Zámek Ploskovice

Zámek, který znáte z filmů a seriálů

Při návštěvě zámku si budete připadat, jako byste tu už někdy byli a to díky filmu Amadeus, Probudím se včera, Odcházení či seriálech První republika nebo Mušketýři (seriál BBC).

Zámek nedaleko Litoměřic nechala jako letní rezidenci postavit velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. Přesto že se jednalo o menší zámek, podepsali se na něm nejznámější umělci. Po ovdovění se Anna Marie znovu provdala za toskánského vévodu Gastona z rodu Medici, stala se princeznou, ale sňatek nebyl šťastný, manželé žili odděleně. Možná i proto se z Ploskovic stalo významné sídlo rovné sídlům zahraniční šlechty. Z rozmaru pak Anna Marie spálila veškeré účty i dokumentaci o stavbě a tak dnes nevíme, kdo byl konkrétním architektem a stavitelem.

Později se zámek stal i soukromou rezidencí penzionovaného císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, posledního korunovaného českého krále. Při této příležitosti došlo k honosným úpravám a zámek byl zvýšen o patro. Po smrti Ferdinanda V. zámek připadl císaři Františku Josefu I. a po vyhlášení československého státu to bylo letní sídlo ministerstva zahraničních věcí. Působil tu například Edvard Beneš. Za doby okupace zámek sloužil jako škola pro mladé nacisty, později jako statek a jako škola sloužil i za dob totality. O návrat jeho krásy se zasloužila památková péče po roce 1952.

Slevy v blízkosti Zámek Ploskovice

 • Litoměřice, Ústecký kraj: Hotel Koliba
 • Litoměřice, Ústecký kraj: Hotel Labe
 • Litoměřice, Ústecký kraj: Pension Prislin
 • České středohoří: Hotel Roosevelt
 • Dovolená v Litoměřicích: 3* hotel se snídaní
  -10 %
 • Litoměřice, Ústecký kraj: Hotel Apollon
 • Litoměřice, Ústecký kraj: Hostel U Sv. Štěpána
 • Odpočinek pro dva s wellness v hotelu Lev
  Koupeno 40×

Informace - Zámek Ploskovice

Informace - Zámek Ploskovice

Bezbariérový přístup Pouze vstupní vestibul, umělé vodní jeskyně grotty a zámecký park. Více informací o bezbariérovém přístupu na zámek Ploskovice najdete na webových stránkách https://mapybezbarier.cz/cs, kde je podrobně popsán celý areál zámku.

Parkoviště

Akceptuje karty

Vstup: zpoplatněný


Občerstvení

Ano.

Kontakt & mapa

Načítám mapu ...

Kontakt

Adresa

státní zámek Ploskovice Ploskovice 1, 411 42 Ploskovice

Telefon

+420.416749092

E-mail

Web

České středohoří