Lipno: 12 tipů na výlety

Pavla Hejduková Pavla Hejduková
Lipno: 12 tipů na výlety

Lipenská přehrada nemá přezdívku jihočeské moře jen tak náhodou. Odpočívejte na pláži a až vám bude horko, skočte do osvěžující vody. A pak? Pojďte s námi objevit, kam na výlet kolem Lipna. Je tu tolik krásných míst, že se sem můžete vracet opakovaně. Uvidíte.

Hledáme pro vás ty nejvýhodnější nabídky od našich partnerů.

Proč jet na Lipno?

 • Nebudeme vůbec přehánět, když řekneme, že na Lipně se bude líbit každému. Pro sportovce jsou připravené stovky kilometrů cyklostezek, pro rodiny s dětmi zase fůra hřišť a zábavních atrakcí. Dovolenou snů tu prožijí i všichni milovníci vodních radovánek. K tomu pěkné pláže, fascinující příroda, romantické západy slunce, příjemná atmosféra a hlavně spousta možností k výletům. Tahle oblast vás zkrátka dostane.

  K Lipnu se pohodlně dostanete autem i vlakem. Ten každodenně absolvuje trasu Praha – Tábor – České Budějovice – Rybník – Lipno nad Vltavou. Na místě pak můžete vybírat z široké nabídky ubytování, nechybí luxusní hotely ani oblíbené kempy. Sezóna na Lipně navíc nikdy nekončí. Zima přeje běžkařům a lyžařům, jaro a podzim jsou ideální pro delší túry do okolí, prázdniny pak pro relax u vody i procházky. Kam na výlet u Lipna? Vybrali jsme místa přímo u přehrady i ta, ke kterým budete muset popojet autem. Všechna mají jedno společné –⁠ stojí za návštěvu.

  Bonusový Skrz Tip: Registrujte se do věrnostního klubu Lipno.card, vyplatí se to. Vstupenky na Stezku korunami stromů Lipno, do Království lesa i Bikeparku Lipno si zakoupíte předem v pohodlí domova a bez čekání na pokladně. Navíc dosáhnete na výhodnější cenu.

 • Relax u Lipna: wellness i vstupy na stezku v korunách
 • Jarní nebo letní pohoda u Lipna s polopenzí
 • Jaro nebo léto na Lipně s polopenzí a wellness
  Koupeno 201×

Chci na Lipno ►

Vyhlídkové plavby po Lipnu

 • Plavba po Lipnu

  Zjistěte, jak velké je opravdu jihočeské moře. Okružní a linkové plavby vyhlídkovými loděmi jsou tady zajištěné hned několikrát denně, nástupním místem je Lipno nad Vltavou nebo Frymburk. Na některých lodích vám přepraví i jízdní kola. Když tedy vyrazíte z Lipna nad Vltavou do Horní Plané, hustou sítí cyklostezek se odtud dostanete až do Nové Pece a dále na Šumavu. Patříte do tábora necyklistů? Zakotvěte na písečné pláži v Horní Plané. Podle nás jde o vůbec nejhezčí pláž v oblasti.

  Kolik času výlet zabere: Velká okružní plavba trvá 2 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: V plavební sezóně (běžně duben až říjen)

  Bonusový Skrz Tip: V červenci a srpnu nemusíte zůstávat při zemi a volit hned běžnou okružní plavbu. Jestli cestujete v páru, zážitkem jsou večerní plavby s živou hudbou a romantickou večeří. Pro děti jsou zase připravené denní plavby s kouzelníkem. 

Stezka korunami stromů Lipno

 • Stezka korunami stromů Lipno

  Zažít Lipno a nenavštívit Stezku v korunách stromů snad ani nejde. Tato atrakce byla první svého druhu u nás, návštěvníky přivítala již v roce 2012. Budete z ní mít krásný rozhled na lipenské jezero, vrcholky Šumavy i rakouské Alpy. Procházku zakončíte výstupem na rozhlednu a jízdou po 52 metrů dlouhém suchém tobogánu. Uvidíte, že nadšené nebudou jenom děti. Skvělou zprávou je, že celou trasu komfortně absolvují i vozíčkáři. A když se vám pobyt v oblacích zalíbí, projděte se po dalších stezkách korunami stromů v Česku.

  Kolik času výlet zabere: 1 až 2 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: Stezka je otevřená 364 dní v roce, zavřená je pouze na Vánoce. Své kouzlo má v každou roční dobu – v létě nabídne nejlepší výhled, mimo hlavní sezónu zase komorní atmosféru.

