Katedrála sv. Bartoloměje

Zažij ten pocit 102,6 metrů nad městem

Věž, která je vidět již z dálky, jasně definuje město Plzeň. Jedná se o nejvyšší kostelní věž ve střední Evropě a tak poskytuje svým návštěvníkům krásný výhled do okolí.

Neobvykle umístěný kostel uprostřed města se stal dominantou. Svou krásu tak nastavuje ze všech stran ve středu náměstí Republiky. Se stavbou kostela začali nejspíše němečtí rytíři v roce 1342, kteří se stali plzeňskými faráři. Chrám byl dokončen počátkem 16. století a ukrývá i známou Plzeňskou madonu. Madona zhotovena v takzvaném „krásném stylu“ gotiky postává na hlavním oltáři. V roce 1993 povýšil plzeňský chrám na katedrálu papež Jan Pavel II., když zde zřídil biskupství.

Sousoší vnějšího oltáře na východní straně chrámu je chráněno mřížemi s řadou malých andělíčků. Zde můžete najít legendu, která plní přání. Takzvaný „ošahánek“ nebo „ošáhlo“ je jako jediný z andělíčků plný, ostatní jsou dutí. Nevysvětlitelná věc i pro odborníky jen podporuje legendu. Denně si na andělíčka sáhne přes tisícovku lidí a podle toho i vypadá. Andělíčka už byste v něm hledali marně. Podle pověsti se měl v katedrále ženit kat, popravčí ale měli do kostela vstup zakázán. Musel tedy zůstat venku a ženil se v zástupu. Při modlení u vnějšího oltáře se kat držel andělíčka na mřížích a tím prý získal kouzelnou moc plnit přání. Ať je to tak nebo ne, za zkoušku nic nedáte a tak se při návštěvě Plzně nezapomeňte zastavit.

Slevy v blízkosti Katedrála sv. Bartoloměje

  • Plzeňsko: Hotel Central
  • Plzeňsko: Penzion U Salzmannů
  • Plzeňsko: Hotel Rango
  • Plzeňsko: Enjoy Inn
  • Plzeňsko: Hotel Rous
  • Plzeňsko: Hotel Continental
  • Plzeňsko: Pension City
  • 4* Courtyard Marriott Pilsen se snídaní či polopenzí
    Koupeno 139×

Informace - Katedrála sv. Bartoloměje

Informace - Katedrála sv. Bartoloměje

Parkoviště

Děti zdarma do 6 let

Vhodné pro cyklisty

Vstup: zpoplatněný

Platba kartou není možná


Občerstvení

Ano. Na náměstí v okolí katedrály

Vstup se psy

Ne.

Kontakt & mapa

Načítám mapu ...

Kontakt

Adresa

Náměstí Republiky 234/35, 301 14 Plzeň

Telefon

+420.731619300

E-mail

Web

Plzeň Plzeňsko