Jak to chodí na letišti: podrobný manuál krok za krokem

Pavla Hejduková Pavla Hejduková
Jak to chodí na letišti: podrobný manuál krok za krokem

Jak to chodí na letišti? Ať už letíte poprvé, nebo si jen chcete osvěžit paměť, přečtením našeho průvodce si ušetříte stres a na letiště pojedete s úsměvem.

Hledáme pro vás ty nejvýhodnější nabídky od našich partnerů.

Před příchodem na letiště

 • Příjezd na letiště Praha

  Příprava na pohodovou dovolenou začíná doma. Základem jsou dobře sbalená zavazadla i pohodlné oblečení na cestu. Před samotným odjezdem na letiště si zkontrolujte, že s sebou máte platné cestovní doklady, potvrzení o cestovním pojištění a ideálně také dokumenty k dovolené, které jste předem obdrželi od cestovní kanceláře.

  Jak dlouho být na letišti před odletem? Nejčastěji se jako dostatečná rezerva udávají 2 hodiny. To se vyplatí dodržovat zejména o letních prázdninách, kdy se na letišti mohou tvořit fronty. Určitě dorazte s předstihem pokud cestujete s velkým zavazadlem, které si musíte odbavit na přepážce. Když na cestu vyrážíte pouze s příručním zavazadlem a již máte hotové online odbavení (viz níže), návštěvě přepážky se vyhnete. Časová rezerva pak může být menší.

  Co když letíte poprvé? Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu, na letiště klidně dorazte už 3 hodiny před odletem. Budete mít dostatek času na to, abyste se zorientovali ve značení a bez chvátání prošli všemi procedurami. I když pak na nástup budete déle čekat, alespoň plně nasajete letištní atmosféru a rozdýcháte případnou nervozitu.

  Tip: I když se při rezervaci zájezdu dozvíte předpokládaný čas odletu, letový plán se ještě může změnit. O případné aktualizaci času vás většinou informuje cestovní kancelář e-mailem. Aktuálně platné informace si ale můžete zkontrolovat i sami. Číslo letu, které najdete v pokynech od CK, stačí jednoduše vyhledat na Googlu. Objeví se před vámi tabulka s předpokládaným časem odletu, terminálem i bránou.

 • Egypt - Marsa Alam letecky na 7-15 dnů, all inclusive
  -45 %
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Hotel Crystal Beach Resort
  7 dní letecky all inclusiveZobrazit více variant
  -45%od 10 090 Kč pro 1 osobu
  Zobrazit nabídku

  O slevu se nyní zajímá 153 lidí

Odbavení na letišti

 • Žena před odletovou tabulí na letišti

  Příjezd na letiště máte úspěšně za sebou a vkročili jste do odletové haly. Co dělat na letišti dál? Na tabuli odletů si vyhledáte svůj let a zjistíte číslo check-in přepážky, u které probíhá odbavení. K té se poté vydáte – že jste našli tu správnou poznáte podle toho, že u ní svítí vaše číslo letu a název cílové destinace. Protože se většinou utvoří fronta, alespoň máte čas si do ruky připravit cestovní doklad.

  Až na vás přijde řada, předložíte cestovní doklad a na pás odevzdáte svůj kufr určený do podpalubí. Opět ho uvidíte až v cílové destinaci, tak si v něm nezapomeňte nic důležitého. Příruční zavazadlo si necháváte u sebe. Od pracovníka odbavovací přepážky obdržíte vytištěný palubní lístek (boarding pass), na kterém budete mít uvedenou odletovou bránu (gate) i číslo sedadla (seat).

  Tento proces nemusíte absolvovat, pokud už jste doma udělali odbavení online. Jde vlastně o check-in přes internet, který nejčastěji můžete provést v rozmezí 48 hodin až 60 minut před odletem. Nejjednodušší je v takovém případě stáhnout si mobilní aplikaci, která vás elektronickým odbavením provede. Vyplňovat budete údaje z cestovního dokladu, mějte ho tedy po ruce. Palubní lístek není nutné tisknout, ale budete ho mít vygenerovaný přímo v dané aplikaci.

  Kdy využít odbavení na letišti a kdy se odbavit online? Když na dovolenou odlétáte s cestovní kanceláří, většinou zamíříte k přepážce. Při cestování na vlastní pěst zase více využijete elektronické odbavení. Zejména u nízkonákladových aerolinek typu Wizzair či Ryanair určitě udělejte check-in předem, na přepážce by vás čekal nemile vysoký poplatek.

 • Řecko - Rhodos letecky na 7-15 dnů, all inclusive
  -47 %
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Hotel Lardos Bay
  7 dní letecky all inclusiveZobrazit více variant
  -47%od 11 990 Kč pro 1 osobu
  Zobrazit nabídku

  O slevu se nyní zajímá 76 lidí

Přechod do tranzitní zóny

 • Pasová kontrola na letišti

  Jak to probíhá na letišti, jakmile máte palubní lístek? Můžete se přesunout do zóny určené pouze pro cestující. Pokud vás tedy někdo doprovází, tady se s ním musíte rozloučit. Obvykle budete procházet turnikety, ke kterým stačí přiložit vytištěný palubní lístek či mobilní aplikaci s jeho elektronickou verzí. U turniketů vždy stojí pracovník letiště, který vám případně poradí.

