V termálních lázních (lidově termálech) se vykoupete v horké vodě obohacené o minerální látky. Taková voda má významné léčivé účinky na lidské zdraví i vitalitu. Co ji ohřívá? Zemské jádro a magma, díky puklinám následně proniká na povrch v podobě pramenů či gejzírů. Jak prochází skrz různé vrstvy zemské kůry, obohacuje se o minerální látky.
Termální lázně nejsou žádnou moderní novinkou. Termální prameny znali a využívali již v antickém Řecku, později okolo nich vznikala celá města.
Návštěva termálů prospěje vašemu tělu i duši. Jedná se o 100% přírodní léčbu bez vedlejších účinků, jejíž pozitivní dopady prokazují i výzkumy (např. zde).
Pozor: V případě jakéhokoliv onemocnění termály vnímejte jako doplněk k léčení a nepřerušujte léčbu nastavenou vaším ošetřujícím lékařem.
Co léčí termální voda? Především kožní onemocnění jako je lupénka, různé typy vyrážek či ekzém. Minerální látky se totiž vstřebávají skrz pokožku, a díky tomu se může naplno projevit jejich hojivý efekt. Termální voda má také pozitivní vliv na páteř a klouby, dýchací cesty i onkologická onemocnění. Pomáhá při léčbě pooperačních a poúrazových stavů. Každé lázně se zaměřují na trochu jiné choroby, záleží na konkrétním složení termální vody.
Termálům se ale nevyhýbejte, ani když na žádný z vyjmenovaných neduhů netrpíte. Snad každý z nás potřebuje uvolnit svalové napětí a snížít stres. To horké prameny prokazatelně umí. Navíc působí jako prevence proti onemocnění a zlepšují naši vitalitu. V optimálním případě by si proto každý z nás měl návštěvu termálních lázní dopřát alespoň 1× ročně.
Termály byste si měli odepřít ještě půl roku po prodělání rozsáhlé trombózy či infarktu. Kontraindikací je rovněž velmi vysoký krevní tlak, poruchy krevního oběhu, nezaléčená epilepsie i zhoubná nádorová onemocnění. I když cestování v těhotenství fandíme, termálním lázním se jako těhotná vyhněte.
A co akutní stavy? Do termálů samozřejmě nechoďte, pokud máte chřipku, covid či podobně nakažlivou infekci. Zákaz platí také v případě střevní chřipky, otevřených a mokvajících ran na kůži nebo při zánětu spojivek. Pokud za sebou máte bujarou noc plnou alkoholu, návštěvu lázní o den odložte. Personál by vás mohl vykázat (a horká voda by vám stejně neudělala zrovna dvakrát dobře).
Pozor: Pokud máte o návštěvě termálů při vašem onemocnění pochybnosti nebo si zkrátka nevíte rady, nebojte se zeptat svého ošetřujícího lékaře.
Doporučená doba pobytu v bazénu s termální vodou je 20 až 30 minut. Poté by měla následovat pauza, pokud můžete, lehněte si při ní na lehátko. Pak znovu horká lázeň. A tento cyklus v průběhu dne několikrát opakujete. Kolikrát? To záleží na vás, vašem pocitu i délce pobytu v lázních.
Zdá se vám 20 až 30 minut jako příliš krátká doba? Je to dostatečný čas pro nasáknutí minerálů do kůže, na druhou stranu to není tolik, aby hrozilo přehřátí organismu. Zejména při prvním namočení tuto dobu doporučuji dodržet. Nevíte, co s vámi teplá voda udělá nebo jak se po koupeli budete cítit.
Samozřejmě pokud by se vám v průběhu koupání začala točit hlava nebo se vám dělalo nevolno, opatrně se přesouvejte ke schůdkům a bazén co nejdříve opusťte. Případně někoho na svůj stav upozorněte. Když se naopak budete cítit skvěle, při příštím namočení můžete návštěvu protáhnout. Maximem by ale mělo být 60 minut v termální vodě na „jeden zátah“.
TIP: Efektivitu léčby v termálních pramenech ještě zvýšíte, když se ve vodě budete jemně protahovat (opravdu jen pomalé pohyby v malém rozsahu) nebo meditovat.
To, co si s sebou berete na návštěvu klasického bazénu. Tedy plavky, osušku, župan a nazouvací gumové pantofle. Župan doporučuji nezapomenout v zimě, v létě už není takovou povinností. V horkém počasí naopak můžete přidat deku, pokud si budete chtít lehnout venku na trávu (a vámi vybrané termály to umožňují). Pro jistotu zabalte také koupací čepici, někde ji mohou vyžadovat.
V termálních lázních je extrémně důležité dodržovat pitný režim. Vezměte si s sebou vlastní pití nebo často navštěvujte bar/restauraci. Myslete také na jídlo. Samozřejmostí je platební karta či hotovost.
Jakékoliv, které vám budou pohodlné. Pokud je před vámi delší pobyt nebo nějaké procedury, doporučuji plavek zabalit víc. U žen by některé z nich měly být jednodílné například na zdravotní cvičení. U mužů zase někde může platit zákaz koupání v šortkách, mějte s sebou tedy raději i slipové či boxerkové plavky.
Pozor: Některá termální voda může plavky obarvit. Známá je tím třeba Bešeňová na Slovensku. Raději si proto neberte své nejoblíbenější plavky, ať je pak nemusíte s pláčem vyhazovat.
Kdyby se náhodou stalo, že vaše plavky budou nevyhovující nebo byste je úplně zapomněli doma, svět se nezboří. V žádném areálu termálního koupaliště nechybí obchod s plavkami, plaveckými brýlemi a dalším zbožím. Ceny jsou většinou o trochu vyšší, ale nakoupit se dá.
Do bazénů s léčivou termální vodou obvykle děti nesmí. Dříve než dospělým jim totiž hrozí přehřátí a dehydratace. Především kojenci a batolata by mohli vodu pít, což také není zdravé.
Od kdy mohou děti do termálů? To se různí. Někde je zákaz vstupů dětí do 3 let (v Česku například do Thermalia Teplice), jinde do 6 let a někde je dokonce hranice pro bezpečný vstup až od 15 let (hlavně maďarské lázně).
To ale neznamená, že byste na termální koupaliště neměli vyrazit s dětmi. Do mnoha areálů s klidem můžete. Pro děti jsou připravené dětské bazény, tobogány, skluzavky a další atrakce. Zkrátka jako klasické koupaliště, jen do vybraných bazénů půjdou pouze rodiče. Podrobnosti si ověřte na webu termálů, kam se chystáte.
Termálů jsou po světě desítky, můžete tak každý rok zkusit nové a stejně vám jich na seznamu již navštívených bude stále dost chybět. Když ale nechcete, nemusíte jezdit daleko. Střední Evropa je rájem horkých pramenů. Řadu termálů najdete jen kousek od českých hranic. O každé zemi máme podrobné články:
Mám hned několik favoritů.
Do termálních lázní s dětmi doporučuji vyrazit v létě, kdy je otevřený kompletně celý areál. Děti tak budou mít k dispozici spoustu zábavy a na termálním koupališti vydrží v pohodě celý den.
od 3 226 Kč
za 2 osoby
od 1 799 Kč
za osobu
od 3 899 Kč
za 2 osoby
od 5 727 Kč
za 2 osoby
od 399 Kč
od 2 458 Kč
za 2 osoby
od 1 499 Kč
za 2 osoby