Při cestování do Egypta, jakožto do islámské a africké země, je vhodné přizpůsobit své chování místním zvyklostem. Pokud jde o bezpečnost obecně, tak ta je tady proměnlivá. Obecně platí, že při dovolené organizované cestovní kanceláří do turistických letovisek není třeba mít obavy a postačí si nastudovat užitečné informace o Egyptu. Obzvlášť jedná-li se o pobřeží Rudého moře a jižní část Sinajského poloostrova.
Na severu, v oblasti západní hranice s Libyí a východní s Izraelem, může docházet k různým omezením. Proto je důležité sledovat před cestou zpravodajství a webové stránky Ministerstva zahraničních věcí. Zde najdete aktuální bezpečnostní rady a doporučení.
Úplně nejlepší je však zaregistrovat se do systému DROZD. Díky tomu budete prostřednictvím hromadných e-mailů a SMS neprodleně informováni Ministerstvem zahraničních věcí o případných hrozbách nejrůznějšího charakteru. Zároveň budete mít jistotu, že se o vás ministerstvo v případě krizových situací postará.
Oproti evropským zemím je potřeba myslet v Egyptě i na další aspekty, které by mohly vaši dovolenou zkomplikovat.
Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře a pro muslimy je jedním z nejposvátnějších měsíců. Islámský lunární kalendář je tvořen dvanácti měsíci po 29 či 30 dnech. Je tedy kratší o 11 dní, a proto muslimové slaví ramadán každý rok v jiné období.
rok 2025: 28. února – 29. března
rok 2026: 18. února – 19. března
rok 2027: 7. února – 8. března
rok 2028: 27. ledna – 25. února
rok 2029: 15. ledna – 13. února
rok 2030: 5. ledna – 3. února
Během tohoto měsíce drží muslimové půst od úsvitu do západu slunce. Začínají vždy ranní modlitbou, končí svoláváním na večerní modlitbu. Během půstu nesmí muslimové jíst, pít ani se přibližovat ke svým manželkám a manželům. Také by se měli zdržovat všech smyslových vzrušení, rozptýlení, hněvu, lží a dalších nectností. Přečtěte si náš podrobný článek o tom, co je ramadán a jak vás (ne)ovlivní při dovolené.
Výhodou cestování v době ramadánu je menší obsazenost hotelů. Nevýhod je více, i když v hotelovém komplexu je příliš nepocítíte. Během ramadánu bývají zavřené podniky, restaurace a obchody. Může se stát, že personál bude z nedostatku jídla a pití podrážděnější. Bude od vás proto ohleduplnější, omezíte-li konzumaci jídla a pití na veřejnosti. Také alkohol si někde objednáte až po západu slunce.
Ženy by neměly na veřejnosti nosit vyzývavé oblečení (což platí v muslimských zemích i mimo ramadán). Také byste se měli vyhnout projevům náklonnosti (na svatební cestu proto vyražte raději jindy nebo jinam). Budete-li muslimem pozváni na první jídlo po skončení půstu, iftár, rozhodně přijměte. Odmítnutí je velice nezdvořilé.
Jak jsme již zmiňovali výše, především ženy by měly v Egyptě zvážit svůj šatník. Byť je v hotelech a turistických letoviscích atmosféra uvolněnější, mimo resorty už byste mohli s výstřihy a odhalenými rameny či koleny narazit na nelibost muslimů. Přece jen je Egypt poměrně konzervativní země.
Doporučuje se proto nosit oblečení zahalující dekolt, ramena i kolena. Takové oděvy vybírejte z lehkých tkanin, aby vám v horkém egyptském počasí bylo příjemně.
Nic nezkazí dovolenou lépe než obávaná Faraonova pomsta. Střevním a zažívacím problémům však můžete předejít, budete-li dodržovat několik základních pravidel. Sama jsem ale v Egyptě byla několikrát a žádný problém jsem nikdy neměla. Hlavně se proto nestresujte předem.
Na začátek si pojďme definovat, co je Faraonova pomsta. Jedná se o infekční průjmové onemocnění, které způsobuje konzumace málo umytých potravin nebo vypití závadné vody. Při cestování navíc můžete být ve stresu, vaše tělo si musí zvyknout na odlišnou stravu, biorytmus i režim dne. To vše, v kombinaci s horší hygienou, může vést právě k Faraonově pomstě.
