Nejobvyklejším způsobem dopravy na dovolenou do Tuniska je letadlo. Létají sem společnosti jako Lufthansa, Air France, Turkish Airlines, v případě cesty s cestovní kanceláří vás sem dopraví charterový let (nejčastěji Smartwings).
Doba letu do Tuniska z Prahy činí 2 hodiny a 15 minut na letiště Hammamet, 2 hodiny a 25 minut na letiště Monastir a 2 hodiny a 45 minut na Djerbu. V každém případě se tedy dostanete pod 3 hodiny letu, což může být zásadní faktor při cestování s dětmi.
Přesná doba letu se může trochu lišit v závislosti na povětrnostních podmínkách či vytíženosti letiště.
Djerba
Enfidha
Monastir
Sfax
Tabarka
Tozuel
Tunis
Pokud na dovolenou vyrážíte s cestovní kanceláří, máte to jednoduché. Po příletu, vyzvednutí kufru a vyřízení všech formalit (viz článek užitečné informace o Tunisku) vyhledejte delegáta, ten vás už nasměruje na připravený transfer na hotel.
Pokud cestujete na vlastní pěst, doprava z letiště je na vás.
Letiště Djerba: veřejná doprava sem nezajíždí, musíte si půjčit vůz nebo vzít taxi (cenu vždy smlouvejte)
Letiště Enfidha (pro letovisko Hammamet či Sousse): autobus vás dopraví do města Enfidha, jízdenku koupíte u řidiče; další možností je půjčení vozu nebo taxi (ale k letoviskům je to poměrně daleko a cena bude vysoká, i když budete smlouvat)
Letiště Monastir (pro letoviska Monastir, Mahdia či Sousse): necelých 200 metrů od letiště najdete zastávku vlaku, který zajíždí do všech 3 letovisek, jízdenku koupíte ve vlaku; další možností je půjčení vozu nebo taxi (smlouvejte)
Letiště Tunis (pro letovisko Tunis či Kartágo): autobus staví zhruba 400 metrů od letiště, jízdenku zakoupíte u řidiče či průvodčího; další možností je půjčení vozu nebo taxi (opět hlavně smlouvejte)
Ano, i do Tuniska můžete dojet autem. Je to ale varianta spíše pro fajnšmekry, milovníky road tripů nebo ty, kteří v cíli plánují zůstat déle.
Jak cestu do Tuniska autem naplánovat? Jako první krok si vyberte, v jakém přístavu se nalodíte na trajekt. Nabízí se zejména Itálie (hodit se vám pak může článek Jak cestovat autem do Itálie). Zde můžete zvolit přístavy Janov, Civitavecchia či Salerno. Cenově o něco výhodnější může být cesta přes Sicílii, odkud do cílového Tuniska budete pokračovat z Palerma či Trapani. Alternativní možností pro nalodění je Marseille ve Francii.
Cena lístku na trajekt závisí na mnoha proměnných. Do konečné částky se promítá počet osob, typ automobilu, typ kajuty na lodi i sezónnost. Chce to proto si individuálně propočítat, co vás vyjde nejlépe. Nekoukejte ale pouze na finance, zohledněte i počet hodin strávený na cestě.
Obvykle se vyplatí lístky na trajekt pořídit s co největším předstihem. Nakupujte pouze na oficiálních stránkách (GNV nebo Corsica Linea).
Na výlety v Tunisku můžete vyrážet půjčeným vozem. Pro půjčení musíte být starší 21 let (ale pozor, některé půjčovny účtují příplatek za mladého řidiče až do 25 let) a mít platný mezinárodní řidičský průkaz. Řídit musíte alespoň 1 rok, nemůžete být tedy úplně čerstvý absolvent autoškoly.
Půjčení automobilu v Tunisku se vyplatí hlavně při cestování ve více lidech. Velmi levný je zde benzín, jak ostatně zjistíte při pohledu na aktuální ceny v Tunisku. Když jste jednotlivec nebo pár, finančně výhodnější přesto může být využívání hromadné dopravy. Ale jde samozřejmě také o komfort.
Nabízená auta obecně bývají v dobrém stavu, stejně tak tuniské silnice jsou v až překvapivě dobré kondici. Jen počítejte s divokou jízdou některých místních, kteří pravidla provozu příliš nedodržují.
Taxíky v Tunisku jsou sice dražší než veřejná doprava, ale stále nejde o nic příliš nastřeleného. S klidem si proto při cestě za památkami můžete vzít i taxi. Pozor jen na dražší noční tarif, který začíná platit ve 21 hodin. U turistů taxikář může zkusit zapnout noční tarif i přes den, pokud proto jedete s tachometrem, kontrolujte, aby tam byl tarif 1. Pokud jedete bez něj, smlouvejte ještě před nasednutím do auta.
Pokud chcete cestovat co nejlevněji, zajímat by vás měly sdílené taxíky zvané „louage“ (čte se jako luáž). Louage je levnější způsob přepravy než taxi, zároveň je pouze zhruba dvakrát dražší než autobusy. Tyto dodávky či mikrobusy jsou nejčastěji určené pro osm lidí, jezdí uvnitř i mezi městy a když na ně mávnete, zastaví vám (samozřejmě pokud mají místo). Jak je poznáte? Jde o bílá auta s červeným nebo modrým pruhem.
Autobusem se v Tunisku můžete svézt ve větších městech, jako je například Hammamet nebo Sousse, nebo mezi městy. Výhodou je velmi nízká cena. Problémem je však neexistence pevných jízdních řádů. Ideálně se musíte zeptat místních nebo se informovat na nádražích. Anebo prostě přijdete na zastávku a čekáte, až něco pojede.
Výjimkou jsou některé meziměstské autobusy (například ty společnosti SNTRI), i když ani na jejich řády se podle mých zkušeností nedá úplně 100% spoléhat. Opět proto platí, že se raději ptejte na hlavních nádražích.
Lístky se kupují v autobusu, obvykle u průvodčího. Pouze pokud tam nikdo takový není, jízdenku zakoupíte u řidiče. Platí se hotově, ideálně mějte připravenou přesnou částku nebo alespoň menší bankovky.
Zároveň upozorňuji, že pro běžné turisty tuniské autobusy příliš dělané nejsou. Nejde jen o ty časy, na které není moc spoleh. Samotné autobusy bývají přecpané a navíc nejsou moc pohodlné (výjimkou jsou klimatizované linky v některých letoviscích, což při klasickém letním počasí v Tunisku rozhodně oceníte). Na delší trasy bych zvolila spíše vlak, který bývá i rychlejší. Nebo ještě lépe louage či taxi, pokud vás jede víc.
od 8 690 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 17. 06. - 23. 06.
od 11 290 Kč
za osobu
od 10 290 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 16. 06. - 23. 06.
od 10 990 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 15. 06. - 21. 06.
od 9 490 Kč
za osobu
od 14 990 Kč
za osobu