Vyhledat dovolenou

Zobrazit dalších 5 fotek1 / 5

Popis místa

V čem spočívá ten zmíněný chyták? Správně totiž nejde o jezero, ale o rybník. Původně se také jako rybník jmenoval. Než kolem něj kráčel Karel Hynek Mácha, nesl název Velký rybník. Tedy nějakých 500 let. Nový název se nejdříve vžil mezi lidmi a trvalo pomalu třicet let, než se ho podařilo prosadit i oficiálně. 

Prostředí z lyrickoepické skladby Máj nadchlo významného básníka a chytne za srdce i vás. Díky písečným plážím připomínající ty u moře, mnoha výletům nebo romantickému výhledu na hrad Bezděz, který můžete obdivovat ze zapůjčené lodičky či při plavbě parníkem. Ten jezdí v letní sezóně v pravidelných intervalech a okružní plavba trvá půl hodiny.

Nevynechejte ani procházku po naučných stezkách, například tu Jarmilinu pojmenovanou po nešťastné milence z Máje, nebo stezku Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. S jezerem je totiž spjat i další literární počin, a to tradiční časopis Čtyřlístek. Právě tento kraj je předobrazem míst z komiksu: Třeskoprsky jsou Doksy, Blaťák je Máchovo jezero a Bezzub je hrad Bezděz. V Doksech můžete navštívit i nové Muzeum Čtyřlístku, najdete ho na zdejším zámku.

Zůstaňme ale ještě chvíli na břehu. Byla by totiž škoda nezmínit, jaké kratochvíle si tu užijete. Kromě zmíněných plaveb na parníku nebo půjčených loďkách tu můžete plout i na šlapadle nebo surfu. Jako u moře se budete cítit na písečných plážích a především v aquaparku ve Starých Splavech, kde rostou palmy a na hladině se tyčí řada nafukovacích atrakcí jako obří trampolíny, skluzavky, houpačky i ledovce pro odvážné horolezce. Pokud rybníkové vodě příliš nefandíte, přijde vám vhod bazén zapuštěný do jezera, ve kterém si vychutnáte i perličkovou koupel. Legraci tu ale zažijete i v zimě, kdy jezero zamrzne. Jakmile se hladina promění v ledovou plochu, začne se tu bruslit, hrát hokej nebo jezdit na běžkách. Dokonce jezero v tu dobu brázdí i speciální jachty, které dokážou plachtit po zamrzlé ploše.

Až se vodních radovánek dostatečně nabažíte, vydejte se na výlety, kterých je tu víc než dost. Přímo z Doks můžete podniknout krátký tříkilometrový okruh na skalní vyhlídku Králův stolec. Prý tu rád odpočíval Karel IV. při výjezdech z hradu Bezděz. Vydejte se v jeho stopách a hrad navštivte. Ne nadarmo se mu přezdívá “král hradů”. Přístupný je pěšky z Doks po tzv. Máchově cestě. Panská skála v Kamenickém Šenově stojí určitě také za návštěvu. Její čedičové sloupce jí propůjčují jedinečný vzhled, pro který je přezdívána Kamenné varhany. Skálu mimochodem znáte z pohádky Pyšná princezna. Jako v pohádce si přijdete také v Brništi, kde nedaleko Ekocentra vyrostly sochy ve skalách. Potkáte tu troly, lesní bohyně a strážce lesa v různých podobách. Stezka je dlouhá 1 600 m a je jako stvořená pro výlety s dětmi.

Zobrazit celý popis

Mapa

Kontakt

472 01 Doksy
Zobrazit kontaktní údaje