Při dodržování základních pravidel (a troše štěstí) se vám tyto nepříjemnosti na dovolené v Egyptě vyhnou:
Střevní potíže v Egyptě jsou něco, čeho se spousta turistů obává a kvůli čemu do této země vůbec necestuje. Pokud i přes dodržování všech doporučení Faraon na vaše střeva zaútočil, vězte, že nepomůže ani černé uhlí ani jiné české léky.
Spolehlivé léky na faraonovu pomstu jsou místní tablety Antinal. Jedná se o žlutou krabičku, kde je v modrém proužku napsaný název léku. Koupíte ho v egyptské lékárně po 12 nebo 24 kapslích. Někdy vám ho sežene i personál na recepci, hotelový lékař či delegát cestovní kanceláře, zkuste se někoho z nich zeptat. Současně s užíváním léku je dobré zvýšit pitný režim, přísun ovoce a zeleniny a naordinovat si také probiotika.
Příznaky Faraonovy pomsty (nevolnost, průjem, zvracení, schvácenost) se projeví brzy po nakažení. To nejhorší obvykle trvá den až dva, lépe by vám mělo být do 3 dnů. Pokud by se váš stav zhoršoval, kontaktujte hotelového lékaře nebo svou asistenční službu.
V Egyptě žije mnoho druhů zvířat, která známe v našich končinách jen ze zoologických zahrad. Při běžném pobytu v hotelovém resortu a cachtání se u břehu moře vám od nich příliš nebezpečí nehrozí. V takovém případě postačí jen repelent na komáry, kteří se mohou objevovat ve večerních hodinách.
Jiná situace nastává, vyrazíte-li do přírodních oblastí. Nepříjemné setkání vám může v poušti hrozit s kobrou, škorpiony i pavouky. Při plavání či potápění v Egyptě v hlubších částech moře můžete natrefit na některé druhy ryb s jedovatými žahavými trny nebo ostny.
Ano, ani žralok v Egyptě není nic neobvyklého. Setkat se můžete s neškodnými druhy, ale také s těmi, které mohou být pro lidi nebezpečné. Konkrétně je to žralok tygří, žralok bělavý, žralok černocípý, žralok šedý a žralok písečný. Útok žraloka na lidi je v Egyptě statisticky vzácný, byť se jejich počet v posledních letech mírně zvyšuje. Konkrétně v roce 2023 zde došlo ke čtyřem smrtelným útokům, což je nejvyšší počet za posledních 5 let.
Důvodů může být hned několik. Podíl viny na tom může mít zvyšující se turistický ruch, změny klimatu i nezodpovědné chování turistů, které žraloky přiláká. Rudé moře je navíc hluboké a mořské dno klesá strmě. Může se tak stát, že byť žije žralok v určité hloubce, jste od něj relativně kousek. Na množství žraločích ataků má také vliv nadměrný rybolov, kvůli kterému mořští predátoři přicházejí o značnou část potravy.
Ovlivnit toto divoké zvíře nemůžete nikdy, avšak při dodržování několik bezpečnostních pravidel můžete riziko napadení žralokem v Egyptě minimalizovat.
Pokud se chcete při vaší dovolené v Egyptě potápět nebo šnorchlovat, je dobré zjistit si před ponorem v místních potápěčských centrech u profesionálů aktuální informace a bezpečnostní opatření. Byť může být tento vodní dravec děsivý, mějte na paměti, že ve většině případů je zde spíše neškodnou a fascinující součástí mořského života.
A co dělat, když potkáte žraloka? Především zachovat klid a pokusit se žraloka lehce odstrčit, čímž mu naznačíte, že pro něj nejste žádnou potravou.
Okradli mě v Egyptě, pomoc! Bude to možná těžké, ale přesto zkuste zachovat klid. V první řadě zjistěte, o co všechno vás v Egyptě okradli. Pokud to půjde, vyfoťte místo činu, snažte se na nic nesahat a informovat policii. Dávejte si pozor při sepisování protokolu na policii. Raději si vše několikrát přečtěte a uveďte správně své osobní údaje.
Pokud vám ukradli platební kartu, okamžitě se obraťte na svou banku a požádejte o její blokaci. Došlo-li také ke ztrátě dokladů, kontaktujte české velvyslanectví. Jeho pracovníci vám poskytnou náhradní cestovní doklady a ty kradené označí za neplatné.