  V závislosti na cílové destinaci vás může čekat také pasová kontrola. Může být ještě před bezpečnostní kontrolou nebo až u odletové brány. Tady obvykle máte 2 možnosti: pas předložit úředníkovi nebo projít automatickým skenerem. První možnost obvykle zabere víc času, poprvé pro vás ale může znamenat méně stresu. Ani u skeneru vás ale nečeká nic náročného, dobrým tipem je pozorovat cestující před vámi a pak je už jen napodobit.

Bezpečnostní kontrola

 • Bezpečnostní kontrola na letišti

  Stále se budete držet ve směru vaší odletové brány, stačí sledovat ukazatele. Procházet budete skrz duty free obchody a letištní kontrolu. Právě ta je pro spoustu cestovatelů strašákem, veškeré obavy jsou ale zbytečné.

  Až na vás dojde řada, z příručního zavazadla vyndejte plastový sáček s tekutinami i elektroniku. Vše včetně samotného zavazadla položte do připravených přepravek. Vyprázdněte kapsy, sundejte pásek, hodinky i případnou pokrývku hlavy a také tyto věci uložte do boxu. Požádáni můžete být i o sundání bot. Boxy následně projedou rentgenem, vy projdete bezpečnostním rámem. Ten je zcela bezpečný i pro ženy cestující v těhotenství. Na druhé straně si vyzvednete své věci.

  Tip: Personál nemilosrdně zabaví vše, co do letadla nepatří. Podívejte se proto předem, co v příručním zavazadle smíte mít a co raději nechat doma.

  Může se stát, že budete vybráni k náhodné dodatečné kontrole. V takovém případě vám pracovník letiště udělá stěr z dlaní či vás zkontroluje ručním skenerem – vždy muže muž a ženu žena. Žádný strach, taková kontrola vás zdrží maximálně na pár minut.

 • Tunisko - Monastir letecky na 7-15 dnů, all inclusive
  -45 %
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Hotel Helya Beach & Spa
  7 dní letecky all inclusiveZobrazit více variant
  -45%od 9 790 Kč pro 1 osobu
  Zobrazit nabídku

  O slevu se nyní zajímá 54 lidí

Nástup do letadla

 • Žena nastupující do letadla

  Podle směrových informačních tabulí jste došli až ke svému gatu? Teď už jen stačí počkat na nástup do letadla. Ten vám bude umožněn zhruba 30 minut před plánovaným odletem. Jestli jste na místo dorazili s předstihem, čekání si můžete zkrátit nákupy či občerstvením.

  Tip: V Praze je skvělá relax zóna v Terminálu 1, využívat se dá bezplatně. Hned vedle ní případně najdete restauraci, která patří mezi cenově nejdostupnější na letišti.

  Na začátek nástupu do letadla (boarding) upozorní hlášení. Není nutné chvátat do fronty, přednostní nástup stejně mívají rodiny s dětmi. Personál vám opět zkontroluje palubní lístek a cestovní doklad. Poté už se pěšky či autobusem dopravíte k letadlu. Když máte sedačku v přední části (nízká čísla sedadel), do letadla nastupte předními dveřmi. Může vám napovědět informace na palubním lístku, kde někdy bývají uvedené front (přední) či rear (zadní) dveře.

  Vaše sedadlo už najdete snadno. Jeho označení je uvedené na palubním lístku, skládá se z kombinace číslice a písmena (například 22A). Číslo označuje řadu, písmeno konkrétní sedadlo. Pak už si jen uložte zavazadlo, pohodlně se usaďte a voilà, šťastnou cestu!

 • Řecko - Kréta letecky na 7-15 dnů, all inclusive
  -51 %
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Hotel Europa Beach
  7 dní letecky all inclusiveZobrazit více variant
  -51%od 12 890 Kč pro 1 osobu
  Zobrazit nabídku

Vyrazit na dovolenou k moři ►

 • Dostávejte informace o Skrz Tipech jako první!

  Každý týden připravujeme několik tematických výběrů, které ale platí pouze omezený čas. Zadejte nám na sebe kontakt a my vám dámě vědět o nových výběrech jako prvním.

  Hlídání bylo spuštěno! Začali jsme hlídat nové nabídky.
Načítám...

Líbí se Vám tento Skrz Tip?

Udělejte nám radost a sdílejte ho dále

Další Skrz Tipy plné inspirace

 • Nejlepší termály nedaleko ČR
  Kde mají nejlepší termály poblíž českých hranic?
  Zobrazit více
 • Last minute dovolená v srpnu 2022
  Last minute srpnové pobyty u moře i v Česku
  Zobrazit více
 • Kam v Polsku?
  Kam v Polsku? Místa, která musíte vidět
  Zobrazit více
 • Vinobraní 2022: Průvodce slavnostmi vína
  Vinobraní 2022: Kam na sklenku vína?
  Zobrazit více
Hotovo. Od teď tě o nabídkách budeme informovat emailem.