Dovolená se psem vyžaduje včasné plánování – minimálně proto, abyste snadno našli pěkný hotel vhodný pro psy. Jak asi víte, ne všechna ubytování čtyřnohé mazlíčky akceptují. Abyste měli na vybranou z nejširší nabídky, začněte hledat v předstihu. Zohlednit byste přitom měli také možnost aktivit v okolí: Bude kam s ním jít na procházku? Může se koupat na zdejší pláži? Jsou kolem třeba psí hřiště? Blízkost veterinární kliniky také nebude na škodu.
od 4 302 Kč
za 2 osoby
od 6 753 Kč
za 2 osoby
od 9 954 Kč
za 2 osoby
od 3 699 Kč
za 2 osoby
od 7 599 Kč
za 2 osoby
od 3 990 Kč
za 2 osoby
od 4 977 Kč
za 2 osoby
od 9 951 Kč
za 2 osoby
od 5 217 Kč
za 2 osoby
od 3 798 Kč
za 2 osoby
Pokud vás čeká první cestování se psem do zahraničí, nezapomeňte mu sehnat potřebné doklady, bez kterých vás nepustí přes hranice. Budete je ukazovat také v ubytování. I proto je potřeba včasná příprava, protože papíry i očkování zaberou čas. Dle Státní veterinární správy musíte před cestování obstarat:
1. Mikročip pro identifikaci zvířete. Ten už možná máte – označení provádí soukromý veterinární lékař. Mikročipy musí splňovat ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení (ISO 11784 a ISO 11785). Alternativou mikročipu je tetování, avšak musí být jasně čitelné a prokazatelně provedené po 3. červnu 2011.
2. Cestovní pas pro zvíře. Jak vyřídit psovi pas? Zažádejte o něj svého veterinárního lékaře. Pokud je zaregistrovaný pro vydávání pasů, poskytne vám ho přímo on. V opačném případě vás odkáže na pověřeného kolegu.
3. Očkování proti vzteklině. To musí proběhnout nejpozději 21 dní před odjezdem na dovolenou, v případě pouhého přeočkování platí hned. Doklad o očkování si nezapomeňte zabalit s sebou.
Promyslete, zda neuzavřít pro vašeho mazlíčka cestovní pojištění. Veterinární výdaje jsou drahé i v Česku, natož pak v cizině. Jak pojistit psa do zahraničí? Požádejte svou pojišťovnu. Často se řeší jako doplněk k cestovnímu pojištění majitele. Vyberte nejlépe takové, které kryje i odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem a pobyt v útulku v případě hospitalizace majitele.
Při cestování se psem je potřeba pamatovat hned na několik nezbytností, aby mu nic nescházelo a měl pohodlí. Seznam věcí, které byste měli zabalit:
V naší psí cestovní lékárničce nesmí chybět žvýkací tablety Dia Dog & Cat, keré používáme jako první pomoc při průjmu. Dokážou na sebe navázat bakterie a toxiny, takže fungují i jako prevence v případě, že pejsek sní, co nemá (a to naše adopťačka dělá dost často :D). Tabletky jsou balené po kusech a jednoduše se půlí, takže se snadno dávkují podle váhy pejska a vejdou se i do peněženky. Pěkně voní po mase a fence chutnají i samostatně. Nemusím je tedy do ničeho přimíchávat, zblajzne je jako pamlsek a ještě si myslí, že je má za odměnu. Dbejte přitom na dostatečný přísun vody a pokud pejsek bere jiné léky, nechte si mezi nimi dostatečný odstup, v kombinaci s tabletami by se nemusely správně vstřebat.
Velké téma cestování se psem je přeprava. Nejjednodušší převoz psa je v autě, protože se snadněji přizpůsobíte jeho potřebám. Až se bude chtít vyvenčit, vydovádět nebo napít, snadno zastavíte a uděláte pauzu. Zejména, pokud vás čeká cesta do Chorvatska nebo jiná delší trasa, oceníte svobodu pohybu a možnost vlastního tempa. Podobně jako při cestování s dětmi.