  Bonusový Skrz Tip: O prázdninách si Stezku korunami stromů Lipno můžete užít i večer. Za západu slunce a později za soumraku má místo zase úplně jiné kouzlo. Žádná zamilovaná dvojice by tady neměla chybět.

Království lesa Lipno

 • Království lesa Lipno

  Nebe na zemi pro děti všeho věku – to je Království lesa. Najdete ho jen kousek od Stezky korunami stromů v Lipně nad Vltavou. Tohle lesní hřiště vám hravou formou představí krásy šumavské přírody. Na starší děti i rodiče čeká soustava lanových mostů a balančních překážek, každého zabaví obrovská královská trampolína. Společnost vám budou dělat zvířátka, například kočky, veverky, puštíci či mazlivé kozičky. Celý areál je kompletně bezbariérový. 

  Kolik času výlet zabere: 2 až 3 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: Kdykoliv od května do října za hezkého počasí

  Bonusový Skrz Tip: Podle našich zkušeností bude Království lesa bavit zejména děti od 5 do 12 let. Rodiče některé atrakce mohou pokořit také, u jiných si zase odpočinou na lehátku. O prázdninách je ideální sem dorazit hned po začátku otevírací doby.

Bike Park Lipno

 • Bike Park Lipno

  V zimě se tu budete prohánět na lyžích, v létě zase na kolech. O čem je řeč? O skiareálu Lipno, který se od jara do podzimu mění na Bike park. Sjet klopené zatáčky, terénní vlny a dřevěné lávky chce odvahu, ten pocit po zdolání celé trasy ale stojí za to. Pokud si na nejnáročnější terén netroufáte, nic se neděje, v Bike parku najdete tratě různých obtížností. Díky tomu se jedná o skvělý cíl pro rodinné výlety kolem Lipna. A když s cyklistikou nebudete chtít končit, koukněte, kam všude se v blízkosti Lipna na kole můžete vydat

  Kolik času výlet zabere: Minimálně 1 hodinu, ideálně 2 až 3 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: Kdykoliv od jara do podzimu

Aquaworld Lipno

 • Děti v aquaparku

  Kam na výlet na Lipně, když vás zastihne špatné počasí? Vydejte se do Aquaworldu Lipno. Areál je menší a na celodenní návštěvu to proto nebude, všechny vodomily přesto jistě potěší. Do těla si dáte v plaveckém bazénu, oddych si užijete ve vířivce s panoramatickým výhledem na lipenské jezero. K dispozici je také finská sauna, kde si příjemně prohřejete svaly. Vodní ráj Lipno najdete přímo v přístavu Marina Lipno. Nemusíte tedy jezdit nikam daleko.

  Kolik času výlet zabere: 2 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: Kdykoliv přes celý rok, zejména za horšího počasí. V areálu totiž není venkovní bazén, což by někoho za horkých letních dnů mohlo zklamat.

Schwarzenberský plavební kanál

 • plavební kanál

  Dříve Schwarzenberský průplav, dnes ho budete znát spíše pod názvem Schwarzenberský plavební kanál. Od roku 1793 jím po téměř 100 let putovala polena dřeva ze šumavských hvozdů k řece Große Mühl a odtud po Dunaji až do císařské Vídně. Celková délka kanálu činí 44 km, dnes je však zrekonstruováno pouze 15 km z původního rozsahu. 

  Podél této technické památky se vypravte na procházku po 9 km dlouhé naučné stezce. Narazíte zde na akvadukt, Rosenauerovu kapli, tunel s mimořádně fotogenickým Horním portálem u Jeleních Vrchů a další zajímavosti. Výlet je vhodný nejen pro pěší, ale také pro cyklisty a vozíčkáře. Místy je cesta sice rozbitá, je třeba s tím počítat, jinak je ale terén mírný bez prudkých stoupání.

  Kolik času výlet zabere: 2 až 4 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: Kdykoliv přes celý rok – od jara do podzimu pěšky či na kole, v zimě na běžkách

  Bonusový Skrz Tip: Jestli vás Schwarzenberský plavební kanál zaujme, v obci Chvalšiny najdete muzeum věnované této technické památce. Dozvíte se tu víc o historii i funkci stavby.

