechny bude horolezecká stěna vysoká 10 m, ti odvážnější si zaskáčí na bungee trampolíně a ti úplně nejodvážnější se zhoupnou na obří houpačce (Big Swing). S instruktory centra se pak můžete pustit také do mnoha outdoorových aktivit včetně výletů na horských kolech nebo via ferrata.
Hornické muzeum Harrachov je zajímavé především tím, že prohlídková trasa vede typickým prostředím dnes již neexistujícího rudného dolu. Na exkurzi se vydejte také do Sklárny Novosad, která je nejstarší nepřetržitě fungující sklárnou nejen v Čechách, ale s největší pravděpodobností dokonce i na celém světě.
V létě nemůžete navštívit Harrachov bez toho, aniž byste se vydali k Mumlavskému vodopádu. Zaujal vás jeho název? Dokonale vystihuje zvuk, který voda vydává. Nejmohutnější vodopád v Krkonoších se hlučně řítí do hloubky přibližně 10 metrů. K jedné z nejoblíbenějších přírodních zajímavostí Česka se pohodlně dostanete pěšky, po modré turistické trase to z centra Harrachova budete mít 1,5 km. Po asfaltové cestě se dá jet i s kočárkem.
Dominanta nad městem Harrachov nese název Čertova hora. Nachází se tu populární skiareál, který v zimních měsících praská ve švech. Vydejte se sem ale i v létě, z hory se vám naskytne dechberoucí výhled. Na Čertově hoře je rovněž umístěný areál se skokanskými můstky. Nejjednodušší způsob dopravy představuje sedačková lanovka z Harrachova, vyšlápnout si to ale můžete i po svých.
V Peci pod Sněžkou by byla ohromná škoda dovolenou strávit „za pecí“. Vydejte se poznávat město a jeho okolí. Nepřehlédnutelnou dominantu Pece tvoří hotel Horizont s 18 patry a výškou 50 metrů. Pokud vám úplně nezapadá do představy malebného horského střediska, nejste sami. Daný hotel dnes představuje jednu z nejkontroverznějších staveb Krkonoš. Existuje ale i druhý tábor, který hotel považuje za kulturní památku. To, na jakou stranu se přidáte vy, se nejlépe rozhoduje na místě.
Už v samotném městě si užijete vydatnou porci zábavy. Ubytovat se můžete v tradiční horské boudě. Jestli toužíte po skutečné historii, hlavu složte v Chatě Pod Studničnou. Ta totiž představuje jedno z nejdéle obydlených míst v Peci pod Sněžkou. Milá připomínka starých časů tu na vás dýchne z každého koutu. Hotel Horizont jsme už zmínili v úvodu, i jako nehotelový host ale můžete využít krytý plavecký bazén s protiproudem nebo si zajít na některou z masáží.
Hladinku adrenalinu v krvi si zvednete na Bobové dráze Pec pod Sněžkou. Na její horní stanici vás dopraví automaticky řízený vlek a pak už si jen budete užívat jízdu s větrem ve vlasech. Menší dítka jezdí společně s rodiči, svého potomka tak ani na vteřinu nemusíte ztratit z dohledu. Všechny děti bez ohledu na věk se vyřádí v aréně Lemurie s prolézačkami, trampolínami a skluzavkami.
Pokud se dětem lezení zalíbí, vezměte je do lanového centra Monkey Park určeného pro děti a dospělé. Hlavní trasa začíná impozantním přejezdem dlouhým 70 metrů, následně před vámi bude zdolání 22 překážek. Speciální trasa je připravená i pro malé horolezce.
Z Pece pod Sněžkou by byl hřích nevydat se na nejvyšší vrchol Česka. Sněžku můžete vyšlápnout po svých nebo se svézt lanovkou. Pokud vám kamarádi nebudou věřit, že jste se na vrchol Sněžky vydrápali (informaci o případném svezení se lanovkou si nechte pro sebe), z nejvyššího místa Česka jim pošlete pohled. Na vrcholku Sněžky stojí Česká poštovna, která je vůbec nejvýše umístěnou stavbou u nás.
Každý, kdo má rád výhledy, by při své letní dovolené v Krkonoších neměl vynechat rozhlednu Hnědý vrch. Jakmile zdoláte 138 schodů, před vámi se rozprostře pohled na Sněžku v celé její kráse. Kromě ní spatříte také další vrcholy Krkonoš, centrum Pece a údolí Obřího dolu. Zkrátka výhled jako malovaný. Z Pece pod Sněžkou je možné sem vyrazit pěšky po žluté stezce, výstup je ale poměrně náročný. Ulehčit si to proto můžete obousměrnou lanovkou.
Věděli jste, že dnes nejoblíbenější horské středisko Krkonoš má za sebou hornickou minulost? Místní obyvatelé turistický potenciál místa odhalili až v roce 1865. Dávnou historii připomíná už jen Hornická stezka táhnoucí se údolím Svatého Petra. Špindlerův Mlýn je dnes plně rozvinutým centrem, v němž si každý turista snadno najde to své.
Nevadí vám výšky? Ve Špindlu si užijete 120 metrů dlouhý zip line podél přehradní hráze Labská. Těšit se můžete nejen na příliv adrenalinu, ale také na výjimečný pohled, který se vám ze země jen tak nenaskytne. Pobyt ve výškách vás čeká také v největším lanovém parku v Krkonoších. V Monkey Parku Špindlerův Mlýn před vámi bude celkem 32 překážek.
Pokud výškám zrovna nefandíte, pusťte se do sjezdu na koloběžce od Špindlerovy boudy do centra Špindlu. Sjezd dlouhý 10 km si užijete s celou rodinou. Oblíbenou kratochvílí je také jízda výletním vláčkem. Na výběr jsou 2 trasy (do údolí Svatý Petr a na Bedřichov), u obou je samozřejmostí zastávka na focení. Krásami Krkonoš se můžete pokochat i z koňského hřbetu. Přímo ve Špindlu v okolí Erlebachovy boudy vás povozí dva haflingové Hektor a Parid.
Co by to bylo za léto bez pořádné koupačky. Pokud si nevyberete přímo ubytování s bazénem, po náročné túře nejlépe zrelaxujete v Aquaparku Špindlerův Mlýn. Zdejší vířivky a sauna jsou ideální pro uvolnění svalů a načerpání nových sil. Zajít můžete také do nově otevřeného wellness centra s několika saunami, solnou jeskyní a venkovní vířivkou.
Oblíbeným cílem výletníků je pramen Labe. Ze Špindlu se sem dostanete po červené a následně žluté turistické značce, délka celé trasy je zhruba 9 km. Usnadnit si to můžete sedačkovou lanovkou na Medvědín. V cíli si krom pramene prohlédněte znaky 26 významných měst, jimiž řeka na své pouti k Severnímu moři protéká. Zajímavostí je, že pramen Labe je jen symbolický. Skutečné prameniště leží o pár metrů dál, z důvodu ochrany přírody je nepřístupné. Přesto návštěva tohoto místa stojí za to.
Když už budete u pramene Labe, popojděte ještě o 1 km dál a pokochejte se výhledem na Labský vodopád. Pokud se vám daný pohled zalíbí, túru si protáhněte o 1,3 km a zamiřte k Pančavskému vodopádu. Cestou budete míjet Ambrožovu vyhlídku, z níž při jasném počasí budete mít neskutečný výhled do okolí. V závěru putování se před vámi rozprostře Pančavský vodopád, nejvyšší vodopád v Česku. Slova jsou tady zbytečná, to prostě musíte vidět.
TIP: Podívejte se na další možnosti, co dělat ve Špindlu.