Pes v autě však potřebuje pohodlné a bezpečné zázemí. Menší plemena mohou být v přepravce, která se dá zafixovat na sedadle a neklouže jí dno. Měla by být dostatečně velká, aby v ní mohl pejsek pohodlně spát. Místo přepravky můžete využít speciální psí pásy do auta. Povoleno je také převážet psy v kufru auta, pokud je oddělený přepážkou (typicky mříží). V každém případě by měl mít pejsek deku či pelíšek, do kterého si může během cesty lehnout.
od 4 302 Kč
za 2 osoby
od 6 753 Kč
za 2 osoby
od 9 954 Kč
za 2 osoby
od 3 699 Kč
za 2 osoby
od 7 599 Kč
za 2 osoby
od 3 990 Kč
za 2 osoby
od 9 951 Kč
za 2 osoby
od 1 501 Kč
za 2 osoby
Může pes do letadla? Ano, může. Má to však svá specifika, která si vždy ověřte u konkrétní letecké společnosti. Obecně platí, že menší plemena mohou s vámi na palubu letadla, a to v přepravce, která se vejde pod sedadlo před vámi a má nepropustné dno. Větší psi musí do zavazadlového prostoru. Pořiďte jim pro to dostatečně velkou, uzavíratelnou a pevnou schránku, do které se dá umístit jídlo s vodou. O tom, že chcete cestovat se psem, dopravce vždy předem informujte a nechte si vystavit potvrzení o rezervaci.
Jak cestovat vlakem se psem? Opět záleží na konkrétní dopravní společnosti. České dráhy cestování se psem povolují ve vozech 2. třídy, pokud mají náhubek a jsou na vodítku. Když se vejdou do přepravky o rozměrech 90 x 60 x 40 cm a méně, náhubek mít pochopitelně nemusí a jedou dokonce zdarma. Místenky nepotřebují ani do místenkových vozů, ale pozor na to, že do speciálních vagónů (rodinné, jídelní, tiché apod.) mají vstup zakázán. Při cestě se psem do zahraničí se podmínky prakticky shodují, ale liší se výše poplatků. Vždy si je ale ověřte u konkrétního dopravce.
Ještě nemáte jasno, kam na dovolenou se psem do zahraničí? V létě se nabízejí mořské destinace, ale krásně vám bude třeba i v rakouských Alpách. Procházky kolem jezer a po horských hřebenech si užijete vy i váš mazlíček. Se psem k moři se vydejte nejlépe do Chorvatska, Itálie nebo Polska, protože jsou nejblíž a zvládnete je absolvovat autem za rozumnou dobu. A ubytování? Hotely se psem seženete ve všech zemích, ale my pro vás máme jiný tip: omrkněte chorvatské kempy, které jsou přímo u moře, psi tam mají vlastní pláž, sprchy a další vybavení.
od 1 501 Kč
za 2 osoby
od 9 448 Kč
za 2 osoby
od 4 302 Kč
za 2 osoby
od 7 864 Kč
za 4 osoby
Čtyřnozí mazlíčci se nemohou koupat úplně všude a dovolená se psem u moře vyžaduje také koukat po zákazových cedulích, jesti můžete na dané pláži relaxovat společně. Omezení bývají ve městech, odlehlejší místa jsou většinou bez problémů. Ty nejlepší psí pláže v Chorvatsku a v Itálii jsme pro vás našli, tady jsou.
Psí pláže Chorvatsko:
Psí pláže Itálie:
Na co si u moře dát pozor? Pokud jedete v létě, tak samozřejmě na horko. Vyberte si pláž, kde je i trochu stínu a nezapomeňte chlupáče přes den zásobovat vodou. Může se stát, že si pes lokne mořské vody – to v malém množství nevadí, ale pokud se napije pořádně, vyvolává to stejně jako u lidí nevolnost nebo průjmy. Po koupeli v moři taky nezapomeňte psa osprchovat sladkou vodou – u citlivých jedinců a plemen s podsadou může dojít k podráždění nebo vysušení pokožky. Taky se doporučuje psa častěji mýt šamponem, protože na pláži obvykle nachytá spoustu nečistot do kožíšku.
Už jste rozhodnutí, že vyrazíte se svým mazlíčkem k moři, a rádi byste to vzali tou nejlepší možnou cestou? I na to jsme mysleli a sepsali pro vás průvodce Jak autem do Chorvatska a Kudy autem do Itálie. Nechybí tam ani aktuální ceny poplatků. Šťastnou cestu!