Vítkův kámen

 • Vítkův kámen

  Tohle místo ocení všichni milovníci výhledů. Vítkův kámen neboli Vítkův hrádek je vůbec nejvýše položeným hradem v České republice, postavený je ve výšce 1 035 metrů nad mořem. Najdete jej na pravé straně lipenského jezera nad osadou Svatý Tomáš, odkud se k hrádku dostanete po červené. 6 km to sem budete mít z obce Přední Výtoň, 7 km pak z Frymburku. Nenechte se odradit procházkou do mírného kopce, zvládnou to i větší děti.

  Vítkův hrádek je romantickou zříceninou, o které budete rádi vyprávět a ještě raději na ni vzpomínat. Hlavní důvod? Překonejte 61 schodů na věž a uvidíte sami. Za pěkného počasí můžeme slíbit výhled nejen na přehradu Lipno, Šumavu a Novohradské hory, ale také na rakouské Alpy. 

  Kolik času výlet zabere: Záleží na výchozím bodu. Z parkoviště ve Svatém Tomáši počítejte přibližně s 1 hodinou, v případě delších tras může jít o celodenní výlet.

  Kdy je nejlepší navštívit: Kdykoliv za hezkého počasí

  Bonusový Skrz Tip: V těsném okolí Vítkova kamene si můžete projít Naučnou stezku Svatý Tomáš. Trasa má délku 6,5 km a v jejím průběhu vás čeká 9 cedulí s informacemi o zdejší přírodě, těžbě dřeva nebo historii.

Šumavský Everest

 • Vrchol Plechý na Šumavě

  Nejvyšší české hory jsou zajímavá výzva, víte ale, že v Česku můžete zdolat i nejvyšší horu světa? Jak? Mount Everest má 8 848 metrů. A tolik metrů vy pokoříte návštěvou osmi šumavských vrcholů. Na pokoření vytyčené mety máte neomezené množství času. Vrcholy je možné zdolávat i postupně, klidně každý rok jeden.

  Pokud se do projektu chcete zapojit, je nutné předem zakoupit Vrcholový pas (jeho cena je 100 Kč). Do něho si zapíšete informace o každém výstupu a dáte razítko. Po zdolání všech vrcholů obdržíte certifikát o zdolání Šumavského Everestu podepsaný starostou města Horní Planá. Odměnou vám bude nejen certifikát, ale také dobrý pocit a nepopsatelné výhledy na Lipno.

  Kolik času výlet zabere: Individuální

  Kdy je nejlepší navštívit: Od jara do podzimu

  Bonusový Skrz Tip: Nejrychlejší lezec Mount Everest zdolal za necelých 26 hodin. Chcete ho napodobit? Razítka ze tří vrcholů (Smrčiny, Plechého a Třístoličníku) je možné posbírat během jednoho dne. Stačí se vydat po hřebenovce mezi Zadní Zvonkovou a Novým Údolím.

Vodopády svatého Vavřince

 • Vodopády sv. Wolfganga u Lipna

  I když je Lipno jednou z nejpopulárnějších destinací pro dovolenou u nás, v okolí najdete místa, která budete mít téměř jen pro sebe. Naším oblíbeným cílem jsou Vodopády sv. Vavřince, někdy také označované jako Vodopády svatého Wolfganga. Svou pouť začněte v centru města Vyšší Brod u slavného kláštera, z Lipna to sem budete mít 15 minut autem. Odtud se dejte po žluté turistické značce. K vodopádům dorazíte zhruba po 2 km. Trasu zvládnou i děti, s kočárkem ji ale neprojedete. Terén je svažitý, přes cestu se táhnou kořeny stromů.

  Kolik času výlet zabere: 2 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: Kdykoliv přes celý rok, na jaře jsou vodopády nejsilnější

  Bonusový Skrz Tip: K Vodopádům sv. Vavřince vyrazte hned po ránu. Obvykle tady nepotkáte ani živáčka a naplno si tak vychutnáte zvuky vody i lesa.

Rožmberk

 • Rožmberk

  Rožmberk sice není na dohled z břehu vodní nádrže, pokud ale máte auto, dorazíte k němu za 25 minut jako nic. Postavený je ve stejnojmenném městě v okrese Český Krumlov. Do Krumlova to z Rožmberku případně budete mít dalších 25 minut –⁠ a jestli je máte, určitě doporučujeme tento čas obětovat. Víc se o tomto jihočeském skvostu dozvíte v našem Skrz Tipu věnovanému UNESCO památkám v ČR.

