V Tunisku mají vlastní měnu: tuniský dinár (TND, někdy používaná také zkratka TD). Jeho dílčí jednotka je tzv. milim. Bankovky jsou vydávané v hodnotách 5, 10, 20 a 50 dinárů.
Aktuálně (rok 2025) 7.37 Kč. Cena dináru vůči české koruně konstantně klesá, ještě před několika lety byla téměř dvojnásobná.
Jejich vlastní měnou, tedy dináry. Mnozí obchodníci od vás přijmou i eura či dolary, obvykle ale v méně výhodném kurzu. Na mnoha místech už samozřejmě můžete platit kartou (i když stále v menším měřítku než u nás), nějakou hotovost se ale u sebe vyplatí mít vždy.
Hodí se vědět: Při platbě kartou nemusíte mít zrovna výhodný kurz. Vyplatí se proto pořídit si Revolut anebo já jsem si v poslední době oblíbila službu Wise. Neplatíte žádné poplatky za vedení, bezplatně od nich máte virtuální kartu pro platby mobilem.
Až v Tunisku. Tuto měnu totiž v Česku neseženete, není možné ji vyvážet ani dovážet. S sebou na dovolenou si tedy musíte sbalit eura či dolary a ty na místě směnit na letišti, v hotelu či směnárně v letovisku. Další možností je výběr z bankomatu, naleznete je ve všech větších městech.
Hodí se vědět: Dináry se nesmí vyvážet ze země. Když si pár mincí či bankovek v nízké hodnotě odvezete, nic se (pravděpodobně) nestane. Raději s tím ale počítejte předem a směňte jen takový obnos, jaký opravdu utratíte.
Když vám na konci dovolené bude zbývat hodně tuniských dinárů, budete muset zajít do směnárny a vyměnit je zpět na eura či dolary. Na takové dvojí směně (prvně na dináry, pak zpět) pochopitelně něco proděláte. Potřebovat navíc budete účtenku z první směny, nezapomeňte si ji uschovat.
Je to víceméně jedno. Pokud máte doma eura z minulé dovolené, s klidem vezměte ty. To stejné platí, pokud vám zůstaly dolary. Jestli doma žádnou cizí měnu nemáte, podívejte se na aktuální kurzy eura a dolaru vůči koruně a dle nich vyberte. Znovu upozorňuji, že v Tunisku byste ideálně měli platit jejich měnou. Tedy pro shrnutí je jedno, zda s sebou povezete eura nebo dolary. Na místě je ale směňte na tuniské dináry.
Pokud jedete do Tuniska na all inclusive dovolenou a nic jiného neplánujete, bude vám stačit pár euro/dolarů na spropitné pro personál hotelu či pro „strýčka náhodu“. V tomto případě ani nemusíte hledat směnárny.
Naopak pokud hodláte vyrážet i mimo ubytování, potřebovat budete zhruba 150 až 250 euro na týden (a ty proměníte na dináry). Záleží samozřejmě na vašich plánech i tom, jak moc levně chcete cestovat.
Pokud se během dovolené dostanete na tradiční tržnice, budete si chtít něco koupit u pouličních prodejců nebo se po Tunisku budete dopravovat taxíkem, zkoušejte smlouvat. Mnozí obchodníci jsou tu ochotni přistoupit na domluvu. Samozřejmě ne v supermarketech, restauracích ani lékárnách, tam všude jsou ceny pevně dané.
Jak na to? Je to stejné jako smlouvání v Turecku. Platí základní zásady:
Tunisko obecně není drahá země. V turistických letoviscích jsou samozřejmě ceny o něco vyšší než ve městech, kde žijí výhradně místní. Rozdílné mohou být i ceny v top sezóně vs. mimo ni. Český turista ale Tunisko stále bude vnímat jako levnou destinaci. Obzvlášť pokud budete cestovat tuniskou hromadnou dopravou, stravovat se jako místní v nepředražených restauracích a kde to jde, tam smlouvat.
V tuniských restauracích jsou ceny nízké. Především když budete chodit do míst, která navštěvují místní. Pravděpodobně to nebudou restaurace přímo u promenády, mimořádně se ale i tam dají najít poklady. Vždy si doporučuji přečíst recenze daného podniku na Googlu.
V Tunisku byste měli dát spropitné ve výši do 10 % celkové částky. Stejně jako pro personál v hotelu, také pro číšníky je tzv. bakšiš velmi důležitou součástí příjmu.
Menu v levnější restaurací – 10 TND (zhruba 75 Kč)
Jídlo v cenově průměrné restauraci (hlavní jídlo, dezert) – 30 TND (225 Kč)
Pivo – 5 TND (37 Kč)
Importované pivo – 7 TND (55 Kč)
Cappuccino – 2.75 TND (20 Kč)
Voda 0.33 l – 0.85 TND (6 Kč)
Ceny potravin v Tunisku jsou nižší než v Česku. Obzvlášť při nákupech ve velkých supermarketech jako je Monoprix. Velmi levné jsou zde cigarety. Za dobrou cenu seženete rovněž mléčné výrobky a pečivo. Oproti některým dalším zemím nakoupíte za přijatelnou cenu i pivo.
Mléko 1 litr – 1.5 TND (zhruba 11 Kč)
Bochník chleba – 0.55 TND (4 Kč)
12 ks vajíček – 4.8 TND (37 Kč)
Místní sýr 1 kg – 32 TND (235 Kč)
Jablka 1 kg – 5.7 TND (42 Kč)
Banány 1 kg – 9.4 TND (70 Kč)
Brambory 1 kg – 2.1 TND (15 Kč)
Voda 0.5 l – 0.9 TND (7 Kč)
Láhev vína – 20 TND (150 Kč)
Ani výdaje za služby vás nezruinují. Levné jsou především ty, které využívají i místní. Do kina se tak podíváte za 16 TND (zhruba 120 Kč), hodina za pronájem tenisového kurtu o víkendu vyjde na 37 TND (270 Kč). Velmi levné jsou i vstupy do fitka či na různá skupinová cvičení.
O něco dražší jsou služby pro turisty, například různé vodní sporty na pláži. Přesto jsou stále finančně dostupné (a oproti nějakým dalším destinacím stále výrazně levnější). Vyzkoušet tak můžete paragliding, jízdu na banánu nebo třeba vodní lyže.
V Tunisku je velmi levný benzín. Za 1 litr aktuálně (v roce 2025) zaplatíte 2.25 TND (zhruba 19 Kč). To je hluboko pod celosvětovým průměrem. Co se zpoplatněných silnic týče, mezi hlavním městem Tunisem a letoviskem Sousse vede dálnice. Výše poplatku za projetí se pohybuje kolem 55 Kč.
Za lístek na autobus budete platit 1 TND (zhruba 7.4 Kč). 1 kilometr s taxi vás vyjde také na 1 TND (zhruba 7.4 Kč). Za hodinu čekání taxíku dáte 12 TND (zhruba 90 Kč).
od 9 990 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 26. 06. - 02. 07.
od 11 690 Kč
za osobu
od 13 190 Kč
za osobu
Nejlepší cena v termínu 09. 07. - 15. 07.
od 10 990 Kč
za osobu
od 11 790 Kč
za osobu
od 20 490 Kč
za osobu
od 14 990 Kč
za osobu