To hlavní pravidlo: Nebát se toho. Je výzkumy prokázané, že děti reagují na emocionální stav rodičů. Pokud jste klidní a usměvaví, budou i děti méně vystresované.
Moje vlastní pravidlo: Očekávat to nejhorší. Pak můžu být mile překvapená z výsledku. (Spoiler: úplně pokaždé jsem zatím příjemně překvapená byla). I když děti běžně chvilku neposedí, mají zrovna období vzdoru, nebo se na dospěláky tváří otráveně, při cestování to mohou být úplní andílci.
Zároveň si ale nebudeme lhát – cestování s dítětem do zahraničí vyžaduje přípravu (+ trpělivost a schopnost improvizace). Možná někdy nastanou situace, kdy si pomyslíte, proč tohle dobrovolně podstupujete. Společné zážitky vám to ale vynahradí. A stres se dá minimalizovat.
Výběr správné destinace je polovinou úspěchu. Přečtěte si, kam k moři s dětmi na dovolenou doporučujeme vyrazit. V článku najdete TOP 7 zemí, které máme léty praxe prověřené.
A jak vybrat konkrétní lokalitu a hotel? Nejideálnější je zohlednit potřeby celé rodiny. Zvažte tedy věk i zájmy dětí a zvolte místo, které pro ně nabízí dostatek aktivit. Pokud máte malé děti, vyberte ubytování s dobrým přístupem k dětským hřištím. Starší děti může zaujmout pobyt blízko míst, které znají z oblíbených seriálů. A pravděpodobně budou vyžadovat i stabilní wi-fi.
TIP: Čím ještě si šplhnete u puberťáků? Při plánování s nimi počítejte, zároveň jim ale na dovolené nezapomeňte dopřát soukromí. Další tipy najdete v článku věnovanému cestování s teenagery.
Nezapomínejte však ani na sebe. Přece jen se má jednat o dovolenou pro celou rodinu. Co chcete vidět? Zažít? Co si chcete dopřát? Kde jste ještě nebyli? Anebo se snad chcete někam vrátit?
Děti potřebují vlastní cestovní pas či občanský průkaz. A to bez výjimky, bez ohledu na věk. Už i malá miminka musí mít svůj vlastní doklad. Do zahraničí s dítětem tak nemůžete cestovat jen s rodným listem.
Počítejte s tím a pas či občanku dítěti pořiďte s dostatečným předstihem před odjezdem na dovolenou. Úřady mají na vyřízení 30 dnů, mimo letní prázdniny to zpravidla stíhají dříve, nemůžete na to však 100% spoléhat. Žádat sice můžete o vydání dokladů ve zkrácené lhůtě, to je ale finančně zbytečně náročné (2 000 Kč za pas či 500 Kč za občanku při vydání do 24 hodin; 1 000 Kč za pas či 300 Kč za občanku do 5 dnů).
Za občanský průkaz i cestovní pas u dětí se standardní lhůtou vydání zaplatíte poplatek 100 Kč. Takový doklad má poté platnost 5 let, zejména u malých dětí se ale doporučuje jeho obnovení provést dříve kvůli měnící se podobě dítěte. Z mojí zkušenosti to většina letišť při kontrole neřeší, mohli byste však natrefit na nerudného zaměstnance a dohadujte se potom s ním.
Já pro svoje dítě zvolila cestovní pas. Důvod? Oba doklady stojí stejně, ale s občankou můžete cestovat pouze po Schengenu. To s pasem vás pustí kdekoliv. I když momentálně neplánujete cestu do Turecka, či Egypta, příští rok tomu může být jinak.
Až budete balit kufry, podívejte se na seznam, co s sebou na dovolenou. Dětem můžete zabalit jejich vlastní zavazadlo, populární je například značka Trunki. Takový kufr lze na letišti využít jako odrážedlo, ale místa je v něm bohužel docela málo. Tady už proto záleží na vašich prioritách.
V létě s dětmi určitě nezapomeňte na ochranu proti slunci. Mějte s sebou silné opalovací krémy, pro menší děti ideálně s minerálním filtrem. Fantastické jsou UV overaly, pro větší děti klasické plavky a UV triko. Dítě pod látkou nemusíte mazat, což je výhodné obzvlášť pokud váš potomek nepatří mezi milovníky patlání krémem. Nezapomeňte ani na ochranu hlavy a očí.
Hodí se vědět: Pokud cestujete s miminkem, kočárek kvůli hrozícímu přehřátí dítěte nikdy nezakrývejte látkovou plenou. Místo ní s sebou na dovolenou vezměte sluneční clonu. V drogeriích či e-shopech ji koupíte za 100 až 300 Kč.
Do zavazadla, které budete mít pořád u sebe, přidejte základní léky. Dítěti se může trochu zvýšit teplota z cestovní horečky nebo mu třeba nesedne něco z jídla. Mezi základní léky já řadím sirup na teplotu, kapky na alergii, něco proti průjmu a rehydratační roztok + u sebe nosím i náplasti a dezinfekci. Seznam léků samozřejmě přizpůsobte věku dítěte.