  A co samotný Rožmberk? Stavba z poloviny 13. století patří k nejstarším hradům rodu Vítkovců, předchůdců významných Rožmberků. Od doby vzniku se vzhled hradu výrazně změnil, dnes je patrný zejména styl anglické novogotiky. Při návštěvě památky spatříte cenné sbírky obrazů, zbraní, porcelánu a možná i Bílou paní Perchtu z Rožmberka. Právě ta se zde podle pověsti zjevuje. A pokud se chcete pokochat vltavským údolím, vystoupejte na zrekonstruovanou věž Jakobínku.

  Kolik času výlet zabere: Při spojení s návštěvou Českého Krumlova jde o celodenní výlet

  Kdy je nejlepší navštívit: Kdykoliv od června do konce října

  Bonusový Skrz Tip: Bez blesku je v hradu Rožmberk možné fotografovat, mobily nebo fotoaparáty tedy mějte s sebou.

Rozhledna Alpenblick

 • Rozhledna Moldaublick a Alpenblick

  Rádi se na svět podíváte z ptačí perspektivy? Jednu z nejhezčích vyhlídek nabídne rozhledna Alpenblick. Jak z jejího jména odhadnete, nachází se na rakouské straně. Od Lipna to sem však nebudete mít daleko, rozhledna se do výšky vypíná jen kousek za hranicemi. Postavená je ze dřeva, nahoře se pokocháte pohledem z vyhlídkové plošiny. Co všechno uvidíte? Krásy Horního Rakouska, Šumavy i Alp.

  Kolik času výlet zabere: 2 až 3 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: Od jara do podzimu, nejhezčí výhled je za jasného dne

  Bonusový Skrz Tip: Když si pohled z výšky zamilujete, nedaleko je rozhledna Moldaublick. Z ní krásně uvidíte přehradu Lipno od Horní Plané až po Frymburk. Ideální je zaparkovat v obci Schöneben a odtud si udělat okružní výlet k oběma rozhlednám. Trasa je nenáročná, zvládnou ji i menší děti.

Boubínský prales

 • Boubin

  Za klidem a samotou se vydejte do největšího původního lesa ve střední Evropě. Autem je to z Lipna slabá hodinka cesty. Putování doporučujeme začít u železniční stanice Zátoň či na parkovišti Idina Pilana. První část trasy vede k Boubínskému jezírku. Procházka je nenáročná a ideální pro rodiny s malými dětmi i vozíčkáře. Výlet můžete začít také v Kubově Huti.

  Kolem jádra pralesa pak vede naučná stezka, jejíž výchozí bod představuje již zmíněné jezírko. Tato část výletu už je fyzicky náročnější, v určitých úsecích je poměrně velké převýšení. Na vrcholu pak vystoupejte na 21 metrů vysokou rozhlednu Boubín. Stojí to za veškerou vynaloženou námahu, pohled shora je zkrátka okouzlující.

  Kolik času výlet zabere: 4 hodiny

  Kdy je nejlepší navštívit: Kdykoliv od jara do podzimu – za hezkého počasí pro výhledy, za mlhy a lehkého deště pro nádherné fotografie

  Bonusový Skrz Tip: Vyrazte na rozhlednu ještě před východem slunce. Ten výhled si zapamatujete. Slibujeme.

Prohlédnout si všechna ubytování Lipno ►

 • Dostávejte informace o Skrz Tipech jako první!

  Každý týden připravujeme několik tematických výběrů, které ale platí pouze omezený čas. Zadejte nám na sebe kontakt a my vám dámě vědět o nových výběrech jako prvním.

  Hlídání bylo spuštěno! Začali jsme hlídat nové nabídky.
Načítám...

Líbí se Vám tento Skrz Tip?

Udělejte nám radost a sdílejte ho dále

Další Skrz Tipy plné inspirace

 • Last minute dovolená v červenci 2022
  Last minute červencové pobyty u moře i v Česku
  Nové
  Zobrazit více
 • Nejlepší termály nedaleko ČR
  Kde mají nejlepší termály poblíž českých hranic?
  Nové
  Zobrazit více
 • Last minute: Wellness pobyty v červenci 2022
  Wellness pobyty, které ještě stíháte
  Nové
  Zobrazit více
 • Rakouské Alpy v létě
  Rakouské Alpy v létě: jezera, hory a nekonečná krása
  Zobrazit více
Hotovo. Od teď tě o nabídkách budeme informovat emailem.