Vyhledat dovolenou
Vyhledat destinaci, místa, typ dovolené, hotel ...
Termín
Počet nocí
Filtrovat, cena, doprava, strava, cestující ...
Filtrovat, město, kategorie ...

Zámek Ploskovice

Zobrazit dalších 1 fotek1 / 1

Vybavení a služby

Možnosti hotelu

  • Bezbariérový přístup
  • Parkoviště
  • Akceptuje karty

Vhodné pro…

  • Vhodné pro cyklisty

Informace

  • Občerstvení
  • Vstup: zpoplatněný
  • Vstup se psy není možný

Popis místa

Zámek, který znáte z filmů a seriálů

Při návštěvě zámku si budete připadat, jako byste tu už někdy byli a to díky filmu Amadeus, Probudím se včera, Odcházení či seriálech První republika nebo Mušketýři (seriál BBC).

Zámek nedaleko Litoměřic nechala jako letní rezidenci postavit velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. Přesto že se jednalo o menší zámek, podepsali se na něm nejznámější umělci. Po ovdovění se Anna Marie znovu provdala za toskánského vévodu Gastona z rodu Medici, stala se princeznou, ale sňatek nebyl šťastný, manželé žili odděleně. Možná i proto se z Ploskovic stalo významné sídlo rovné sídlům zahraniční šlechty. Z rozmaru pak Anna Marie spálila veškeré účty i dokumentaci o stavbě a tak dnes nevíme, kdo byl konkrétním architektem a stavitelem.

Později se zámek stal i soukromou rezidencí penzionovaného císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, posledního korunovaného českého krále. Při této příležitosti došlo k honosným úpravám a zámek byl zvýšen o patro. Po smrti Ferdinanda V. zámek připadl císaři Františku Josefu I. a po vyhlášení československého státu to bylo letní sídlo ministerstva zahraničních věcí. Působil tu například Edvard Beneš. Za doby okupace zámek sloužil jako škola pro mladé nacisty, později jako statek a jako škola sloužil i za dob totality. O návrat jeho krásy se zasloužila památková péče po roce 1952.

Zobrazit celý popis

Mapa

Kontakt

státní zámek Ploskovice Ploskovice 1, 411 42 Ploskovice
+420.416749092
Zobrazit kontaktní údaje