Pokud už jste někdy s dítky vyrazili do zahraničí, tak víte, že cestování s dětmi může být zábavné, ale zároveň neskutečně náročné. Dlouhé hodiny v autě, vlaku nebo letadle mohou být výzvou pro malé i velké. Vždy se proto hodí mít po ruce plán, jak děti během cesty zabavit. A to ať už na cestu vyrážíte jakýmkoliv dopravním prostředkem.
Při cestování letadlem s dětmi je nejdůležitější jedna věc: zbytečně se nestresovat. Ano, nikdo z ostatních cestujících nechce během letu poslouchat křičící dítko. Ano, pravděpodobně se najde někdo, kdo na vás bude blbě koukat. Ale v kontextu celé dovolené jde jen o krátkou chvíli, kterou zvládnete.
Co se her týče, do letadla jsou nejlepší samolepkové knížky nebo časopisy s různými aktivitami typu vymaluj, obkresli, nalep apod. Osvědčily se mi také vodní omalovánky – ty, u kterých máte fix na vodu. Skvělé jsou i magnetické hry typu obleč panáčka. Pro starší mějte po ruce sluchátka a tablet se staženými pohádkami/animáky/filmy.
Extra důležité: mějte s sebou jídlo. Hodně jídla. I nejedlíkům při cestování zázračně vyhládne. S sebou na palubu sice běžně nesmíte brát tekutiny o objemu větším než 100 ml, výjimkou je ale pití pro menší děti. Těm tedy s sebou klidně sbalte lahev s vodou. Co myslím tím „menší děti“? Nikde není pevně specifikováno a záleží na konkrétním pracovníkovi letiště, dětem do zhruba 6 let ale nechávají pití úplně bez problému.
Vyrážíte autem do Chorvatska? Nebo je před vámi cesta do Itálie? Na trasu se pořádně podívejte předem. Prozkoumejte, kde byste mohli zastavit například u dětského hřiště či na jiném pro děti atraktivním místě. Zejména pokud nepojedete na noc mějte v rukávu hned několik záložních zastávek.
Aby cesta utíkala, hrajte hry. Existují malé skládací deskovky, jde to ale i bez nich. Vzpomeňte si třeba na slovní fotbal nebo pro potomky připravte jednoduchý kvíz. Můžete také počítat billboardy nebo soupeřit, kdo jako první uvidí auto určité barvy. A stejně jako v letadle nezapomeňte na jídlo.
Vlak může být perfektní alternativou, pokud váš potomek špatně snáší cesty autem a zároveň nechcete letět letadlem třeba kvůli ekologii. Například když jedete do Polska k moři, noční cestování vlakem je pohodlné a pro děti i pořádný zážitek. A puberťáci tam mají wi-fi.
Místa ve spacím vagónu jsou omezená, hlavně přes letní prázdniny je proto vhodné rezervovat je dopředu. Záleží na konkrétním vlaku, obecně v nabídce bývají lehátka a lůžka. Lehátka jsou sice levnější, ale také tou méně pohodlnou variantou. S dítětem se proto snažím volit lůžko, pokud tedy cena není nesmyslně rozdílná od té za lehátko.
Některé vlaky nabízejí speciální oddíly pro rodiny s dětmi vybavené herními koutky. Potomka tak nemusíte složitě bavit, na nějakou dobu se zabaví sám. Když navíc dítě v takovém oddílu bude trochu hlasitější, nikdo na vás hned nebude mít řeči.
Děti samozřejmě mohou cestovat do zahraničí s prarodiči či jinými příbuznými. Kdykoliv s nimi však nejedou oba rodiče, měli by s sebou mít souhlas jednoho/obou rodičů s vycestováním. Nikde to není právně specifikováno, při cestování dětí do zahraničí bez rodičů vám ale doporučuji dokument vyřídit. Tedy vyplnit údaje o dítěti i doprovázející osobě, termín a cíl cesty + úředně ověřit podpis rodiče/rodičů.
A co cestování nezletilých bez doprovodu? I to samozřejmě možné je. Dítě s sebou opět musí mít souhlas od obou rodičů. Pokud jede do zahraničí s cestovní kanceláří, většinou stačí jen on. Pokud však nezletilý cestuje na vlastní pěst, musí si zjistit konkrétní podmínky aerolinky, s níž letí. Některé cestování dětí bez doprovodu vůbec neumožňují, jiné pro ně nabízejí doprovod (zdarma či za poplatek).
Určitě nechcete, aby vám dovolená udělala příliš velkou díru do rodinného rozpočtu. Naštěstí můžete cestovat levně.
Když s vámi cestují děti s velkým věkovým rozdílem, je to pochopitelně trochu oříšek. Mně se osvědčilo jedno: vybrat hotel s aquaparkem. Batolata obecně milují vodu a k radosti jim stačí jen bazén. Když ale přidáte malé skluzavky nebo atrakce rozstřikující vodu, budou u vytržení. Teenagerům pak dopřejte zábavu v podobě klasických tobogánů.
TIP: Několik nejlepších hotelů s aquaparkem už jsme vám předvybrali.