Zámek Manětín

Kouzelná zahrada a park obklopující barokní perlu

Manětínský zámek nejlépe ocení milovníci soch, fresek a krásné přírody. Malebný barokní zámek ukrytý v lesnaté a kopcovité západočeské krajině, se nachází nedaleko Plzně.

Tato hodnotná kulturní a historická památka se vymyká okolnímu rázu a proto se jí dlouhá léta přezdívá „Barokní perla západních Čech“. Historie tohoto místa začíná již ve 12. století, ve století 16. zde byl vystavěn mimo blízkého pivovaru i renesanční zámek. Roku 1712 zachvátil město i zámek zdrcující požár a následně na to začala radikální přestavba zbytků renesančního paláce na působivé vrcholně barokní sídlo pod taktovkou Tomáše Haffeneckera, pozdějšího císařského stavitele. Navrhovaná osově souměrná stavba však z finančních důvodů nebyla nikdy dostavěna.

Nejvýraznější rod v historii Manětína byl jistě rod Lažanských. Václav Josef Lažanský se svou manželkou Marií Gabrielou Lažanskou – Černínovou, mohou za přestavbu a také impozantní plastiky, které tuto honosnou architekturu doplňují. Nejen náměstí zdobí sochy od sochařů Štěpána Borovce a jeho žáka Josefa Herschera. Zásahy Petra Brandla pak můžeme sledovat v kostele Jana Křtitele, jenž je se zámkem propojen 30 metrů dlouhou nadzemní chodbou. Později je doložena i účast slavného barokního sochaře Jana Brokoffa. Předností Manětínského zámku je i unikátní knihovna instalovaná v původních prosklených skříních, jež spadá pod správu Knihovny Národního muzea. Naprostým unikátem je pak soubor třinácti portrétů služebnictva v životní velikosti z 18. století.

Slevy v blízkosti Zámek Manětín

 • Plzeňsko: Pivovarský dvůr Plasy
 • Karlovarský kraj: Guest House SAMSON
 • Relax na Křivoklátsku s all inclusive či polopenzí
  Koupeno 97×
 • Pobyt v houbičkové chaloupce s jídlem až pro 4 os.
  -20 %
  Koupeno 35×
 • Pobyt na Křivoklátsku s all inclusive či polopenzí
  -40 %
  Koupeno 27×
 • Křivoklátsko s all inclusive nebo polopenzí a s možností procedur
  -40 %
 • CHKO Křivoklátsko v Hotelu Jesenice *** s all inclusive stravou i nápoji, 5 balneo procedurami a 50 % slevou
  Koupeno 17×
 • CHKO Křivoklátsko v Hotelu Jesenice *** s polopenzí, zmrzlinovým bufetem a 50% slevou na masáže a procedury
  Koupeno 20×

Informace - Zámek Manětín

Informace - Zámek Manětín

Bezbariérový přístup Přístup do zámeckého areálu, stejně tak na toalety, je plně bezbariérový. Nádvoří je vydlážděno "kočičími hlavami", v zahradě a parku jsou cestičky pískované. Při vstupu do zámku je však potřeba překlenout schodiště do prvního patra, kde potom prohlídka pokračuje převážně po rovince. To znamená, že dva lidé musí vynést kolečkové křeslo po 30 schodech nahoru. Tuto možnost je vždy třeba individuálně domluvit s pracovníky na pokladně.

Parkoviště

Děti zdarma do 6 let

Vhodné pro cyklisty Na nádvoří je otevřena garáž, kam si mohou svá kola cyklisté zaparkovat. Garáž je volně přístupná a není hlídaná.

Vstup: zpoplatněný

Platba kartou není možná


Občerstvení

Ano.

Kontakt & mapa

Načítám mapu ...

Kontakt

Adresa

Zámek Manětín 1, 331 62 Manětín

Telefon

+420.373392283

E-mail

Web

Plzeňsko