Hrad Kunětická hora

Na hradě Rumburaka

Hrad Kunětická hora je typickou dominantou Pardubicka. Tyčí se na vyvýšenině a je patrný i z dalekého okolí. Díky své strategické poloze byl významným místem v husitských válkách.

Kunětická hora je známa velkým počtem kulturních akcí, známá jsou divadelní představení Východočeského divadla v Pardubicích. Jedinečné kulisy památky lákají velké množství diváků. Festivaly si tu také našly svou tradici a tak je s „Kuňkou“, jak se Kunětické hoře říká, spjat i hudební festival České hrady a o další festivaly tu také není nouze. 

V rovinatém terénu Pardubicka ční do výše 300 metrů nad mořem Kunětická hora. Tohoto hradu si všimnete i z opravdové dálky. Kopec vzniklý sopečnou činností sloužil pro těžbu kamene, který výrazně přispěl ke stavbě starých Pardubic. Z kvalitního kamene se zrodil ve středověku tento mohutný hrad s propracovaným systémem opevnění. Těžbě ale můžeme vděčit i za částečné sesunutí hradu a změnu tvaru kopce, proto byla od roku 1920 zakázána. Největší slávy dosáhla hora za husitských válek. V 15. století patřila k strategickým opěrným bodům. Říká se, že se hora každý rok otevírá a ukazuje své bludiště s obrovským pokladem z nedalekého Opatovického kláštera, který zde mniši ukryli za dob právě husitských válek.

Slevy v blízkosti Hrad Kunětická hora

  • Pardubice, Pardubický kraj: Hotel & restaurant SIGNAL
  • Pardubice, Pardubický kraj: Restaurant a penzion Steak Station
  • Pardubice, Pardubický kraj: Hotel Trim
  • Pardubický kraj: Penzion U Kohoutka
  • Pardubice, Pardubický kraj: Hotel Zlatá Štika
  • Pardubice, Pardubický kraj: Hotel Mrázek
  • Pardubický kraj: Hotel U Zlateho Andela
  • Pardubice, Pardubický kraj: Hotel 100

Informace - Hrad Kunětická hora

Informace - Hrad Kunětická hora

Bezbariérový přístup Složitější terén, je nutné překonat několik schodů, ale s pomocí je možné se dostat na významná místa na hradě.

Parkoviště Parkoviště pro osobní vozidla, motorky a autobusy najdete hned pod hradem, 700 metrů (asi 10 minut chůze) od vstupní brány.

Děti zdarma do 6 let

Vhodné pro cyklisty Na nádvoří a v širším hradním areálu zahrnujícím přístupovou komunikaci, rondely, sady, amfiteátr a lesní stezky kolem kopce platí striktní zákaz jízdy na kole. Kolo lze pouze vést. Úschovna kol se nachází v restauraci Pod Kunětickou horou, k dispozici je hradní parkoviště, přímo na nádvoří najdete 2 srubové stojany s kapacitou 12 míst, kde můžete své bicykly též odložit.

Vstup: zpoplatněný

Platba kartou není možná


Občerstvení

Ano. V krčmě U Koloděje či restauraci Pod Kunětickou horou

Vstup se psy

Ne. Psi jsou povoleni pouze na nádvoří a na vodítku

Kontakt & mapa

Načítám mapu ...

Kontakt

Adresa

státní hrad Kunětická hora, 533 52 Staré Hradiště

Telefon

+420.466415428, +420.725507500

E-mail

Web

Pardubice Východní Čechy