Co dělat, když vám v Egyptě ukradnou doklady? Postupujte stejně, jako u krádeže. Informujte policii a požádejte o potvrzení o ztrátě dokladů. Kontaktujte české velvyslanectví, kde vám poradí, jak přesně postupovat dál a zároveň vystaví náhradní cestovní doklad.
TIP: Důležité kontakty jsou uvedené na konci článku.
Úraz nebo potřeba ošetření v zahraničí patří mezi to nejhorší, co se vůbec může na dovolené přihodit. Jak postupovat při úrazu v Egyptě? V prvé řadě je dobré si sjednat cestovní pojištění již před samotnou cestou. V případě, že potřebujete v Egyptě lékaře kvůli méně vážným záležitostem, kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny, která vám vám pomůže najít vhodné zdravotní zařízení.
Při vážném poranění přivolejte jako první lékařskou pomoc přes egyptskou tísňovou linku 123. Poté kontaktujte také pojišťovnu. Jde-li o opravdu mimořádnou situaci, ve které si nevíte rady, můžete zavolat také na české velvyslanectví.
Až budete přemýšlet nad tím, kam do Egypta vyrazit, pohrajte si i s myšlenkou půjčit si auto. Vaší dovolené to dodá zcela nový rozměr. Po jedné straně rozlehlé pouště, po druhé pobřeží s tyrkysově modrým mořem… Ovšem za předpokladu, že máte mezinárodní řidičský průkaz. Než tedy vyrazíte na svou dobrodružnou výpravu, nezapomeňte si jej v ČR obstarat. Mezinárodní řidičský průkaz je potřeba především v zemích mimo Evropskou unii. Spolu s ním však musíte vždy předložit i národní řidičský průkaz, samostatně je mezinárodní řidičák neplatný.
Pohodovou jízdu může narušit menší, ale bohužel i větší dopravní nehoda. Co dělat v případě nehody v Egyptě? Stejně jako v jiné zemi, i zde platí základní postup, přivolat policii, případně záchranku. Máte-li vůz pojištěný, pak kontaktujte také svou pojišťovnu. Nehodu si nafoťte z různých úhlů a sepište protokol.
Pozor, protokol podepište jen v případě, že rozumíte všemu, co je v něm sepsáno. Pokud si něčím nejste jisti, použijte Google překladač (dokáže přeložit text i na základě fotografie) a klidně pište do protokolu česky. S účastníky nehody si nezapomeňte vyměnit kontaktní údaje.
Co dělat, když nabourám auto z půjčovny? Postupovat stejně, jako při jiné dopravní nehodě. Hlavní je, informovat ihned nejen pojišťovnu, ale také půjčovnu vozidel. Pochopitelně sepište protokol o nehodě a vše nafoťte. Před vypůjčením vozidla si nastudujte smlouvu a vaše práva i povinnosti.
TIP: Budete-li si na dovolené půjčovat vůz, vyberte si variantu s kompletním pojištěním s nulovou spoluúčastí, která kryje i autonehodu. Sice si za ni připlatíte, ale vyplatí se vám to v případě nečekaných událostí.
Na dovolené může nastat i situace, kterou nijak neovlivníte. Ať už půjde o požár, zemětřesení, záplavy, či cokoli jiného, vždy se řiďte podle pokynů krizových složek na místě události. Organizuje-li vaši dovolenou cestovní kancelář, měl by vám informace poskytnout také delegát. Pokud jste vyrazili na vlastní pěst, obraťte se na Velvyslanectví České republiky.
Velice nápomocná vám bude v případě živelných katastrof databáze DROZD (zmiňovali jsme již na začátku článku). Během nečekaných událostí se vám díky registraci do databáze dostane včas veškerých ověřených informací a pokynů. Zaregistrovat se do ní můžete nejen před dovolenou, ale i během ní.
České velvyslanectví v Egyptě (ambasáda)
Adresa: 4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo
Telefon: + 20 233 339 700 (hlasový strom), + 20 233 339 701, + 20 233 339 720 (operátor)
Nouzová linka: +20 122 742 75 13
Webové stránky: www.mzv.cz/cairo
E-mail: cairo@embassy.mzv.cz
Úřední hodiny úřadu: Od pondělí do čtvrtka + neděle 8:00 až 16:30
Úřední hodiny konzulárního oddělení: Od pondělí do čtvrtka 9:00 až 12:00