Vyhrajte luxusní pobyt pro 2 v naší adventní soutěži »

Vyhledat dovolenou

Pobyty s vínem: 8 důvodů, proč se na ně vydat

Proč vyrazit na vinařský pobyt?
Klára Ludvíková
Klára Ludvíková
autor18.07.2022
Ideální víkend? Popadněte své nejbližší a vyrazte na vinařský pobyt. Malou ochutnávku důvodů, proč si ho užijete zrovna na jižní Moravě, už naléváme. :-)

Proč vyjet na vinařský pobyt

1. Poznáte skutečnou jižní Moravu

Jižní Morava na Skrz.cz

Zažít vinařský pobyt znamená zavítat hlavně do oblasti jižní Moravy. Právě zde najdete 96 % veškerých vinařských oblastí v Česku. A jaká Morava je? Prohřátá sluníčkem, malebná, o něco hezčí než na fotkách a s příchutí hroznů. Jakmile se tu zastavíte, tak tuhle atmosféru pocítíte. Všude kolem sebe, ale i ve sklence, která vám přistane v ruce.

2. Potkáte zkušené vinaře

Jižní Morava na Skrz.cz

Za těch pár dní, které strávíte v malém rodinném vinařství, poznáte nejen místní vinnou révu, ale také ty, kteří nás svým řemeslem pravidelně těší – vinaře, jejich přívětivost, radost, příběhy a krásnou, byť náročnou práci. V ten okamžik u vás stoupne každá další deci, kterou ochutnáte.

3. Okoštujete unikátní místní vína

Vinařské pobyty

Díky vinařským pobytům máte jedinečnou příležitost okoštovat vína z místních vinohradů. Tehdy zjistíte, že není víno jako víno, a to moravské má obzvlášť něco do sebe. Čekají na vás bílé i červené odrůdy, speciálky připravované pozoruhodnou technikou a plno svěžích a šťavnatých chutí, které udělají den o kapku veselejší.

4. Ubytujete se jen pár schodů od sklípku

Vinný sklípek

Sklípek bývá na stejném místě jako ubytování, a tudíž je to po ochutnávce hroznového moku do pokoje jen pár schodů. Sami uvidíte, jak takovou výhodu vinařského pobytu oceníte. Obzvlášť, když večerní zábava i víno poteče proudem. ;-) Součástí některých vinařských a pobytových balíčků jsou také tematické večeře plné sýrů a dalších dobrot, které degustaci krásně doplňují.

5. Dozvíte se nejednu zajímavost

Vinohrady

O tom, jak probíhají ovíněné večery s degustací nebo neomezenou konzumací vína, už představu máte. Nudit se však nebudete ani přes den. Součástí pobytů bývá i návštěva vinohradů a někde si můžete domluvit i komentovanou prohlídku po vinařství. Taková exkurze vás zasvětí do výroby nebo třeba typu vína zvaného barrique. 

6. Projedete se skrz vinice

Cyklostezky jižní Morava

Jižní Morava je protkaná sady, vinicemi a velkým počtem památek, které byste při její návštěvě neměli minout. Krajem hroznů vás podoblastmi Mikulova, Slovácka, Velkých Pavlovic a Znojemska provedou trasy, o kterých víc zjistíte ve Skrz Tipu věnovaném právě těmto cyklostezkám. Už teď vám ale můžeme prozradit, že kochat se například Pálavou ze sedla kola je skutečná podívaná.

7. Zažijete oslavy vína

Vinobraní

Strávit prázdniny na Moravě je balzám pro duši i chuťové pohárky. Zažít tam ale začátek podzimu má snad ještě větší grády. Proč? Když léto končí, začíná sklizeň vinné révy, zpracovávání nové hroznové úrody a s tím spojené bujaré vinobraní. Tehdy jižní Morava ožívá. Chcete ji vidět plnou folklóru, tance, cimbálovek, burčáku a pradávných tradic? Zamiřte sem v září a říjnu. Schválně koukněte na seznam těch nejoblíbenějších vinobraní s pestrým programem.

8. Odvezete si suvenýr

Vzpomínky na Moravu

Říká se, že ve víně je pravda. A pravda je ta, že z jižní Moravy budete odjíždět zamilovaní. Do malých vesniček, degustací, působivého řemesla, vlnitých svahů, nekonečných vinic, místní idylky a folklóru. Odhlášením se z pokoje ale nic nekončí. I z Moravy si můžete odvézt suvenýr, a to v podobě lahve nebo rovnou celého kartonu vín, které vám budou všechny krásné okamžiky připomínat. Alespoň do chvíle, než se vrátíte.

Sdílejte cestovatelský tip se svými přáteli